Co dělat, když máte doma moc kávy?

gravatar
 · 
10 júna, 2023
 · 
4 min read
Featured Image

Jedna z největších nočních můr každého domácího baristy je, že se jednou vzbudí a nebude mít dost kávy na svůj ranní šálek vzpruhy. Co když to ale obrátíme? Představte si, že máte doma dvě kila malých balíčků různé kávy, všechny už jsou za ‘resting’ fází po pražení a vy moc dobře víte, že takové množství nemáte šanci vypotřebovat ani za 3 měsíce. V tomto článku se podíváme na trik, díky kterému můžete hodit stres za hlavu a užívat si kávu jednu po druhé a celou dobu perfektně čerstvou. Řeč je o mražení kávy.

Šup s tím do mrazáku

Každý domácí mrazák dokáže kávu zmrazit na takový stupeň, že se její stárnutí velice zpomalí nebo téměř zastaví. Uzavřený balíček kávy vložíme do mrazáku, nejlépe na co nejčistší místo, pak vytahujeme podle potřeby. Z pravidla v mrazáku vydrží nejméně rok. Jsou ale i případy, kdy i po dvou letech v ledu přinesla taková káva čtvrté místo na svěťáku v přípravě filtrované kávy. Bramborovou medaili přivezl Tomáš Taussig z Melbourne. Máme s ním i podcast!

Nejlepší káva na zmražení je ta, která je na svém nejlepším bodě po pražení nebo těsně před ním. Příliš čerstvá káva bude i po vytažení stále příliš čerstvá a tak doporučení čekat na případné odpočatí dalších několik dní je znovu na místě. Co se týče zpracování, tak není jasné, jak se zmražení na typu zpracování projeví. Nicméně pokud nemáte po ruce ideální podmínky uchování kávy a ta může dýchat, tak naturálně zpracované kávy i po delším času nabídnou více aromat, které si stále drží v sobě. Promyté kávy mohou být až moc jemné na zhoršené podmínky při uskladnění.

Jak správně skladovat kávu v mrazáku

Zmražení jídel se považuje za velmi dobrý způsob, jak prodloužit životnost potravin bez téměř žádné ztrátě kvality. To platí i u kávy, ale pouze za určitých podmínek. Káva je totiž velice náchylná na zachytávání cizích pachů z okolí a to i pod bodem mrazu. Je tedy důležité, abychom dbali na správné uskladnění v co nejvíce vzduchotěsném prostředí. Jeden z příkladů je nerozdělaný balíček kávy, který jednoduše vložíte na suché místo v mrazáku.

Rozdělování na jednotlivé porce (počet gramů se liší podle receptu nebo úrovně retence mlýnku) roste na oblíbenosti ve zmrazování kávy. Tyhle porce se poté buď zavakuují v malých sáčcích vhodných do takových podmínek, nebo se nasypou do nepropustných tub. Pro všechny tyhle varianty se doporučuje suché a čisté místo v mrazáku. Nejlépe samostatný šuplík nebo skladování s potravinami, které jsou podobně zabalené a bez zápachu.

Zdroj: Manchester Coffee Archive

Vytažení z mrazáku

Tento krok se odvíjí od toho předešlého a záleží na tom, zda vytahujete celý balíček kávy nebo jen přesnou porci. V případě balíčku se vytáhne celý několik hodin předem, poté se už pokračuje klasicky jako s úplně novým. Rozmrazená káva už nepatří zpět do mrazáku.

U naporcované kávy máme dvě možnosti. A to jak u balíčku vyndat porci několik hodin předem a nebo ještě zmraženou hodit rovnou do mlýnku. Nutno upozornit, že se mletí takové kávy nepozoruje ještě takovou dobu, ale kolují teorie, že tvrdost vytvořená při zmrazení může pomalu ničit kameny. To platí hlavně u elektrických mlýncích s vysokým RPM.

Benefity a minusy

Pomineme-li benefity a minusy, které zazněly v průběhu tohoto článku, zjistíme že z velké části nezaněly hlavně benefity, které dělají z mrazení kávy life hack pro domácí baristy. Jedním z takových benefitů je fakt, že si můžeme vychutnávat tu stejnou chuť po celý rok. Tohle je jeden z důvodů, proč se zamrazují drahé a soutěžní loty. Každý den se nehodí na to si vychutnat velmi drahou Geishu, které máme 150 gramů v balíčku, a tak se často mrazí. Jak dobře víme, káva roste v různých sezónách, kdy mimo ně jen těžce seženeme tu samou ve stejné kvalitě. A tak pokud máme nějakou takovou svoji oblíbenou kávu a nechceme si ji vypotřebovat během jednoho týdne, můžeme ji po porcích zamrazit a celoročně se k ní vracet a připomínat si chvíli, při které jsme si ji zamilovali.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER