Dvojí vítězství Ivany Rožkové na festivalu Two Coffee Champs

gravatar
 · 
22 mája, 2024
 · 
7 min read
Featured Image

To, že je člověk dvojitým vítězem v poměrně odlišných typech soutěže, o sobě zas tak někdo říct nemůže. Ivana Rožková to však má plné právo po uplynulém kávovém festivalu Two Coffee Champs hrdě prohlašovat! Dva dny, dvě baristické soutěže a dvě vítězství, to je něco čehož jsme byli letos svědky. Jak k tomu všemu došlo, jak se Ivka na soutěže připravovala a co by doporučila všem, kteří se na soutěžní stage teprve chystají?

Crush The Rush

Na festivalu Two Coffee Champs jsme letos uváděli dvě kávové soutěže. Jednou z nich byla již námi ozkoušená soutěž Brewer's Showdown, která je určena jak pro kávové nadšence, tak pro kávové profesionály. Letos poprvé jsme na bratislavském festivalu představili soutěž, ke které bylo zapotřebí také pořádného vybavení v podobě jedněch z nejnovějších kávovarů, KB90, a tento krok nám vyprofiloval spíše profesionální hráče. Zapojili se více nebo méně aktuální baristé, kteří našli odvahu vytvořit tým a přihlásit se do nového formátu soutěže od La Marzocco.

Ivka Rožková během servisu soutěžní kávy.
Autor: Matěj Blaho

Ivko, spadáš do kategorie kávového nadšence, nebo jsi baristka? A čím se vlastně aktuálně živíš?

Začínala som ako baristka. Moje začiatky boli temné (myslím v káve), postupne som sa však prepracovala do COFFEEINu, kde som začala chápať, čo je výberová káva. Popri baristike som súčasne stážovala vo fotografickom štúdiu DYNAMEET. No a práve Peťo mi dal ako prvý šancu pracovať pre COFFEEIN aj ako fotografka. Takže momentálne pracujem ako freelancer a venujem sa produktovej fotografii a grafike.

Soutěž Crush The Rush je týmová. Přihlásit se do ní mohly pouze slovenské tříčlenné týmy a jejich hlavním úkolem bylo sehrát se natolik, aby porotě připravili 8 drinků z jejich objednávky.

Prozraď nám, jak vznikal váš tým?

Náš tím vznikol doslova o 5 minút 12 priamo na festivale. Stanči Goga, ktorého poznám z minuloročného festivalu TCC23, za mnou prišiel, že zháňa ľudí do tímu. Najprv som ho odbila, ale keď mi popoludni povedal, že mu chýba jeden človek, išla som do toho. Chlapci Stano a Filip pracujú ako baristi, preto sme si rozdelili úlohy podľa najlepších predpokladov a bolo to. A TEAM zložený z odpadlíkov (smiech).

Zábavná soutěž simuluje kavárenský život

Soutěž je doopravdy zábavná. V jejím průběhu si totiž soutěžící vyslouží i další úkoly, stejně jako je tomu i v kavárně, občas se něco vylije, anebo vám třeba něco dojde. Co třeba muset naskládat lednici plnou mléka v průběhu opravdu krušné směny?

Vítězný tým oficiálně prvního ročníku soutěže Crush the Rush.
(zleva: Filip Král, Ivka Rožková, Stanislav Goga)
Autor: Matěj Blaho

Co tě na soutěži Crush The Rush bavilo?

Bola to nesmierna zábava. Vždy som milovala chodiť po kaviarni a prehodiť s ľuďmi pár slov, potešiť ich kávou a táto súťaž mi to pripomenula.

Soutěž je nevyzpytatelná, nezapomeňte, že čas stále běží a vy musíte porotě doručit nápoje jeden po druhém. Přitom se vyhnout všem zákazníkům a nevylít z nápoje ani kapku.

Co tě naopak na soutěži stresovalo?

Ten Rush, keď príde tá zabijácka hodinka a vy sa zatnete a proste to ako team dáte.

Dalo by se říct, že se Ivka do soutěže přihlásila možná až náhodou. Z osmi týmů došel ten jejich s názvem „Načo název“ až do finále a vyhrál. Ivka sama však na festival dorazila hlavně na stánek Coffeeinu, ale i kvůli účasti na druhé soutěži.

Vítězný tým s porotci Petrem Košťálem a Michaelou Rajniak.
Autor: Matěj Blaho

Brewer's Showdown

O této soutěži se nebojím říct, že je doopravdy těžká a velmi komplexní. Kombinuje znalosti senzoriky ve slepém cuppingu s hádáním aromat. V dalším kole si soutěžící připravují recept z kávy, kterou předem dostali na trénink. Hledají ten nejlepší recept pomocí AeroPressu. V semifinále se mění káva a z neznámého vzorku připravují recept libovolnou metodou. Stále platí, že musíte být lepší než váš soupeř, protože z kola postupuje pouze jeden. Tři nejlepší se tak propracují až do finále, kde musí porotě připravit výherní nápoj.

První tři místa v soutěži Brewer's Showdown 2024.
(zleva: Ivka Rožková, Filip Král, Iduš Topinková)
Autor: Matěj Blaho

Které kolo hodnotíš jako to nejtěžší?

Nemyslím si, že niektoré bolo ľahšie a iné ťažšie. Každé kolo prinieslo svoje úskalia a výzvy. Mala som však neskutočnú podporu a mentorov v podobe Kataríny, Peťa a Stančiho. Vďačím im za veľa.

Ze senzorického kola jsi postupovala do prvního místa. Trénovala jsi nějak speciálně?

Pred súťažou som nijako špeciálne netrénovala. Minulý rok som však absolvovala s COFFEEINOM senzoricky kurz v Brne a rozhodne na tom majú veľkú zásluhu aj cuppingy v pražiarni. Pravidelne tam robíme kontrolu kvality káv a testujeme vzorky od rôznych farmárov. A, samozrejme, vždy, keď ideme na kávu, všetko komentujeme (smiech).

A jaká byla soutěžní káva? Sedla ti, anebo vám to kluci z pražírny Diamond's roastery udělali těžké?

Rozhodne to urobili zaujímavé. Prvá súťažná káva bolo trošku viac zákerná, priznávam, ale semifinálová už bola veľmi funky. Priznám sa, že som ju najprv dobre neodhadla. Našťastie sme mali možnosť nahliadnuť na semifinálové skóre a na poslednú chvílu som zmenila finálový recept.

Dalo by se říct, že jsi přišla, viděla a zvítězila. A to hned dvakrát v průběhu festivalu Two Coffee Champs. Která ze soutěží se ti líbila víc a proč?

Nerada to takto porovnávam. Crush the Rush mi pripomenula tie staré dobré časy v kaviarni a Brewer's Showdown mi ukázal, že sa netreba báť skočiť do toho.

Prozraď nám, co bys doporučila někomu, kdo například zatím jen váhá, zda se má na nějakou kávovou soutěž přihlásit?

Netreba sa báť. Nemôžete nič stratiť, len vyhrať, či už prvé miesto, alebo kopec zážitkov. Kávová komunita na Slovensku je veľmi priateľská a myslím, že všetci chodíme na tieto festivaly a súťaže preto, aby sme si dali výbornú kávu.

Ivko, já ti moc děkuji za rozhovor a gratuluji ti k výhře, stejně tak i tvým kolegům z týmu na Crush the Rush – Stanislavu Gogovi a Filipovi Králi. Věřím, že si společně výhru senzorického kurzu pod vedením Heleny Oliviero v Praze jistě užijete.

Vítězné recepty

A vy už se jistě těšíte na vítězné recepty, kterými Ivka oslnila porotu v soutěži Brewer’s Showdown. V kole, kdy soutěžící museli připravit kávu pomocí AeroPressu, postupovala Ivka následovně.

Medota: obrácená metoda AeroPressu

  • 18g kávy
  • 87 °C voda
  • 25 kliků na Comandante

Kávu si předemelte na velmi hrubé mletí a vyfoukejte z ní pergamen. Následně nastavte 25 kliků na mlýnku Comandante a pomelte ji ještě jednou.

Nasypejte kávu do komory AeroPressu a zalijte ji 100 g vody. Spusťte stopky a míchejte obsah do 0:45. V 1:20 nasaďte sítko s filtrem a vytlačte všechen vzduch. V 1:40 začněte tlačit. Káva by měla být protlačena v čase 2:10. Ve finále máme 70 g nápoje, ke kterému se dolije 80 g vody tzv. by-pass.

Ve finálovém kole Ivka zvolila přípravu pomocí klasické V60.

Metoda: HARIO V60

  • 20g kávy
  • 94°C voda
  • 22 kliků na Comandante

Kávu si předemelte na velmi hrubé mletí a vyfoukejte z ní pergamen. Následně nastavte 22 kliků na mlýnku Comandante a pomelte ji ještě jednou.

Nasypte kávu a zalijte ji 60 g vody. Při 0:40 dolijte do 120 g. V 1:15 dolijte do 180 g. Opakujte v 1:45 a dolijte do celkových 240 g. Nechte protéct do cca 2:20 a následně do nápoje přidejte ještě 10 g čisté vody. Poradně promíchejte a nápoj je hotový.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER