Budoucnost úpravy vody: remineralizační koncentráty Lotus Coffee Products

gravatar
 · 
8 apríla, 2022
 · 
4 min read
Featured Image

Voda představuje nedílnou součást našeho každodenního šálku kávy. Na území Česka a Slovenska se sice setkáváme “s luxusem” pitné vody přímo z kohoutku, ale při přípravě kávy představují nadbytečné minerály problém. Minerály ovlivňují výslednou chuť šálku a pokud se chceme v kávové přípravě dále posouvat, neměli bychom zapomínat ani na ně. Především v domácích podmínkách nejspíše narážíme na problém nevhodné vody, která výslednou chuť šálku ovlivní. Přece jen při správném pochopení vody a její souvislosti s chutí už více narážíme na vědeckou stránku věci. Ruku na srdce, kdo měl ve škole rád chemii? Existuje tedy i nějaké jednoduché řešení pro domácí kávové nadšence?

Řešení by mohlo přinést Lotus Coffee Products, které se momentálně snaží prosadit prostřednictvím platformy Kickstarter. Se svým nápadem na upravenou vodu pro přípravu kávy, dle potřeb zákazníka, se budou snažit až do 27. 4. prostřednictvím platformy vysbírat finanční obnos, který pomůže s rozjezdem produktu.

Zdroj: Lotus Water

Co kampaň přináší?

Kampaň nabízí koncentrát k remineralizaci vody, tak aby upravená voda pozitivně ovlivnila chuť a senzoriku připravovaného nápoje. Není voda jako voda. Výrobci slibují dokonce porozumění a naučení se toho, jak udělat výsledný nápoj více ovocný případně sladký změnou tvrdosti vody.

V nabídce jsou čtyři rozdílné lahvičky obsahující koncentrát k jednoduché přípravě vody v domácích podmínkách. Obsah lahviček je rozdílný, obsahují sloučeniny jako chlorid vápenatý, chlorid hořečnatý, hydrogenuhličitan sodný a hydrogenuhličitan draselný.

Každá z těchto látek má na vodu jiný vliv. Hořčík a vápník přispívají k tvrdosti vody, v jejich případě hledáme “možnou míru”, kdy do kávy nepřeneseme nežádoucí příchutě, případně neztlumíme její charakteristiku. Vápník zvýrazňuje sladkost a čistotu šálku, hořčík přidává komplexnost a skvělý pocit v ústech.

Přizpůsobte si vodu a ovlivněte tak chuť kávy podle sebe.
Zdroj: Lotus Water

Hydrogenuhličitan draselný a hydrogenuhličitan sodný přispívají k zásaditosti vody. Obě sloučeniny tak mají vliv na přímou kyselost výsledné kávy. Slouží jako pufr při změně kyselosti během procesu přípravy. Sodík zajišťuje hladkost a může pomoci se snížením hořkosti. To se hodí i pokud jsou zrna tmavěji pražená nebo výsledná extrakce příliš vysoká. Draslík naopak napomáhá ovocnosti kávy.

Jako měrná jednotka zde slouží ppm, částice na jeden milion, kapka chloridu vápenatého a chloridu hořečnatého představuje v koncentrátu 10 ppm tvrdosti. U hydrogenuhličitanu draselného a hydrogenuhličitanu sodného se koncentrát rovná 5 ppm tvrdosti v jedné kapce.

Jak to funguje v praxi?

Součástí odměn v kampani jsou také mixovací láhve o přesném objemu 500 ml. Právě tuto láhev bychom měli napustit destilovanou vodou, následně si vybrat jeden z mnoha dostupných receptů. Záleží tedy na nás, chceme lehkou a čistou kávu nebo zvolíme spíše jednoduchou sladkou variantu? Podle receptu následně pokračujeme s přidáváním jednotlivých kapek z různých lahviček. V láhvi důkladně promícháme a připravenou vodu použijeme ke standardní přípravě kávy tak, jak jsme zvyklí.

V kampani výrobci nabízí různé odměny a kombinace koncentrátů.
Zdroj: Lotus Water

Odměny v kampani jsou různé. Začínají již na dvou lahvičkách a ceně 17 dolarů. Kit čtyř lahviček by měl postačit na přípravu 190 litrů vody. Cena za čtyři lahvičky a láhev k přípravě je 29 dolarů, včetně celosvětového poštovného. Odesílání odměn z kampaně je naplánováno na červenec.

Budeme se tedy v budoucnu setkávat vedle receptu přípravy i s receptem vhodné úpravy vody? To nám ukáže až čas.

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER