Chemex: minulost, přítomnost a budoucnost?

gravatar
 · 
15 októbra, 2022
 · 
6 min read
Featured Image

Dnes se vrátíme v čase. Kdo objevoval kávový svět stejně jako já kolem roku 2015, ten mi dá nejspíš za pravdu. Když si vybavím svoje tehdejší návštěvy kaváren, pamatuji si poměrně zajetý model. Tehdy se kavárny předháněli v tom, kdo bude nabízet víc alternativních metod přípravy kávy. Kávoví nadšenci zase hledali nejrůznější možnosti, jak připravit co nejlepší kávu na tisíc způsobů i u sebe doma. Od toho jsme možná trochu v dnešní době upustili. Ale tehdy tomu všemu dominoval Chemex, mezi metodami byl on ten “hlavní”. To, co jsem tehdy chtěla hrozně domů a taky jsem si ho pořídila. Nebudeme ho odsuzovat. Vlastně jsem tuto přípravu měla vždy ráda, ale postupně si vysvětlíme, jak to s ním dopadlo.

Historie Chemexu

Píše se rok 1941, tehdy byl Chemex vynalezen doktorem Peterem Shlumbohmem. Už díky samotnému tvaru a vzhledu Chemexu asi nikoho úplně nepřekvapí, že jeho vynálezce byl chemik. Za svou kariéru však Schumbohm vytvořil na 300 patentů, které zahrnovaly vynálezy od šejkrů na koktejly až po patenty pro automobilový průmysl.

Hlavní myšlenka jeho vynálezů byla prostá. Udělat z každodenně používaných věcí něco, co bude funkční a atraktivní a budeme používat s oblibou. Troufnu si říct, že jsme právě narazili na kámen úrazu.

I přesto chemie a chápání kávy inovátorem Chemexu přinesla ovoce, přenesení chutí a jejich extrakce až do našich šálků. I tyto znalosti přispěly k vynálezu papírových filtrů. Karafu vyrobil z jednoho kusu borosilikátového skla. Ta byla inspirována neporézními laboratorními nádobami, které neovlivňují chuť výsledného nápoje. Tvar písmene X se promítl do designu celé nádoby a vznikl tak ikonický vzhled, který byl inspirovaný školou designu Bauhaus. Jeho zdobení představuje dřevěný úchyt a kožená šňůrka s dřevěnou kuličkou. Dřevěný úchyt skvěle doplňuje vzhled, ale především slouží jako praktický úchyt pro horký Chemex plný kávy.

Chemex se dokonce dočkal svojí úpravy v roce 1961, kdy se společnost snažila o prosazení na trhu restaurací a kaváren. Tehdejší úprava takzvaného Chemex samovaru měla připravit až 36 šálků kávy naráz. O rok později vynálezce Chemexu Peter Shlumbohm umírá. Za svůj život vytvořil mnoho vynálezů, Chemex však zůstal jeho nejúspěšnějším.

Představování novinek stále pokračuje a výrobci se snaží navázat na úspěch slavného kávovaru. Jednou z posledních novinek je tak zvaný FUNNEX, který výrobci představili v roce 2020. Poprvé tak došlo k “odstranění spodní nádoby” Chemexu a Funnex si tak můžete jednoduše připravit přímo do svého oblíbeného hrnečku. Tento krok značně přispívá k praktičnosti a zachování typického stylu této ikony.

Společnost Chemex následně představila několik změn loga, dokonce představila i nové typy a vzhledy kávovaru Chemex. Mezi novinky patřil také elektrický Chemex, který společnost představila v roce 1978. Od roku 2013 známe Chemex a celý branding společnosti v dnešní podobě.

Oblíbenost a ikonický design

Právě design je něco, za co Chemex získal několik cen. Svého ocenění se dočkal jak od vědecké komunity, tak od komunit v oblasti umění a designu. Najdeme ho v muzeích po celém světě. Muzeum moderního umění MoMA Chemex vystavilo v roce 1943 jako jeden z nejlépe navržených produktů. A jeho nadčasovosti si jistě všimneme i dnes.

Chemex ve světě zábavního průmyslu

Obliba Chemexu se promítla do mnoha odvětví. Román Iana Flemminga, Srdečné pozdravy z Ruska, ze kterého následně vznikla druhá adaptace filmu Jamese Bonda, dokonce obsahoval zmínku o přípravě kávy v Chemexu. Samotný román autor napsal již v roce 1957 a už tehdy získával Chemex ohlasy.

Vedle zmínek o Chemexu v knižní podobě, jsme si mohli všimnout Chemexu také v ikonickém seriálu Přátelé. I to napovídá o jeho dlouhodobé oblibě v Americe.

Ale to stále není vše. Chemex si dokonce zasloužil svoji vlastní hru. Ta dostala název “Brew Perfect” a zahrát si ji můžete zdarma například na svém telefonu.

Filtry do Chemexu

Papírové filtry Chemexu nás vrátí v čase do hodin chemie na základní škole. Pamatujete přehýbání kruhových filtrů? Právě tato skutečnost tehdy nejspíše napomohla extrakci skvělé chuti z kávy. V dnešní době již najdeme vedle papírových filtrů také například opakovaně použitelné nerezové filtry nebo třeba filtry látkové.

Jednoduchý recept na přípravu Chemexu

Ještě před samotnou přípravou je dobré zmínit, že Chemex se často prodává ve dvou velikostních provedeních. Zatímco ta “tradiční” větší nádoba dokáže naráz připravit i 900 ml kávy a představuje skvělou volbu například pro větší návštěvy, menší využijí spíše ti, kdo pijí kávu sami.

Na přípravu kávy z Chemexu potřebujeme 25 g středně mleté kávy, 340 g vody a váhu se stopkami.

Dejte vařit vodu, odvažte si 25 g kávy a pomelte je na střední mletí. Následně do Chemexu vložte filtr, propláchněte ho horkou vodou z konvice tak, aby filtr pěkně přilnul ke sklu. Přebytečnou vodu ze spodní nádoby nezapomeňte vylít přes zobáček Chemexu. Do filtru umístěte pomletou kávu, vyrovnejte klepáním její povrch, vynulujte si váhu a začněte se zaléváním. Nejdříve přidejte 50 g vody na tzv. blooming. Po 20 sekundách přidejte pomalu dalších 130 g vody (celkově tak vaše váha ukazuje 180 g). V čase 1:20 dolejte vodu do 340 g. Celkový čas přípravy, se zvolením vhodného mletí, by tak měl být okolo 2:20.

Jak jsem řekla již na začátku, tuto přípravu jsem měla vždy ráda. Chemex je krásný na pohled, káva z něj je při správné přípravě dobrá, ale od jeho častého připravování mě odrazuje především jeho nepraktičnost. Velikost celého “zařízení” neumožňuje jeho dobré mytí. To navíc podtrhuje také jeho značná křehkost, přece jen sklo ve mě nevzbuzuje plnou důvěru.

Příště až se rozhlédnete ve vaší oblíbené kavárně nejspíše najdete Chemex místo za barem spíše plný květin někde na stole. Bezpochyby, Chemex je hezká váza, ale otázka je, jestli jeho design opět nepřekročil zmiňovanou funkčnost.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER