Co je to řemeslné pivo?

gravatar
 · 
12 januára, 2022
 · 
4 min read
Featured Image

Řemeslné pivo (craft beer) zažívá obrovský boom. Nedávné zprávy ukazují, že během posledních čtyř let se podíl řemeslného piva na trhu pivního průmyslu zvýšil ze 4,4 % na 7,8 %. Kromě toho již v roce 2013 zaznamenal americký trh pokles prodeje piva o 1,9 %, ale pivo řemeslné zaznamenalo nárůst prodeje o 18 %. Pivo se začíná objevovat i jako součást nabídky mnohých kaváren. Pojďte proto nakouknout do světa řemeslného pivovarnictví.

Co je to řemeslné pivo

Craft beer nepředstavuje vždy “jasný” pojem. Obvykle znamená relativně malé, nezávisle vyrobené šarže piva. Jak moc malé šarže? No v tom je právě ten háček. Někdy dost malé na to, aby byly vzácné a vyhledávané a někdy dost velké na zahrnutí do prodeje v supermarketech.

Obecně pochází řemeslné pivo z řemeslných pivovarů. Nezisková organizace, která zastupuje většinu amerických pivovarů, Brewers Association, klasifikuje americké řemeslné pivovary jako: malé, nezávislé a tradiční. A jak je tato definice zjednodušeně vysvětlena?

Mezi malé pivovary se počítá roční produkce do 6 milionů barelů piva. Nezávislý pivovar znamená, že méně než 25 % řemeslného pivovaru vlastní nebo kontroluje člen průmyslu alkoholických nápojů, který sám není řemeslným sládkem. Tradiční pivovar je pak ten, který má většinu celkového objemu nápojového alkoholu v pivech, jejichž chuť pochází z tradičních či inovativních pivovarských surovin a jejich fermentace.

Podle této definice však patří k řemeslným pivovarům 98 % všech pivovarů v USA.

Kdy začal boom řemeslného piva?

V 70. a 90. letech 20. století se pivní průmysl, podobně jako mediální, hudební a filmový průmysl, konsolidoval do globálních korporátních gigantů. Navzdory tomu duch, kultura a znalosti přežily a existovala malá populace pivovarů, které se označovaly jako “mikropivovary”. Mikropivovary se vyskytovaly běžněji ke konci století. A scéna se postupně proměňovala k dnešní scéně řemeslných pivovarů.

Proč zaznamenalo pivo takový nárůst?

Tento vývoj se úzce spojuje s revolucí vzdělání v oblasti jídla a nápojů. Klíčovými složkami jsou zde znalosti a komunita. Schopnost porozumět tomu, co obsahuje naše jídlo a pití, vědět, odkud pochází, jak bylo vyrobeno a proč ho někdo vyrobil touto cestou. Místní producenti, kuchaři, gurmáni a foodblogeři pomáhají udržovat a vytvářet vášeň pro řemeslo, která v tomto měřítku nebyla dosud k vidění.

Totéž platí i pro řemeslné pivo. Lidem na pivu doopravdy záleží, ať už ho vyrábí nebo pijí. Řemeslní sládci jsou vášniví nadšenci a způsob, jakým pivo vyvíjí od koncepce až po prezentaci, spojuje láskou k jejich práci celou komunitu. Je zde také trend nákupu lokálních potravin, a i ten podporuje nákup piva. Nákup a pití lokálního piva udržuje místní pivovary při životě. Zaměstnává místní a teoreticky bude odrážet i místní ceny za to nejčerstvější pivo. Snižuje náklady a čas spojené s přepravou.

Ve skutečnosti se pivo rozlišuje tak, aby dosáhlo na malé a jedinečné trhy. Kombinace těchto tisíců specializovaných trhů vede k růstu řemeslného piva jako celku.

Jak jsme si již na začátku řekli, samotná definice tohoto produktu je poměrně náročná. A protože nálepka “řemeslné” v dnešní době prodává, našli bychom určitě i mnoho případů nesprávného označení. V České republice bylo v roce 2020, podle pivovaru Hauskrecht, na 500 pivovarů. Mnohé z nich by se jako řemeslné mohly označit. A i zde jsem dočetla něco, co dle mého názoru právě pojem řemeslnosti nejvíce vystihuje.

Pomalu se tak vlastně vracíme do doby Rakouska-Uherska, kdy svůj pivovar mělo každé maloměsto.

Pivovar Hauskrecht v článku o řemeslném pivě

A možná, že právě lokálnost je cesta k tomu poctivému řemeslu. Ale i přesto nesmíme zapomínat na to, že i když je něco malé a lokální, tak to ještě vždy nemusí znamenat dobrou chuť a kvalitu.

Zdroj: Bottleneck Management, Hauskrecht

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER