Festival výběrové kávy Barista roku 2022 už v březnu!

gravatar
 · 
9 februára, 2022
 · 
8 min read
Featured Image

Pojďte se potkat na každoroční soutěži s těmi nejlepšími českými baristkami a baristy a užít si festival výběrové kávy Barista roku 2022! Po loňské výjimečné pauze se na akci těšíme snad ještě víc než jindy. Za organizací stojí jako vždy SCA ČR a Spolek výběrové kávy a právě na jejich stránkách můžete sledovat aktuality o akci. Nebo si třeba zpříjemnit čekání tím, že se mrknete na krátké video z posledního ročníku. Takže, o co jde, kdy to bude, kde, za kolik? Pojďme se na to podívat.

V čem a jak se soutěží?

Na Baristovi roku 2022 zažijeme hned dvě klání najednou, o titul Barista roku a soutěž v Coffee and Good Spirits. O čem vlastně jsou a kdo určuje pravidla? 

Oba dva tyto národní šampionáty se řídí mezinárodně platnými pravidly, která vydává organizace World Coffee Events. Ta se rok od roku lehce mění a upravují, takže i účastníci se musí mít na pozoru a pravidelně se o změnách informovat.

Barista Championship

Šampionát pro baristy probíhá ve dvou dnech, má své semifinále a následující den i finále. Každý účastník má na své vystoupení 15 minut. Během tohoto času musí pro 4 člennou senzorickou porotu nachystat 4 espressa, 4 kávy s mlékem a 4 volné drinky dle vlastního receptu. Celý proces sleduje i technický porotce, který sice nehodnotí chuť a kvalitu připraveného nápoje a pohostinnosti, ale detailně se zaměřuje na techniku přípravy, čistotu na barovém pultu a řadu dalších drobností.

Tito porotci ale nevynášejí svůj ortel ihned po představení baristů, sejdou se nejdříve mimo stage, aby dali hlavy dohromady a sečetli všechny body. Takže až do vyhlášení výsledků soutěžící netuší, jak dopadli. 6 nejlepších z prvního kola postupuje do finále. Tam se celý proces opakuje. A vítěz národního kola pak postupuje na celosvětové klání. 

Coffee in Good Spirits

Soutěž Coffee in Good Spirits je jediná kávová disciplína, kde se míchají alkoholické koktejly. Ani při baristickém šampionátu totiž nemají soutěžící dovoleno používat ve svém volném drinku alkohol. Právě kombinace kávy a něčeho silnějšího se v poslední době stává velkým hitem i v každodenním provozu kaváren. A někteří si je rádi míchají i doma. Přijďte si na Coffee in Good Spirits pro inspiraci!

České mistrovství, které proběhne na Baristovi roku 2022, bude jednokolové a řídí se pravidly světového finálového kola. Jaká že jsou? Soutěžící musí připravit vždy dva drinky po dvou porcích. Ten první je pro všechny stejný a je jím irská káva, na které si účastníci poměří své síly a dovednosti. Vytvořit tento nápoj je opravdovou ukázkou baristického a barmanského umu. Je to také druhý nejrozšířenější kávový míchaný nápoj po espresso martini. Druhý drink je už bez omezení. Může být teplý nebo studený, na bázi espressa nebo filtrované kávy.

A teď to nejdůležitější…

Kdy, kde a za kolik?

V sobotu 12. 3. a v neděli 13. 3. 2022 od 9:00 do 17:00

Novoměstská radnice v Praze, Karlovo náměstí 1

Cena je 400 Kč za jednodenní vstupné a 650 Kč za sobotu i neděli.

Vstupenky budou v prodeji buď na jednotlivé dny nebo na celý víkend. Můžete si je zařídit v předprodeji nebo přímo na místě. V ceně máte neomezené pití kávy a welcome drink zdarma na baru Warehouse. K prvním 500 víkendovým vstupům šálek GoatCup s logem Baristy roku. A samozřejmě přístup na celý program, tedy soutěže i přednášky pro veřejnost. Možná, že jejich počet bude omezený, proto doporučujeme - hlídejte si aktuality na webu organizátorů.

A na co všechno se můžete těšit? 

Program bude našlapaný. A bude jak pro profíky z oboru tak pro širokou veřejnost. Dokonce bych se nebála vzít ani kamarády nebo rodinné příslušníky, kteří nejsou z kávy úplně paf. 

Soutěže

V sobotu proběhne semifinále šampionátu baristů. Uvidíte 19 soutěžících. Někteří se účastní podobné akce poprvé, jiní už poněkolikáté. Uvidíte i obhájce posledního titulu Vojtu Růžičku nebo řadu dalších známých jmen jako je Roman Nejedlý a Jackie Tran. Na závěr dne se můžete dozvědět, kdo postupuje do nedělního finále. 

A kdo se o postup bude ucházet? Známe jména všech přihlášených! A jsou to: Václav Čermák, Lukáš Mohorko, Tereza Vintrová, Barbora Křížková, Vojtěch Růžička, Lukáš Bros, Roman Nejedlý, Anh Thang Tran, Kryštof Bartoň, Denis Kramář, Vojtěch Formánek, Michal Karpíšek, Bára Kapičková, Matěj Starý, Karolína Bémová, Kateřina Myšková, Daniel Pracný, Alena Svobodová, Daniel Brablec.

V neděli přijďte podpořit soutěžící v Coffee in Good Spirits (pouze neděle) a podívat se na finálová představení baristů. V CIGS se představí taková jména jako Jaroslav Slámečka, Alan Jarrar a Jakub Smolka. Těšit se ale můžete i na Jana Lukase a Martina Bezecného. Komu se podaří postoupit na svěťák? Budou jim téct nervy? Nebo vše zvládnou s přehledem? Ať vyhrají ti nejlepší! 

Na posledním ročníku se fandilo pořádně!
Foto: Boris Mayer

Spousta kávy

Kafe poteče proudem. Celý víkend budete moci pít litry a litry té nejlepší výběrové kávy. Zajistí ji pro vás celá řada českých pražíren. Jejich nabídku ochutnáte na tzv. brew barech a espresso barech. Možná už je znáte z jiných akcí, ale pokud ne, vysvětlíme. 

Na akci budou stanoviště, na kterých vám lidé z pražíren připraví filtrovanou kávu ze své nabídky – brew bar, nebo espresso taktéž svoje – espresso bar. Každá pražírna bude mít své 3 hodiny na jednom z barů a pak místo ní nastoupí jiná. Konkrétní časový harmonogram kdy a kde můžete pražírnu najít bude před akcí k dispozici. Troufám si odhadnout, že i v tištěné podobě přímo na akci. Vy si tak můžete pohlídat, aby vám nic neuniklo a abyste ochutnali, kterou pražírnu chcete. 

Co je ale letos novinkou jsou stánky nejlepších pražíren během celého víkendu. Loni na jaře totiž proběhl historicky první pohár pražíren v České republice, ve kterém spolu porovnávalo síly 12 přihlášených. První tři z nich, Fiftybeans, Rusty Nails a Beansmith's dostaly prostor prezentovat na Baristovi roku svoji práci na stánku a to v oba dva festivalové dny. Pražírna Fiftybeans se omluvila, protože Roman Nejedlý se bude plně soustředit na svou účast v soutěži. O stánek ale nepřijdete, nahradí jej pražírna Doubleshot. (Pokud by vás zajímaly výsledky soutěže v pražení, můžete se podívat na stránky SCA ČR)

Nekáva a jídlo

Jídlo a další pití nesmí chybět. Takže až budete mít příliš mnoho kofeinu v krvi a přepadne vás hlad, můžete se zajít občerstvit dobrým jídlem, pitím, nebo si dát něco malého na zub. Vše bude připraveno. Pokud nebudete autem, určitě se zastavte na baru Warehouse. Obdržíte u něj drink zdarma v rámci ceny vašeho vstupného. A určitě stojí za to omrknout, co dalšího si nachystají.

Těšit se můžete nejen na kafe!
Foto: Boris Mayer

Přednášky a talky

Co by to byl za festival bez spousty zajímavých přednášek. Program organizátoři ještě ladí, ale určitě se můžete těšit na super zajímavou přednášku od NATURPARKu, která se určitě dotkne i řady mýtů kolem zaměstnávání osob se zdravotním postižením. A kdo má zájem zjistit více o oblíbené irské kávě, nesmí si nechat ujít talk věnovaný právě tomuto drinku. Na festivalu budou zástupci i dodavatelského řetězce, tedy importéři a exportéři zelené kávy a určitě také něčím přispějí do programu. Možná zjistíme něco o farmářích, rozdílech mezi jednotlivými zeměmi a regiony, nebo že by třeba zmínili téma rostoucích cen? Necháme se překvapit.

Cupping nebude, bohužel.

Ano, ale chápeme to. Je složitá doba na to, abychom ve skupinkách srkali ze stejných misek. Ovšem kávy bude až až. Takže to, co neochutnáte na cuppingu, ochutnáte na stáncích pražíren, na jejich brew a espresso barech. A veškerá káva je v ceně vstupenky. Takže vlastně vůbec o nic nepřijdete.

Těšíte se? My ano!

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER