Jaká je nejlepší metoda tisku na kávové obaly?

gravatar
 · 
10 novembra, 2021
 · 
6 min read
Featured Image

Pokud jde o marketing vaší pražené kávy, obaly mohou být prvním kontaktním bodem vaší značky se zákazníkem. Mohou také pomoci utvářet identitu značky a odhalit celou řadu informací o kávě. Aby však byly všechny obrázky, text i loga funkční, musí být nejen způsobilé, ale také vyniknout a přesně předvádět návrhy značky. K tomu je zapotřebí spolehlivá metoda tisku, která je kompatibilní s vybranými obalovými materiály, odpovídá rozpočtu a splňuje požadavky na udržitelnost. Ale jaký způsob tisku je ten nejlepší?

Flexografický tisk

Flexografie neboli flexografický tisk je forma reliéfního tisku, která je používána od roku 1800. Zahrnuje nanášení inkoustu na vyvýšený obraz na pružné desce, který se poté vtiskne na povrch tištěného materiálu. Pohybující se role materiálu (nebo prázdné samolepky) procházejí několika flexibilními deskami a každá deska přidává jiný barevný inkoust. Flexografie umožňuje tisk na savé (porézní) i nesavé (neporézní) povrchy, od fólie až po lepenku, materiály lze laminovat nebo reliéfovat bez nutnosti dalších výrobních kroků, což šetří čas i peníze.

Protože každá flexografická deska tiskne pouze jednou barvou, je její přesnost obecně vysoká. Každý materiál prochází systémem pouze jednou, výroba je cenově dostupná,  škálovatelná a rychlá, tisk může dosáhnout rychlosti až 750 metrů za minutu. I když stroje potřebné pro flexografický tisk nejsou nákladné, jsou složité a jejich nastavení vyžaduje čas. To znamená, že metoda není vhodná pro malé zakázky, vyžaduje spíše rychlý obrat.

Proč si pro tisk obalu na kávu vybrat flexografický tisk?

Flexografický tisk používá různé desky k nanášení různých barev a vyniká v tisku bloků. Výměna jednotlivých desek mezi tiskem ale zabere hodně času. Díky tomu je flexografický tisk vhodný pro firmy, které začínají balit a prodávat kávu. Jediný velký tisk s použitím jedné barvy a jednoduché grafiky či textu je skvělou volbou pro pražírny, které chtějí balit a prodávat svou kávu rychle a za přijatelnou cenu.

Co je to UV tisk?

Při UV tisku se kapalný inkoust digitálně tiskne na povrch a okamžitě schne při kontaktu s pevnou látku. LED tiskárny a UV světlo odpařují rozpouštědla inkoustu ve fotomechanickém procesu, což mu pomáhá přilnout k povrchu a tím vytvořit obraz. Protože inkoust okamžitě schne, vytváří fotorealistický povrch s vysokým rozlišením a ostrými hranami, bez rozpití nebo rozmazání. Podporuje také plnobarevný tisk v azurové, purpurové, žluté a černé barvě. A co víc, může tisknout téměř na jakýkoliv podklad, včetně povrchů, které nejsou porézní. Ve srovnání s jinými metodami je tato forma tisku nákladnější. Tisk má ale vynikající kvalitu a rychlý obrat za vyšší cenu.

Proč si pro tisk obalu na kávu vybrat UV tisk?

UV tisk může stát více než jiné způsoby tisku, ale jeho potenciální výhody jsou skoro nekonečné. Jedním z hlavních benefitů pro pražírny výběrové kávy je jeho malý dopad na životní prostředí. Absence rtuťových výbojek k sušení inkoustu znamená, že je spotřebuje méně elektřiny, zároveň ani nepoužívá inkoust obsahující těkavé organické látky (VOC), vedlejší produkty inkoustů, které znečišťují atmosféru.

Pro malé pražírny otevírá UV tisk jedinečnou příležitost k tisku vlastních obalů na kávu s minimálním objednávkovým množstvím 500 jednotek. Protože metody flexografického a rotačního hlubotisku vyžadují k tisku návrhů na obaly válečky vyrobené na míru, mají výrobci tendenci stanovit množství minimální objednávky výrazně vyšší, aby pokryly výrobní náklady. U UV tisku však taková bariéra neexistuje, i malé množství přizpůsobených obalů lze vyrábět bez ztráty pro výrobce. Pražírny prodávající limitovanou edici nebo kávu z mikro lotu toho mohou využít a objednat si pouze 500 sáčků, čímž se vyhnou nutnosti velké objednávky.

Co je to rotační hlubotisk?

Stejně jako flexografický tisk i rotační hlubotisk využívá přímý přenos k nanášení inkoustu na povrch. Dělá to pomocí tiskařského lisu vybaveného laserem a gravírovaným rukávem nebo válcem. Každý lis má buňky, které ukládají inkoust ve velikosti a vzoru požadovaném pro obrázek, tlak a rotace poté tyto inkousty vypustí na tisknutý povrch. Čepel odstraní inkoust z části válce, kde není inkoust potřeba a stejně i na místě, kde je ho nadbytek. Jakmile inkoust zaschne, postup lze opakovat s jinou barvou nebo přidat konečnou úpravu.

Díky své vynikající přesnosti tisku vytváří hlubotisk hlubší obrázky než flexografický tisk. Jeho válce lze používat opakovaně, čímž je nákladově efektivnější, čím déle je používán. Vhodný je zvláště pro tisk souvislých barevných obrázků při vysokých rychlostech.

Proč si pro tisk obalu na kávu vybrat rotační hlubotisk?

Hlubotiskový tisk lze považovat za lepší variantu oproti flexografickému tisku, obvykle může vytvářet tištěné obrázky vyšší kvality s většími detaily a přesností. Navzdory tomu není jeho kvalita tak vysoká jako u UV tisku a vyžaduje také investice do samostatných válců pro každou vytištěnou barvu. Pokud neplánujete velkoobjemové tisky, může být obtížné docílit návratnosti za investice do vytváření vlastních rotačních hlubotiskových válců.

Pokud jde o tisk, neexistuje nic co bude vyhovovat všem, každá pražírna výběrové kávy má svůj vlastní soubor potřeb, který nakonec určí nejlepší způsob tisku právě pro jejich balení. Například můžete prozkoumat preference vašich zákazníků a jejich pohled na ekologické obaly. UV tisk vám může pomoci vytisknout malý objem recyklovatelných obalů, abyste mohli posoudit reakci trhu na obaly před investováním do velkých objemů. Případně můžete hledat funkční způsob jak zabalit tisíce kávových balíčků, které prodáte kavárnám a spotřebitelům. Zde můžete vyzkoušet flexografický tisk, který vytváří jednoduché jednobarevné obaly za dostupnou cenu.

Zdroj: MTPAK

Tagged: kávové balíčky · obal · prezentace · tisk
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER