Gran Canaria: rostoucí scéna výběrových kaváren

gravatar
 · 
25 júla, 2022
 · 
5 min read
Featured Image

Vždy, když hledáme, kam pojedeme, postupuji následovně. Nejdříve kontroluji letenky, hned vzápětí ubytování a následně hledám kavárny s výběrovou kávou v okolí. Zatímco někdy je možností ve městě mnoho, jindy je jich pomálu. A tak to bylo i v případě ostrova Gran Canaria.

Gran Canaria je jediné místo v Evropě, kde je možné pěstovat kávu. To je jistě prvenství, které ji nikdo nevezme. Jak je tedy možné, že scéna výběrové kávy je zde stále zahalena v plenkách? A co bychom se do Las Palmas naopak měli jet naučit?

Na Gran Canarii jsme se vydali do jejího hlavního města Las Palmas a turistický jih jsme pro tentokrát nechali stranou. Při samotném hledání kaváren jsme příliš mnoho variant nenašli. Rozhodli jsme se, že necháme tento výlet náhodě a prostě se zeptáme místních, kam máme vyrazit.

Caracolillo Coffee

Hned první naše návštěva směřovala do Caracolillo Coffee. Samozřejmě jsme si špatně nastudovali otevírací dobu a tak se z poklidného kafíčkování stal skoro maraton. Ale chuť na kávu byla silnější. Úprk z La Isleta přes rozsáhlé město jsme zvládli. Těsně před druhou, kdy kavárna zavírá, jsme byli na místě.

V podniku jsme narazili přímo na jejího majitele. Byl velmi ochotný se s námi o všem pobavit a nechal nás v klidu si dopít kávu. Na mlýnku jsme ochutnali kávu od nizozemských Manhattan Coffee a španělské pražírny The Fix.

Kávové balíčky pražíren a interiér kavárny.

Kávu jsme v průběhu ochutnali hned na několik způsobů. Mléčný Flat White, filtrovanou kávu hned ve dvou provedeních, ale také batch brew. Především filtr, ale i batch zde byly skvělé. Takové jsem již dlouho nikde nezažila.

Teď nechci znít, že za hranicemi je tráva zelenější, ale vlastně ve dvou ze tří podniků jsme se setkali supřednostňováním přípravy filtru před klasickým batch brew. I když chápu provozní komplikace, které se s tímto pojí, není to ten původní směr, od kterého se u nás lehce vzdalujeme?

Vedle kávy si zde můžete objednat také něco k jídlu, toho jsme si všimli až u naší druhé návštěvy. Kdybychom to věděli dříve, jistě bychom sem zavítali na snídani, všechno jídlo vypadalo moc hezky. Pokud do Las Palmas vyrážíte na jediný den a chcete si vybrat jediný podnik kam vyrazíte na kávu, zvolili bychom právě Caracolillo.

Luwak

Druhý z podniků, kam jsme vyrazili, byla kavárna s rozsáhlejší nabídkou jídla, Luwak. Luwak se nachází nedaleko od hlavní pláže v Las Palmas. V podniku najdete spíše bezmasá jídla a dokonce nabízí i polední menu. Vedle toho si můžete dát také kávu od barcelonských Animal Coffee. Kávu jsme ochutnali jako Flat White a také jako batch brew.

Podnik se nám líbil, z jídel jsme ochutnali jejich Hummus a za zmínku stojí také jejich skvělý toast s dýní, ricottou a šalvějí.

Skvělé lehké jídlo najdete v Luwak.

Cool Beans

Kavárna a co-work Cool Beans se nachází nedaleko katedrály Las Palmas. Tato kavárna je na pohled doopravdy zajímavým místem, které jistě vzbuzuje emoce.

V kavárně jsme potkali sympatického baristu, ten nám o kávě ochotně vyprávěl. Ochutnali jsme Flat White a filtrovanou kávu od londýnských Dark Arts Coffee. Káva na espresso mlýnku pocházela z místní pražírny v Las Palmas.

Pokud bych zde měla něco vyzdvihnout, jistě byl to právě servis. Jak jsem již zmínila, barista byl velmi milý, ke kávám nám donesl informace na kartičce a u filtru doporučil i dobu servírování. V kavárně si můžete zakoupit také designová mýdla, ilustrace nebo třeba oblečení.

Interiér kavárny a kartičky s informacemi o kávě.

Okolí kolem katedrály se nám zdálo asi nejhezčí z celého města. Připomínalo nám Španělsko tak, jak jsme zvyklí, ostatní části města v nás zanechaly spíš naši představu o Jižní Americe. Do této oblasti si rozhodně zajděte na procházku, ať už s posezením v kavárně nebo s kávou v hrnku s sebou.

Vedle zmíněných kaváren existují ve městě ještě asi dvě další varianty, kam je možné zajít na výběrovou kávu. My jsme však jejich návštěvu nestihli. Vedle těchto možností zde najdete také kavárnu majitele nedaleké kávové farmy Los Castaños. Kavárna se jmenuje Cafeteros Coffee Roasters, v průběhu naší návštěvy byla kvůli rekonstrukci uzavřená a nemáme tak osobní zkušenost. Pokud se tak nedostanete přímo na kávovou plantáž, můžete vyzkoušet alespoň tuto kavárnu, i když kdo by odolal výletu až na místo, kde kávovníky rostou?

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER