ZpětMagazín
Aloha… alebo ako to s tou Konou je?

Aloha… alebo ako to s tou Konou je?

Vítam vás na Havaji, ostrove, ktorý dýcha úctou k prírode a jej krásam a darom. Vidieť, počuť a prežívať to môžete naozaj všade – od slnečnej Kony, po upršané Hilo, magické Vaipio Valley či zasnežené vrcholy sopky Mauna Kea. Ale čo ta Kona?!

10 min
06. 07. 2022

Vítam vás na Havaji, ostrove a krajine, ktorá dýcha úctou k prírode a jej krásam a darom. Vidieť, počuť a prežívať to môžete naozaj všade- od slnečnej Kony, po upršané Hilo, magické Vaipio Valley či zasnežené vrcholy sopky Mauna Kea. A pokiaľ by vám nestačila prechádzka po lávových poliach, či nebodaj po tých kávovníkových, môžete sa započúvať do rozprávania miestnych o tom, ako Pele, bohyňa ohňa, vyčíňala a demonštrovala svoju silu na každom kroku. Či to bolo pre nedostatok alebo nadbytok kofeínu, to sa v príbehoch nespomína, no ja osobne typujem nedostatok. Veď to sami poznáte! Klasické pondelkové ráno, svoj obľúbený to go cup aj s jeho obsahom ste zabudli na kuchynskej linke, lebo ste bežali na električku; v tej chvíli má človek naozaj blízko k erupcii, minimálne vnútorne…

Pestovanie a produkcia kávy na Havaji

Jeden z mojich obľúbených príbehov hovorí o tom, ako Pele dlhé dni, ba až týždne bojovala s jedným zo svojich protivníkov na svahoch krátera Kilauea, o ktorom sa hovorí, že bol jej domovom. Určite nebolo veľa takých, ktorí by si s Pele mohli merať sily, no tento mladý poloboh to mal celkom v cajku a vydržal to relatívne dlho. Keďže to bolo nerozhodne, a obom sa časom boj zunoval, rozhodli sa to celé ukončiť svojsky. Zanechali si malé suveníry, aby si vzájomne pripomínali svoju výhru, alebo prehru, ako sa to vezme… Suvenírom pre Pele bola rastlina. Kde mladý poloboh stúpil, tam vyrašila….

Trocha histórie

Teraz by bolo namieste romantické prepojenie na kávu, no sklamem vás, milí kávopiči, kávovník to nebol. Bola to obyčajná papraď. No a prečo to nemohol byť kávovník… Žiaľ, kávovník, ako taký, nie je Havaju vlastný. Dostal sa tam tak povediac cudzou rukou, respektíve loďou, a to až v 19 storočí. Zodpovedný za tento počin bol španielsky moreplavec Don Francisco de Paula Marin, približne okolo roku 1817. Tejto konkrétnej dovezenej várke sa ale príliš nedarilo a skutoční úspech priniesol až kávovník z Brazílie, ktorý sa sem dostal o pár rokov neskôr.

Havaj pozostáva z niekoľkých ostrovov, a tak aj kávovník robil island hopping a cestoval z Oahu na Kauai, a zasa opačným smerom na Big Island, čo je v podstate jediné miesto, kde sa, v komerčnom meradle, pestuje až dodnes. Jednoznačne sa to síce povedať nedá, no to, čo dnes nazývame Konou, je s najväčšou pravdepodobnosťou pravnučka Bourbonu. Skutočný boom zaznamenala produkcia kávy na Havaji okolo roku 1980, keď pestovanie cukrovej trstiny prestalo byť atraktívne a cukrové plantáže obsadil kávovník. A tak im neškodný prázdninový island hopping doslova prerástol cez hlavu a zrazu z neho bola invázia. 

Pestitelské regióny

Ako sme spomínali vyššie, aj napriek tomu, že kávu nájdete aj na ostrovoch Kauai, Oahu, Molokai a Maui, najznámejšou pestovateľskou oblasťou je oblasť južnej a severnej Kony na ostrove Big Island. Táto oblasť sa nazýva aj Kona Coffee Belt. Okrem Kony, sa káva pestuje aj v regiónoch Kau a Hamakua, ktoré sa nachádzajú na juhu a juho-východe tohoto ostrova. Oblasť Kau sa nachádza v blízkosti mesta Pahala a svojím podnebím simuluje podmienky pestovania kávy vo vyššej nadmorskej výške, aj keď sa nachádza len v 300 m. Avšak, relatívne veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou a dostatok zrážok sú pre kávovník mňamka, takže si to užíva, o čom svedčia aj nadšené chuťové poháriky. Hamakua sa nachádza o niečo severnejšie od Hila a pestovanie kávy tu ovplyvňuje opäť raz výdatný dážď, ktorý ale v tomto prípade prichádza od oceánu, a spolu s vyššími teplotami simuluje podmienky dažďového pralesa.

Zásadný rozdiel medzi týmito regiónmi je aj vo veľkosti vrstvy humusu, Kau jej má o niečo viac ako oblasť Kona a Hamakua, čo súvisí hlavne so sopečnou činnosťou a jej intenzitou. Región Kau nebol sopečnou erupciou zasiahnutý už niekoľko desaťročí, čo sa o zvyšných dvoch nedá povedať. Tam sa Pele, bohyňa ohňa, postarala o explóziu naposledy v roku 2018. To malo za následok, že vrstva humusu bola a je pokrytá lávou. Za to majú tieto oblasti väčšie percento vulkanickej pôdy, čo sa považuje za dôvod vyššej acidity káv pochádzajúcej práve odtiaľto. 

A ako to je s vývozom?

Celkovo je pestovanie kávy na Big Island relatívne roztrúsené; nepredstavujte si teda žiadne obrovské plantáže. Ide skôr o malé a stredne veľké plantáže s rozlohou približne do 3 hektárov. Rádovo je ich na Havaji okolo 900. Spracovateľských staníc je naopak len okolo 20. Ročne sa na Havaji vypestuje približne 2.3 milióna kilogramov kávy, z toho 70% sa vyváža. Ak si pozriete police v Európskych obchodoch, veľa tejto lahôdky tam nenájdete, takže tipujete správne. Väčšina tejto kávy ide na odbyt práve v USA. A ono to dáva aj zmysel, keď si odmyslíme logistickú krízu, transport jedného kontajnera Havaj-Bremen sa pohybuje okolo 6000 USD, čo je asi tak tri až štyrikrát viac ako z ostatných krajín pôvodu. Aj keď táto káva sama osebe nemá vysokú horkosť, keby sa cena transportu mala odraziť na cene nášho obľúbeného espressa, pre mnohých by asi mala dlhú a horkú dochuť. 

Akú kávu pestujú?

Pestuje sa výlučne Arabica, čo sa týka odrôd, okrem spomínaného Borubonu tam nájdeme hlavne Typicu, Caturru a Catuai. Podľa miestnych sa pohybuje okolo 80 až 87 bodov na stupnici Specialty Coffee Association a charakterizuje ju vysoká sladkosť, dominujúce tóny pražených orechov, tmavej čokolády a kôstkového ovocia. Acidita je mierna, alebo aj nie, viď v článku vyššie, pripomínajúca citrusové ovocie. V šálke je dobre integrovaná s relatívne dominantným telom a celkovo sa považuje za dobre vybalancovanú.

Havaj je rozmanitý, a táto rozmanitosť sa jednoznačne prejavuje aj pri pestovaní kávy. Cenovo sa pohybuje kilogram zeleného zrna medzi 15 až 25 USD, v obchodoch na Havaji nájdete balíček praženého zrna za relatívne astronomických 25 až 28 USD. No verme, že je na to adekvátny dôvod- okrem ceny energií, je to aj cena práce. Zberač na kávovej plantáži na Havaji je schopný mesačne zarobiť okolo 3000-4000 USD, čo určite nie je katastrofa, no na cenové pomery na Havaji to teda nie je ani žiadna lukratívna záležitosť. 

A čo metody

Čo sa pestovateľských metód týka, medzi obľúbené patrí metóda premytá, hneď po nej polo-premytá, ale nájdeme aj naturálky. Havajčania sa nebránia používaniu mechanických sušičiek, kde sa zrno privedie na úroveň vlhkosti približne 40 percent a potom sa dosušuje na betónových terasách, zvyčajne pod UV rezistentnou pokrývkou. Kávové zrná sa triedia na niekoľko typov v závislosti od prítomnosti sekundárnych defektov a veľkosti samotných zŕn. Takzvaný prime grade obsahuje do 12 sekundárnych defektov.

Kávovník nám na Havaji kvitne približne vo Februári, no ako sme spomínali vyššie, pestovateľské oblasti sú v tomto smere rozmanité a jedinečné, preto sa netreba na tento mesiac fixovať. Podobne je to aj so zberom, v Kone je to od Augusta do Decembra, no napríklad v oblasti Kau je to od Júla do Mája. 

Oplatí sa?

Takže, ako sa hovorí u nás na východe, šicko so šickym skapčano, a tak je to aj na Havaji, všetko závisí. No a od čoho, od Pele a od prírody, jej sily a momentálneho diania a nálady. Takže sa nedajte odradiť cenou, či faktom, že v prípade, že je na balíčku uvedené, že káva je zaručene tuti-fruti-ultra-super 100 percentná Kona, môže to znamenať, že jej v balíčku nájdete len do 10 percent. Áno, podľa legislatívy je to v poriadku. Doprajte si túto kávu, ak budete mať možnosť, a myslite pri tom na vulkány, a oceán, a dažďové pralesy, a určite to v šálke vašej ne-stopercentnej Kony všetko pocítite. 

10 min
06. 07. 2022