Čaj z kávových květů

gravatar
 · 
19 októbra, 2021
 · 
4 min read
Featured Image

Pořád se něco děje. I tak by mohlo znít motto kávového světa. Po vyzkoušení káv z nejrůznějších farem na světě, ochutnávek z řady pražíren, porovnávání různých způsobů zpracování, co by nás ještě mohlo překvapit? Zdá se, že nečekaně mnoho. Teď ale nemluvím ani o nápoji z cascary nebo přípravě zelené kávy, s těmi už jsme se mohli setkat dříve (i když cascara u nás už před pár lety z nabídek kaváren zmizela, možná si na ni ještě někteří pamatujete). Mám na mysli kávový čaj.

Čajoznalci omluví drobnou chybu v pojmech, nejedná se samozřejmě o čaj jako takový, ale o nápoj připravený ze sušených květů kávovníku a ten nemá s čajovníkem nic společného.

Že se z nasušených květů kávovníku dá připravit velmi zajímavý nápoj, o tom se kávový svět dozvěděl už v roce 2011. Tehdy připravil Alejandro Mendez ze Salvadoru na světovém šampionátu baristů tento nápoj jako součást svého volného drinku a překvapil tím porotu i další znalce a nadšence z oboru. O potenciálu sušených květů kávovníku se tedy ví už dlouho, ale k jejich komerčnímu využití se teprve pomalu propracováváme.

O co se vlastně jedná?

Kávovník je kvetoucí rostlina. Jenže když otrháme květy, nebudou přece plody, nebo ne? V našem případě se bavíme o sběru kávových květů až ve fázi, kdy už z kávovníku samy odpadají. To znamená, že už splnily svou funkci a stávají se vlastně odpadem. Takový sběr je extrémně náročný na čas i na lidskou práci. Přesto asi stojí za to, když se do něj pouští stále více farmářů.

Sesbírané květy se nasuší a jsou připraveny k nálevu. Jak na něj? Podobně jako na váš oblíbený čaj. Nápoj tak prý i chutná, možná trochu více květinově než samotný čaj. Jak by taky ne...

Kvetoucí kávovník

Jak se připravují

Zjednodušeně řečeno si tento nápoj připravíte jako jakýkoliv jiný bilynný čaj. Jaký by však měl být správný poměr? To záleží na vás. Na stránkách pražírny Has Bean Coffee z Velké Británie jsme našli krátký video návod, který může posloužit jako dobrý začátek na vaší vlastní objevitelské cestě k vytouženému výsledku.

Samozřejmě, že tisíc lidí rovná se tisíc chutí. Proto je povoleno experimentovat a zkoušet. Budeme velmi rádi, když se s námi podělíte o své zážitky.

Já sama jsem čaj z kávových květů pila několikrát a nejlépe mi zafungoval "recept", kdy jsem sušené květy zalila v poměru zhruba 1:5 vodou horkou asi 93 stupňů Celsia. Upozorňuji, že takové množství může být poněkud extravagantní v případě, že si sušené květy zakoupíte v Evropě. Já jsem měla to štěstí zaexperimentovat si přímo na farmě, kde stačilo projít plantáž a jemně z kávovníků sesbírat už opadávající květy.

A kde ho vzít

Mluvili jsme o britských Hasbean Coffee, kteří jsou, jak se zdá, v případě tohoto nápoje průkopníci a v současné době dlouhodobě jediní, kteří tuto raritku na trhu nabízejí. Příležitostně se sušené kávovníkové květy objeví i v nabídce jiných pražíren, takže sledujte, jestli na ně někde náhodou nenarazíte, abyste si jej taky mohli vyzkoušet.

Tagged: čaj · kávové květy · trendy
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER