AeroPress: co to je a jak na něj?

gravatar
 · 
29 apríla, 2022
 · 
7 min read
Featured Image

AeroPress neodmyslitelně patří k vybavení mnohých kávových nadšenců. Jak ale AeroPress ke své slávě přišel a kde se vlastně vzal?

Co je to AeroPress?

AeroPress možná na první pohled nepřipomíná žádné kávové vybavení, přece jen plastový válec s pístem se mezi ostatními skleněnými “elegantními” řešeními poměrně vymyká. Bez pochyby jde ale o skvělý nástroj k alternativní přípravě kávy.

Jeho vynálezcem je Alan Adler, který AeroPress představil v roce 2005. Jak název tohoto přístroje napovídá, právě vzduch zde, s trochou naší síly, udělá tu správnou práci. Původně se káva při této metodě filtruje přes papírový filtr, dnes najdeme v nabídce i plno jiných materiálů jako například kovové sítko. A celý mechanismus tohoto zařízení je doopravdy jednoduchý.

AeroPress se skládá z menšího válce opatřeného gumovým pístem, většího válce, který slouží jako komora pro samotnou přípravu kávy a z plastového odnímatelného sítka, do kterého se umisťuje papírový filtr. Dále v balení najdete trychtýř pro snadnější vsypávání mletých kávových zrn, plastový držák na papírové filtry, naběračku a míchátko.

AeroPress se stal velmi oblíbeným kávovým doplňkem na cestách. Veškerá manipulace s plastovým zařízením je velmi jednoduchá a kávu si tak s ním můžete připravit skoro kdekoliv. I tomuto trendu šli výrobci ještě více naproti. V roce 2019 představili jeho menší verzi s názvem AeroPress Go, která se pohodlně složí do velikosti většího hrnku na kávu s sebou. 

AeroPress Go

Jak jsem již zmiňovala, o pár let později po uvedení AeroPressu jsme se dočkali také jeho menší verze. Právě ta má ještě více usnadnit přípravu AeroPressu na cestách. Tato verze s červeným logem a čísly na válcové komoře jde kompaktně schovat do “improvizovaného” hrnečku, do kterého vlezou úplně všechny části AeroPressu, dokonce i skládací míchátko. Všechny části AeroPressu Go jsou promyšlené do posledního detailu. A to včetně obalu na papírové filtry.

Skladný Aeropress Go.

Tím, že je tato verze AeroPressu menší, je také rozdíl ve vodě, kterou je schopna nádoba pojmout. Na přípravu Aeropressu Go použijete maximálně 200 ml vody, je tedy dobré upravit přímo celý recept na jeho přípravu.

Jak na přípravu kávy?

Pokud bych měla AeroPress popsat třemi slovy, bylo by to jednoduchý, ikonický a snadný na údržbu. Celá manipulace s tímto zařízením je velmi intuitivní. Samotný vynálezce Allan však zamýšlel přípravu s Aeropressem tak trochu jinak, postupně se ovšem ke “klasické” metodě začaly nabalovat metody další a dnes tu máme mnoho způsobů, jak AeroPress použít.

Standardně se AeroPress používá dvěma způsoby. Metodou klasickou a metodou inverzní neboli obrácenou. Některé principy však zůstávají u obou metod stejné.

Jak tedy na to? Nejdříve ze všeho si musíme ohřát vodu. Následně pomlít kávová zrna, ty meleme na střední mletí. Když už máme vodu ohřátou, umístíme papírový filtr do děrovaného košíčku a ten následně propláchneme ohřátou vodou. Lépe se tento krok dělá s nasazeným košíčkem na válcové komoře, tu můžeme snadno umístit na hrnek a ten si horkou vodou společně s propláchnutím i nahřát. Před samotnou přípravou ovšem nezapomeňte vodu z hrnečku vylít.

Jakou zvolit metodu?

V tuto chvíli se musíme rozhodnout jakou metodou budeme AeroPress připravovat. Pokud metodou klasickou, necháme nasazený košíček s propláchnutým papírovým filtrem na válcové komoře, dovnitř vsypeme umletá kávová zrna a nachystáme si stopky. Povrch zrn v komoře si pár klepnutími zarovnáme do souvislé vrstvy a celou komoru s košíčkem umístíme na hrnek. Následně můžeme začít kávu velmi pomalu a krouživým pohybem zalévat. Při prvním kontaktu vody s kávou zapínáme stopky a měříme čas. Po dolití veškeré vody nasadíme nahoru na válcovou komoru menší válec s gumovým pístem, zatím nic nestlačujeme. Po uplynutí požadované doby začneme opatrně se stlačováním. Stlačujeme tak dlouho, dokud píst nevypustí všechen vzduch, na kávový puk bychom ale již tlačit dál neměli. Takto jednoduše jde připravit klasická metoda.

Obrácená, inverzní metoda, má lehce odlišný postup. Začneme tím, že na menší válec s pístem nasadíme válcovou komoru. Tu tentokrát nezaděláváme plastovým sítkem s papírovým filtrem, tento krok přijde až později. Takto sestavený AeroPress postavíme částí, do které obvykle tlačíme na stůl. Mletá kávová zrna tentokrát vsypeme do komory. Zrna propadnou až na gumový píst. Nachystáme si stopky a začneme opatrně a pomalu zalévat horkou vodou. Při prvním kontaktu zrn s vodou stopky spouštíme. Až do komory nalejeme veškerou vodu, vrch AeroPressu přiklopíme namočeným papírovým filtrem v plastovém košíčku. Zkontrolujeme, že máme košíček dobře zacvaknutý na komoře a po uplynutí požadované doby extrakce otáčíme celý AeroPress na hrneček a začínáme se stlačováním.

Příprava obrácené, inverzní, metody.

Stlačování je opět stejné, až do chvíle, kdy uslyšíme unikající vzduch. Před samotným stlačováním nezapomeňte oddělat Aeropress z váhy.

Postup je tedy jasný, ale co kávový recept?

Poměr kávy a vody a výsledná chuť

Osvědčený recept, který mi zatím vždy fungoval, bylo 18 g kávy pomleté na střední mletí, 240 ml horké vody a čas extrakce, kdy se stlačováním začínám v minutě a půl. Pokud začínáte s přípravou kávy, podívejte se na náš článek o kávových aplikacích, kde najdete plno receptů na přípravu Aeropressu nebo i jiných metod.

AeroPress používáte již dýl a hledáte zajímavý recept? Vyzkoušejte napodobit recept aktuálních světových vítězů v přípravě AeroPressu z roku 2021. Tuomas Merikanto, Maru Mallee a Brandon Smith nám prozradili své vítězné recepty v tomto rozhovoru.

Možná si říkáte proč byste měli mít doma další “vychytávku” na alternativní přípravu kávy. Za mě jednoznačně AeroPress stojí za to, nabízí nejen zajímavou chuť, ale především odlišnou texturu kávy, než u jiných metod. Káva připravená tímto způsobem je daleko silnější a “olejovitá”, vlastně více připomíná espresso. Ale samozřejmě, záleží na kávových zrnech, které zrovna máte k dispozici a především na připravovaném receptu.

Všimli jste si někdy návodu přímo na krabici Aeropressu? Tento návod sepsal vynálezce AeroPressu, jeho koncept je lehce odlišný od toho, co se kolem Aeropressu rozvinulo. A jak zní tedy celý “správný” recept podle Alana? To najdete v tomto videu od European Coffee Trip, anebo si pusťte rovnou celý film, který ECT o Aeropressu natočili. Film se jmenuje Aeropress Movie a je skvělý.

Komunita kolem AeroPressu

Existuje nějaký jiný nástroj na alternativní přípravu kávy, který má kolem sebe komunitu jako AeroPress? Šampionáty v přípravě AeroPressu jsou součástí kávové scény mnoha zemí, každý výherce následně postoupí do světového kola. Nejde o žádnou velmi seriózní soutěž, ale spíše o zábavné setkání a propojení kávové komunity.

I když začátky AeroPressu nejspíš nebyly úplně jednoduché, to, co se kolem něj postupně vytvořilo, je skvělé. Neodmyslitelně se tak zapsal do kávové historie. Máte doma AeroPress? A jaký je váš nejoblíbenější recept?

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER