From Nerd to PRO – co o své knize a kampani na Kickstarteru říká Patrik Rolf?

gravatar
 · 
7 marca, 2022
 · 
4 min read
Featured Image

Knihy o kávě jsou jistě spolehlivým zdrojem informací. Ale existuje nějaká vhodná kniha, pokud se ve své kávové kariéře chceme posunout dál a vyzkoušet si například nějakou prestižní soutěž? Patrik Rolf, stříbrný medailista světového Brewers Cupu 2019, představil na Kickstarteru plánované vydání svojí knihy. Knihu From Nerd to PRO, kterou si Patrik vydává sám, můžete až do 26. 3. podpořit. Čím je kniha jiná a proč byste ji právě vy měli mít v knihovně? Na to jsme se zeptali přímo Patrika.

Když jsem si přečetla informaci, že se Patrik přihlásil do své první kávové soutěže ještě předtím, než začal pracovat s kávou, lehce mě to šokovalo. Příběh ale pokračuje. Aby si splnil svůj kávový sen, musel se několikrát přestěhovat. Až skončil v Kodani, kde založil svoji pražírnu a obchod April.

Pro koho je tato kniha o kávě určena?

Je pro každého, kdo se chce z první ruky naučit jak svůj koníček přeměnit v profesionální kariéru. Šťastný domácí barista, co se chce posunout dál, nebo kávový profesionál, co chce udělat další kariérní krok.

Jaký je hlavní smysl za vydávanou knihou? A co bylo pro Patrika inspirací?

Vše začalo tím, že jsem se chtěl zamyslet nad svojí cestou. Po deseti letech v branži nastal čas k zamyšlení, co jsem udělal. Někdy se musíme podívat na to, co jsme udělali v minulosti, abychom zjistili kam jít dál. Už několik let si píšu svůj deník a také hodně čtu. Během této doby jsem přečetl několik knih, které mi pomohly. Ty knihy byly často příběhy ze života jiných. Uvědomil jsem si, jak přínosné pro mě bylo číst, co ostatní o svém vlastním životě napsali. To mě dovedlo k myšlence, že by někomu mohlo pomoct přečíst si můj příběh.

Celá kniha se týká čtyř hlavních témat, jako je láska ke kávě, jak se stát kávovým profesionálem, zakládání vlastní společnosti a Patrikovi nejdůležitější lekce. Každá část má několik kapitol, kde jsou zdůrazněny Patrikovi zkušenosti. Celý příběh začíná v San Francisku, ještě předtím, než se Patrik dostal ke kávovému průmyslu a končí v Kodani.

Jak Patrik ve své kampani na Kickstarteru uvádí, na vlastní kůži zažil, jak těžké může být orientovat se ve vlastní kariéře. Chce se ujistit, že další generace učiní informovanější rozhodnutí, než jaké udělal on. Existuje mnoho knih o kávě, ale málo která sdílí příběh práce v tomto odvětví. Jednou z výzev, které máme, je najít způsob jak pomoci skvělým lidem, kteří v tomto odvětví pracují a ovlivnit tak jejich budoucnost.

Má tedy kniha nějaký hlubší smysl?

„Smyslem vždy bylo sdílet vlastnosti a zkušenosti, to jsem od začátku prosazoval. Věřím, že je důležité to vrátit průmyslu, který mi umožnil se vyjádřit. Chci, aby se ostatní, kteří chtějí projít stejnou cestu jako já, poučili. Není důvod proč by měli udělat stejné chyby jako já. Měli by se obávat nových výzev a nových chyb. Pokud se všichni podělíme o své zkušenosti, uděláme toto odvětví daleko lepším. Na konci dne jsme na stejné lodi a bojujeme se snahou o stejné věci.“

Kniha svým vydáním v “Kickstarter edici” slibuje jedinečný design a unikátní brožuru plnou Patrikových typů z pražení a přípravy kávy. Navíc bude každá kniha z této edice vytištěna na speciálním papíře.

Všichni víme, že je na světě obrovské množství odpadu. Chtěl jsem najít něco ,co můžu udělat, aby byl tento projekt udržitelnější. Naše dánská tiskařská společnost přišla s nápadem, že bychom měli hledat papír z recyklovaných produktů. Navrhl jsem papírové take away kelímky. Začali jsme tedy hledat a našli jsme pár možností. Každá kniha obsahuje papír z 9 recyklovaných kelímků na kávu.

To, zda bude tato metoda tisku na unikátní papír použita i v “normální verzi knihy”, se teprve uvidí. „Záleží na tom, jaká bude poptávka po knize. Doufám, že v tom budeme moci pokračovat, ale uvidíme co přijde. Nejdříve potřebujeme úspěšnou kampaň.“

Tagged: barista · kniha · soutěže
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER