Jaké vybavení pražírny potřebujete, když chcete začít s pražením kávy?

gravatar
 · 
28 decembra, 2021
 · 
5 min read
Featured Image

Ať už je důvodem, proč uvažujete na založení pražírny, cokoliv, je dobré se ujistit, že máte vhodné vybavení. Může jít o váš celoživotní sen, anebo jen hledáte další možnost pro zvýšení příjmů vaší kavárny. Znamená to hledaní vhodných prostor pro pražírnu, která vám bude kapacitně vyhovující. Ale především výběr zařízení, které splní vaše potřeby růstu, aniž byste se dostali mimo požadovaný rozpočet. I když může být lákavé zakoupit řadu položek hned ze startu, může se to rychle vymknout kontrole.

Daniel Horbat je World Cup Taster Champion 2019 a také zakladatel Sumo Coffee Roasters. Co radí do začátků?

Výběr pražičky

Přirozeným středobodem pražírny je pražička. Mělo by jít o to nejdražší zařízení, které pořídíte. Existuje řada různých faktorů, které ovlivňují pořizovací cenu. Jedním z největších je její kapacita. Rozdíl mezi pražičkou na 1 kg a na 20 kg může být i 300 000. Při výběru pražičky proto musíte pečlivě zvážit, jaké množství očekáváte, že upražíte najednou. Nemá smysl hned investovat do pražičky na 20 kg. Expert na pražení Scott Rao na svém blogu doporučuje vždy zvolit velkokapacitní pražičku, pokud se vleze do vašeho rozpočtu.

Píše:

Pokud si to můžete dovolit, kupte si větší pražičku, než si myslíte, že potřebujete. Nikdy jsem nepoznal pražírnu, která by litovala koupě stroje, který byl větší, než potřebovala. Ale znám mnoho pražíren, které litují, že koupili stroj, který rychle přerostly.

Když vybíráte pražičku, měli byste se zaměřit také na její spolehlivost. Počáteční snížení nákladů na koupi levného stroje se může prodražit. Především pokud se stroj porouchá a vy musíte utrácet další peníze na jeho opravu či výměnu.

Základní vybavení pražírny

Co dalšího potřebujete pro začátek pražení? Pražička je jistě nejdůležitější, ale existuje i další nezbytné vybavení pražírny.

Daniel Horbat otevřel svou pražírnu v Dublinu v roce 2020, rok předtím vyhrál World Cup Tasters. Říká mi, že když začínal, měl pouze omezené zdroje.

„Při založení své pražírny, byl můj rozpočet napjatý. Neměl jsem po ruce moc vybavení,“ říká.

Nic méně tím, že si udělal čas na to, aby si pečlivě promyslel, co nepotřebuje, dokázal uvážlivě investovat. To mu umožnilo začít provozovat úspěšnou pražírnu.

Pražička vzorků

Vzorková pražička je nízkokapacitní pražička určená pro pražení malých objemů kávy. Daniel říká, že vlastnění vzorkové pražičky je životně důležité pro konzistentnost.

Osobně se domnívám, že mít pražírnu vzorků od prvního okamžiku, je velmi důležité. Pomůže vám najít profil pražení, který vyzdvihne nejlepší vlastnosti dané kávy. To platí obzvlášť, když pražíte cennější kávu, u které se musíte vyhnout jejímu pokažení. Je také velice důležitá na testování kvality zrn, když kupujete novou kávu, ale i pro kvalitu obecně.

Zavírač sáčků (zatavovačka)

Po upražení, je potřeba kávu zabalit do sáčků připravených na distribuci ke spotřebitelům. Na to potřebujete spolehlivý prostředek, který sáčky dobře utěsní.

„Mít systém na zatavení je důležité. Je dobré se ujistit, že sáčky jsou dobře utěsněné. A zároveň, že to dobře vypadá a je to reprezentativní. Pokud vám to rozpočet umožní, doporučuji zvolit automatickou tavičku a možná i takovou, která automaticky na sáčky přidá datum pražení,“ říká Daniel.

Podlahová váha

Pro výpočty ztráty hmotnosti doporučuji vysokokapacitní podlahovou váhu, která má přírůstek maximálně po 5 gramech. Je to užitečné při měření vlhkosti zeleného zrna.

Spotlight

Během pražení pražiči kontrolují, co se děje uvnitř bubnu pražičky. Jedním z kontrolovaných faktorů je i barva zrn. Ta může být ovlivněna tmavým prostředím pražírny. Proto Scott doporučuje zakoupení světla se širokospektrální žárovkou a barvu zrn pod ní kontrolovat.

Zdraví a bezpečnost

Měli bychom myslet také na bezpečnost nás a našeho personálu. Když zakládáte pražírnu, právě bezpečnost může být jedním z faktorů, které souvisí s udělením povolení na založení pražírny. Kromě pravidelného čištění veškerého vybavení je dobré zvážit investici do požárních prvků, které sníží riziko vzniku požáru.

Rozpočet, který na začátku použijete jistě ovlivní vybavení, které pořídíte. Učiňte správná rozhodnutí a utrácejte peníze pouze tam, kde je to potřeba. Po nějaké době můžete přemýšlet o upgradu a investicích do vašeho vybavení, aby se zlepšil váš pracovní postup.

Zdroj: MTPAK

Tagged: pražírna · základy
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER