Histórie frankovky
Nech je ako chce, Frankovka modrá jednoznačne patrí do koloritu krajín bývalej Habsburskej monarchie a nádherné exempláre Frankovky nájdeme nielen v Rakúsku, Maďarsku a na Slovensku, ale aj v Nemecku a na Balkáne. Zároveň Frankovke patrí významná časť slovenských vinohradov – Frankovka je našou najpestovanejšou modrou odrodou.
Hovorí sa, že za čias Karola Veľkého sa vinohrady mali roztriediť podľa ušľachtilosti odrôd. Kým kvalitné odrody boli označené ako „fränkisch“, menej kvalitné ako „hunnisch“. Je teda jasné, ako Frankovka dostala svoje meno. Má dlhé vegetačné obdobie, preto sa jej najlepšie darí v teplých regiónoch. Dobre odoláva ako zimným mrazom, tak aj dlhšie trvajúcim suchám, ktoré čoraz viac trápia našich vinohradníkov. V hrozne má dostatok polyfenolov, navyše je spoľahlivá v rodivosti – inými slovami, Frankovka je divou vo vinohrade i v pivnici.
Rôzne názvy
Túto odrodu možno poznať aj pod názvami ako Blaufränkisch (Rakúsko), Kékfrankos (Maďarsko), Limberger (Nemecko, Francúzsko), Crna Frankovka (Balkán), Frankonia Nera (Taliansko) či u nás aj ako Neskorák či Karmazín.
Niektoré vinohradnícke rajóny majú skutočne dlhú históriu pestovania tejto odrody. U nás poznáme známe frankovky s prívlastkami ako račianska, skalická či levická. Račania dokonca dodostali dispozičné právo od Márie Terézie a toto víno sa popíjalo na kráľovskom dvore a ponúkalo vzácnym návštevám.
Medzi ľuďmi je dnes Frankovka opäť obľúbená, aj keď aj ona trpela akýmsi pošramoteným imidžom z éry socializmu. Pre svoju spoľahlivosť vo vinohrade sa vyrábala na kvantitu bez zreteľa na kvalitu, a tak sa konzumentom na istý čas zunovala. Dnes si však buduje imidž špičkovej modrej odrody, z ktorej sa nielen dajú vyrobiť veľké vína, ale na ktorých môžeme ako vinárska krajina stavať svoj imidž.
- Mohlo by vás zajímat: Naturálne vína – z vinohradu až do pohára takmer bez zásahov