Jak upoutat pozornost zákazníků úspěšným brandingem vaší kavárny

gravatar
 · 
7 januára, 2022
 · 
7 min read
Featured Image

V každém větším městě si dnes kafechtiví zákazníci mohou vybrat z celé řady kaváren. Někde jich je dokonce hned několik ve stejné čtvrti nebo na stejné ulici. Možná i vy máte podnik, který sousedí s konkurencí. Jak to udělat, aby zrovna vaše kavárna vyčnívala z davu? Od ostatních ji může odlišit vybudováním jedinečné značky neboli brandu. Ne vždy je nejúspěšnější kavárna ta, která prodává nejlepší kávu. Častěji je to spíš tak, že nejnavštěvovanější místo je to, které má nejlepší branding. A právě dobře promyšlená komunikace vaší značky vám jednak přitáhne zákazníky a jednak jim jasně sdělí to, co potřebujete.

Proč je vaše značka důležitá?

Tvorba značky zabere nějaké to úsilí a čas. Připomeneme si proto, proč byste do ní měli toto úsilí a čas investovat. Vaše značka odráží to, jak zákazníci vnímají vaši firmu. A čím lepší pocit v nich vyvoláte, tím více zákazníků k vám váš brand přitáhne. 

Každý podnik už své komunitě nějakou verzi značky komunikuje, ať už vědomě nebo nevědomě. Je na majiteli firmy, aby svoji značku rozvinul a zdokonalil.

Zákazníci neplatí ve vaší kavárně jen za výborný filtr a fantastický křehký croissant. Platí také za vaši značku. Každá restaurace nebo kavárna je závislá na stálých zákaznících. Takže silný branding na Instagramu, Facebooku a také přímo v podniku lidem nabídne možnost identifikovat se právě s vámi, vaší značkou. Důvěryhodný image vaší firmy je ten nejlepší způsob, jak ukázat místní komunitě a zákaznické základně, co vaše firma znamená.

Definujte poslání své značky

Značka a její poslání by měly být nerozeznatelné. Právě formulace poslání je zásadním krokem při startu každého podnikání. Poslání vaší kavárny musí jasně vyjádřit, co vaše kavárna dělá, proč to dělá a čeho chce dosáhnout. Zformulujte jej tak, aby mu místní komunita rozuměla a uměla se s ním ztotožnit. Dejte lidem jasně najevo, jak vás vaše poslání odlišuje od ostatních.

Tato formulace by ale neměla být příliš dlouhá. Vyjádřete vaše poslání stručně a srozumitelně. Zdůrazněte jeho důležitost i svým zaměstnancům. Potřebují vědět, čeho chcete dosáhnout. Každodenní realita podnikání je často náročná. Na vaše poslání byste ale neměli zapomínat. Zajistěte, aby jej vaše kavárna plnila každý den.

V jakém prostředí se bude vaše komunita cítit pohodlně? Například tato kavárna obklopena business centry zvolila příjemné prostředí k návštěvám právě pro zákazníky z okolních firem.
Foto: Tereza Prejdová

Zaměřte se na základní hodnoty značky

Vaše základní hodnoty jsou to nejdůležitější, co definuje váš podnik. Podle nich se vaše společnost řídí. Právě tyto hodnoty by měly stát za každou volbou, kterou uděláte. Můžete zrovna vybírat kávu, personál, organizovat marketingovou kampaň nebo zajišťovat dodavatele pro vaši kuchyni. Vaše hodnoty by měly tvořit nedílnou součástí vašeho brandingu a podporovat vaše poslání.

Základní hodnoty nastavte pečlivě a jasně je komunikujte se svými zaměstnanci i s vaší komunitou. Vaše hodnoty nemusí být všem zřejmé tak, jako vám. Jste vlastníkem malého podniku a vaším snem je nakupovat místní suroviny? Chcete poskytovat nejlepší možný zákaznický servis komunitě, kterou milujete?Budujete vřelý a přívětivý prostor?

Jako majitel firmy musíte své hodnoty denně uplatňovat. Správný leader na tyto zásady zaměstnance nejen upozorňuje, ale sám se je neustále naplňuje. Pokud zaměstnancům vysvětlíte, proč je kvalita vaší základní hodnotou, pak odmítnou poskytovat zákazníkům jakýkoliv produkt, který nesplňuje nastavený standard.

Jakmile zákazníci zažijí vysoce kvalitní služby a ochutnají s láskou připravenou kávu ve vaší kavárně, poznají, že vaše firma stojí za svými hodnotami. Tento pocit důvěry může z jednorázového návštěvníka udělat hrdého ambasadora značky.

Vaše značka může být i nenápadně skrytá. Zákazníci mají rádi originalitu.
Foto: Tereza Prejdová

Budujte povědomí o značce

Jakmile definujete, co vaše kavárna vyjadřuje, měli byste začít vylepšovat a zdokonalovat vizuální aspekty vaší značky. To zahrnuje název vaší kavárny, logo, věrnostní karty a menu. Jedinečný název a atmosféra určitě vynikne mezi ostatními.

Pokud sami žádné zkušenosti s designem nemáte nebo máte příliš mnoho dalších starostí, pak je pro vás spolupráce s profesionálním designérem tou správnou cestou. A jestli si vše chcete navrhnout sami, pak pro vás máme několik tipů, na které byste měli myslet:

  • Ujistěte se, že vaše logo je okamžitě rozpoznatelné a poutavé. Logo nepřeplácejte, často stačí název a jednoduchá ikona. Při navrhování mějte na paměti identitu své značky. Zábavná noční kavárna může mít živé barvy, zatímco minimalistické kavárně sluší tlumené tóny. Ujistěte se, že text je čitelný a čistý v každé velikosti. Pamatujte, že logo musí vypadat stejně dobře na malé věrnostní kartě nebo mobilním telefonu jako na velkém nápisu.
  • Nikdy nepodceňujte sílu dobrého loga. Jedinečné logo může přivést zákazníky a povzbudit jejich loajalitu. Objeví se na Instagramu a Facebooku a nabádá uživatele sociálních sítí, aby se proklikali na váš obsah. Vaši nejlepší zákazníci budou rádi nosit nezapomenutelné logo na košili nebo zveřejňovat obsah na svých sociálních sítích. Tím zvýší povědomí o vaší značce.

Vytvořte si své menu

Pečlivě vytvořené jednoduché menu navržené v souladu se strategií vaší značky působí moderně a profesionálně. Vaše menu nabízí příležitost ukázat zákazníkům vaše poslání. Buďte transparentní a informujte klienty. Třeba o tom, že máte čerstvou, lokálně praženou kávu a odkud zrna pocházejí. Zákazníci stále častěji očekávají více informací o původu produktů a ocení transparentnost vaší kavárny. Milovníci kávy si s větší pravděpodobností objednají a vrátí se, pokud prokážete, že máte znalosti o své kávě, jejím původu a zpracování.

Po zpracování nabídky kávy popřemýšlejte o jídle. Budete podávat zdravé obědy nebo spíše klasické dorty a zákusky? Ujistěte se, že vaše nabídka jídel celý koncept kavárny doplňuje. Místo složitého menu, kde nic nevyčnívá, je lepší mít pár skvělých položek, které opravdu zazáří.

Značkám se daří v online světě

Silná přítomnost v online médiích je klíčovou součástí každé marketingové strategie. Ukažte své logo výrazně na Instagramu a Facebooku. Sociální média hrají klíčovou roli v přivádění zákazníků a zvyšování prodeje. Designové detaily ve vaší kavárně, nápisy a produkty tvoří skvělý online obsah. Podělte se o osobnost své kavárny a komunikujte s lidmi, kteří vás sledují.

Sociální média jsou také ideálním místem pro sdílení hodnot a poslání vaší společnosti s komunitou. Zveřejňujte obsah, který zdůrazňuje, jak vaše kavárna naplňuje své základní hodnoty a jak mohou zapadat do životního stylu zákazníka. Buďte kreativní svým obsahem a zároveň mějte na paměti identitu své značky.

Zdroj: The Way of Coffee

Tagged: branding · kavárna · management · marketing
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER