Ginger shot – zdravotní benefity, nebo spíš rizika?

gravatar
 · 
19 februára, 2022
 · 
5 min read
Featured Image

Za okny pořád zima i přesto, že sněhovou pokrývku jsme již nějakou dobu neviděli. Možná se to zdá pouze mně, ale tuto zimu bylo počasí velmi nestálé. Usněžené dny rychle vystřídalo téměř jarní počasí a když se k tomu přičte těch pár dnů pořádného nečasu okolo, tak se mi tento způsob zimy zdá poněkud podivný. Člověk je z toho nemocný, ani neví jak. A když na nás něco leze, možná bychom sáhli na polici kavárny, nebo nejbližšího supermarketu, po pořádném nakopávači, ginger shotu. Jak to ale s ginger shoty je? Jsou doopravdy tak zázračně zdravotně prospěšné nebo jen příliš důvěřujeme reklamám?

Co je to ginger shot?

Ginger shot je nápoj, většinou velikosti panáku, který se připravuje z koncentrované zázvorové šťávy. Hlavní složkou tedy bývá zázvor. Šťáva z oddenku rostliny Zingiber officinale může být doplněna ještě o další přísady. Shoty se vyrábí odšťavněním čerstvého zázvoru nebo kombinací čerstvého strouhaného zázvoru a přidaných šťáv, jako je šťáva citronová nebo pomerančová.

Historie zázvoru sahá asi 5000 let zpět. O jeho přesném původu se spekuluje, ale první záznamy o jeho léčebném a duchovním využití se spojují s Asií, konkrétněji s Indií a Čínou. Zázvoru se daří v teplém tropickém klimatu a k zemím s nejvyšší produkcí patří Indie, Čína, Fidži, Indonésie a Peru.

Zázvorové shoty jsou vyhledávané hlavně z přesvědčení o blahodárných účincích na zdraví a posílení imunity. Díky velkému obsahu zázvoru může být pití těchto panáků až lehce nepříjemné. Chuť shotu je často svíravá, lehce pikantní. Prodávají se jako doplňkové zboží v kavárnách, supermarketech a zdravých výživách. Lahvičky, většinou o 60 ml, se pijí na jeden nebo dva hlty.

Ginger shot si zvládnete připravit i doma.

Potenciální zdravotní benefity ginger shotů

Asi nemusíme popírat, že zázvor buďto milujete, anebo ho nenávidíte. Pokud vám sám od sebe nechutná, nejspíš vás ani jeho možné zdravotní benefity ke konzumaci ginger shotů nepřemluví.

Právě za tak typickou chuť a vůni zázvoru může směs přírodních olejů v čele s gingerolem. Gingerol je hlavní bioaktivní sloučenina zázvoru a je zodpovědný za jeho mnoho léčivých účinků. Gingerol má, dle výzkumu, protizánětlivé a antioxidační účinky, může například napomoci se snížením oxidačního stresu, který způsobuje nadbytek volných radikálů v těle.  Oxidační stres a chronický zánět mohou nepříznivě ovlivňovat proces stárnutí. Mezi možné benefity bychom mohli zahrnout také předcházení Alzheimerovy choroby a zlepšení funkce mozku.

Zázvor může pomoci při hubnutí, což dokazují výzkumy na zvířatech, ale i na lidech. Může napomoci při osteoartritidě, což je onemocnění kloubů, které je spojeno s bolestí a ztuhlostí kloubů. Zázvor může ovlivnit hladiny cukru v krvi, také hladiny cholesterolu a napomáhat s předcházením rizikových faktorů srdečních chorob. Může pomoci i s léčením chronických zažívacích potíží. Gingerol může snížit riziko infekcí a také působit preventivně proti některým typům rakoviny.

Je ovšem důležité poznamenat, že výzkum se orientuje především na zdravotní benefity zázvoru jako takového.

V neposlední řadě přináší výzkum účinků zázvoru dobré zprávy i pro oblast ženského zdraví. Konzumace zázvoru může snížit projevy menstruačních bolestí nebo napomoci při nevolnostech v těhotenství.

Možné vedlejší účinky?

Zázvor může mít neblahé vedlejší účinky především u lidí, kteří berou léky na ředění krve nebo užívají léky za účelem snížení hladiny cukru v krvi ve spojitosti s diabetem. Alergie na zázvor může být také problematická. V zázvorových shotech může představovat problém také přidaný cukr.

Pokud máte oblíbenou značku ginger shotu, prozkoumejte jeho přesné složení, vedle zázvorové šťávy se přidává například med, jablečná šťáva atp. U shotů je výhodou, že jich nejspíše nezvládnete vypít mnoho. Jednak by se mělo myslet na vhodné množství, jednak malé množství medu v zázvorovém shotu nejspíš nebude na škodu ani pokud lahvičku konzumujete za účelem ztráty váhy. Nicméně přesné složení je dobré znát i v případě snahy o redukci cukru v krvi kvůli zdravotním predispozicím.

Zázvorové shoty jsou vysoce koncentrovanou variantou užívání zázvoru. Ale čerstvý kořen zázvoru si zachovává své možné zdravotní přínosy i při vaření. Proto jej do jídelníčku můžete zařadit i v jiné podobě. V případě ginger shotů nejde o rychlou a zázračnou zdravou variantu, důležité je k problematice zdravého životního stylu přistupovat komplexně.

V případě používání zmíněných léků je dobré konzultovat rozhodnutí o užívání zázvoru s lékařem, případně se zázvoru cíleně vyhnout.

Jaké další kombinace ginger shotů najdeme?

Jak jsme již zmiňovali na trhu existuje velké množství různých kombinací ginger shotů. Mezi ty nejběžnější patří shoty doplněné o jablečnou nebo pomerančovou šťávu, různé kombinace s kurkumou, kajenským pepřem nebo například s červenou řepou.

Pokud hledáte řešení pro podporu imunity nebo zpestření jídelníčku s možným zdravotním benefitem, patří ginger shoty jistě k možnosti, kterou je dobráézvážit. Ať už se rozhodnete vyzkoušet ginger shot z vaší oblíbené kavárny nebo ne, nezapomínejte, že ani ginger shoty neposkytnou rychlé řešení “vašeho problému”. Správná míra a komplexnost přístupu však řešení poskytnout mohou.

Zdroje: Healthline, Gingerpeople, Novanhealth

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER