Chcete potrénovat svoje chuťové buňky nebo jen ochutnat něco sladkého?

gravatar
 · 
27 marca, 2022
 · 
4 min read
Featured Image

Jsem zážitkoholik a netajím se tím. Za zážitky jsem ochotná utrácet a upřednostňuji je nad materiálními věcmi. Proto když má někdo narozeniny nebo mu chci “jen udělat radost”, primárně hledám nějaký zážitek. A tak jsme tentokrát jako dárek darovali čokoládovou degustaci, kterou jsme si vychutnali v pohodlí doma. A při té příležitosti jsme potrénovali i naše chuťové buňky. Vedle ochutnání něčeho sladkého, jsme si tak zlepšovali i svoje smysly, což se hodí nejen baristům. Zajímá vás co jsme ochutnali?

Čokoládová degustace v pohodlí domova

Stejně jako u kávy, na kvalitě potravin, za nás, jistě záleží a není tomu jinak ani u čokolády. Samozřejmě tímto nechci rozvířit diskuzi, zda si člověk z pohledu ekonomického může/nemůže neustále dopřávat jen kvalitní a “drahé” potraviny, i když v některých případech mezi těmito dvěma kritérii rovnítko nevidím. O tom tento článek není. Prostor pro vyzkoušení něčeho nového jednou za čas snad najdeme.

Čokoládová degustace jako dárek

Šla jsem na jistotu, na degustační set jsem náhodou narazila u osvědčeného brněnského výrobce čokolády Ajala. Ajala nabízí degustační set 5 single origin čokolád, které obsahují vždy stejný podíl kakaových bobů a liší se pouze jejich původem. V balíčku najdete čokoládu s boby z Dominikánské Republiky, Haiti, Belize, Tanzanie a Madagaskaru.

Obsah degustačního balíčku single origin čokolád.

Celý degustační set je doplněn o kartičku s popisem, tabulky vhodné k zaznamenávání chutí a čokoládové kolo chutí, které pomáhá s pojmenováním jednotlivých spekter chuti. Navíc vás celým ochutnávání provedou Filip s Evou, kteří v době vydání balíčků uspořádali společnou degustaci prostřednictvím live streamu. Live stream je stále k dispozici a může vás tak navést na správnou cestu ochutnávání obohacenou o zajímavé povídání o čokoládě.

Obsah celého čokoládového degustačního setu.

Vedle samotného popisování chutí vás tabulky pro zaznamenávání navádějí ke zkoumání barvy tabulek čokolády, její vůni, textury a v neposlední řadě i její chuti. Jeden z hlavních cílů je popsání rozdílů mezi jednotlivými původy. Všechna čokoláda nechutná stejně. Zatímco některá chutná kyseleji, v jiné se dají cítit nejrůznější ovocné tóny, v další zase její zemitost. V rámci naší “testovací” skupiny jsme následně přišli na to, že každému chutná jiná.

V každé tabulce čokolády se ukrývá kartička, která vás sice nezve do “továrny”, ale ukazuje krajinu původu bobů a blíže přibližuje celý proces výroby. Popisuje život farmářů a přínos, který pro komunitu prodej kvalitních bobů tvoří. Na kartičce najdete také chuťové poznámky, které napovídají, co bychom v čokoládě měli cítit.

"Zlatý kupón" skoro jako z Karlíka. Blíže popisující cestu získávání kakaových bobů.

Kdo je to Ajala?

Ajala vyrábí čokolády přímo v Brně pouze z kvalitních vstupních surovin. Na výrobu čokolády používají kakaové boby a šťávu z cukrové třtiny. Vedle single origin čokolád vyrábí také čokolády s příchutěmi. Případně se specializují na “limitované edice” čokolád pro známé podniky české gastro scény.

Zaměřují se na historii, kvalitu, udržitelný vztah mezi farmářem a celým businessem. Navazují na tradici, protože ještě za první republiky bylo Československo třetím největším zpracovatelem kakaových bobů na světě.

Jak nám chutnalo?

Dá se snad něco vytknout samotnému ochutnávání čokolády? Zážitek jsme si samozřejmě užili a čokoláda byla skvělá. Věříme, že v případě živého vysílání, kdy degustátoři mohli přímo pokládat i otázky, byl zážitek ještě lepší. Ale myšlenka, že si člověk může tento degustační večer doma snadno replikovat, se nám líbí.

Jedinou úpravu, kterou bych ocenila, by byla hodnotící tabulka ne pro každou čokoládu, ale pro každého ochutnávajícího. Tedy jeden list s 5 tabulkami pro 5 čokolád, stejně jak jsme tomu zvyklí i u cuppingu. V našem případě, kdy jsme ochutnávali ve 4 lidech, by potom chuťové vjemy mohly být “více osobní” a až po dochutnání by tak vznikl prostor ke společnému hodnocení.

Pokud se pro samotnou degustaci rozhodnete, nezapomeňte si nachystat také bílé pečivo a pusťte se do ochutnávání!

Tagged: chuť · čokoláda · senzorika
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER