1Zpresso, vycházející hvězda mezi ručními mlýnky

gravatar
 · 
7 januára, 2021
 · 
7 min read
Featured Image

Ačkoliv se chlubí excelentními výsledky při mletí i mezi profesionály, jejich produktová politika dokáže být velice matoucí a člověk se v ní lehce ztratí. Řeč je o výrobci ručních mlýnků 1Zpresso. Přes svoji téměř nekončící sestavu překvapuje jednoho profesionála, ale i domácího amatéra, za druhým. Jen se v tom kvantu možností vyznat a správně vybrat? Proto se podíváme na celou nabídku této stále více vídané značky a rozebereme rozdíly tak, abyste dokázali vybrat ten správný.

Již v posledních letech se i ruční mlýnky stále více rozdělují na tři hlavní kategorie. Zaměřený na filtr, na espresso a všestranný, který zvládne obojí na velice dobré úrovni. U 1Zpresso to není výjimka a v každé kategorii mají hned několik zástupců v různých cenových hladinách. Všechny řady - Q, J, K, X, Z-PRO a ZP6 jsou samy o sobě nicneříkající označení. Tak si je pojďme postupně rozebrat.

Série Q

Řada Q nabízí ty nejvíce budget-friendly mlýnky, dnes tedy nabízí pouze Q2, který vyměnil starší verzi Q1. Všestranný budget mlýnek Q2 zvládne namlít jak na filtr, tak i na espresso. Dostupný je ve variantách s pěti a sedmiúhelným mlecím kamenem. Pětiúhelný má lepší kvalitu mletí, za to sedmiúhelný pomele kávu rychleji. Hrubost se nastavuje vnitřně a to, jak je u většiny mlýnků zvykem, pod kamenem, který je od mlecí osy oddělitelný. Má kapacitu 20 gramů a malé tělo vybavené těsnou konstrukcí se dvěma stabilizátory pro lepší stejnotvárnost. Milá výhoda rozměrů těla je ta, že se pohodlně vejde do Aeropressu a vy tak ušetříte cenné místo na cestách. Mlýnek vychází zhruba na 2 300 korun.

Série J

Ačkoliv je řada J ta největší a má velkou škálu mlýnků, tak se poslední dobou snaží více zaměřovat na espresso.

Nejdůležitější částí řady je J-Max. S novou sklápěcí kličkou a speciálními mlecími kameny pro mletí na espresso zaručují vynikající kvalitu a skvělou skladnost. Ze všech má nejpřesnější nastavení hrubosti a jednotlivé 'kliky' jsou 8,8 mikronů od sebe. Také díky vnějšímu nastavení hrubosti se nastavuje velice jednoduše a přesně. Disponuje systémem tří stabilizátorů a mlecím kamenem natvrdo připevněným na ose pro ještě větší konzistenci mletí. Unese 35-40 g a zásobník na pomletou kávu drží magnety. Tyhle všechny vlastnosti dělají z J-Max jeden z nejlepších mlýnků zaměřených na espresso.

Dvojice mlýnků JE a JE-Plus jsou předchůdci J-Max. Stále velice zdatné mlýnky na espresso, se třemi stabilizátory a mlecím kamenem připevněným na ose. Oba mají potažené mlecí kameny pro velice jemné mletí. Ačkoliv se zdatnost mletí nijak neliší a i designem je Plus pouze robustnější, mají několik rozdílů, které by vás při výběru mohli lépe nasměrovat. JE má vnitřní nastavení hrubosti (jako Q2) a JE-Plus horní vnitřní nastavení pod kličkou. Plus má také dvojnásobek 'kliků'. U JE je zásobník šroubovací, zatím co JE-Plus ho má magnetický i se slepým shakerem pro snadnější přesypání kávy do portafilteru. Kapacita JE vrcholí na 35 gramech, Plus zvládne o pět gramů více. Obě varianty jsou velice slušné, zatímco JE-Plus nabízí více vychytávek, které udělají workflow snadnější, JE pomele stejně kvalitně za nižší cenu.

Všestranné J-éčka

Poslední tři ze série J si shrneme taky do jedné skupiny. JS, JX a JX-Pro jsou totiž velice podobné s pouze až nepatrným rozdílem, na to, že to jsou rozdílné mlýnky. Všechny 'unesou' 30-35 gramů kávy, mají mlecí kamen připevněný na ose a šroubovací zásobník na kávu. JS a JX jsou spíše zaměřené na filtr, kdežto JX-Pro se může považovat za všestranný, protože disponuje mnohem přesnějším nastavením hrubosti. JS a JX se nastavují zevnitř pod kamenem, JX-Pro také zevnitř, ale nahoře pod kličkou. Oba JX mají sedmiúhelné kameny, které zajišťují nejen přesnost, ale i rychlost při mletí. JS se pyšní pětiúhelným, který filtrovanou kávu dělá mírně čistější v chuti.

Ačkoliv se v téhle sérii vyskytují mlýnky, které jsou zaměřené na filtr nebo všestranné, trajektorie téhle řady se již ubírá spíše směrem mletí na espresso.

Série K

Všestranná série K skrývá tři postupně se zlepšující mlýnky a jeden nový a ještě lepší - Ultra. Všechny čtyři jsou ideálním výběrem, pokud chcete být co nejflexibilnější v různých přípravách. Nabízí 3 stabilizátory a mlecí kámen, který je připevněn na ose, pro co nejlepší konzistenci. Všechny se nastavují vnějším otočným mechanismem a tak nemusíme zasahovat do vnitřku mlýnku.

Nejmenší varianta K-Pro disponuje kapacitou 30-35 gramy a šroubovacím zásobníkem což něj dělá sice nejlevnější, ale stejně zdatnou, variantou téhle série. Další v řadě je K-Plus, který je pouze větší K-Pro a unese o 5 gramů více. Ze všech možností by K-Plus byl nejlepší pro espresso, protože kromě magnetického zásobníku funguje i jako slepý shaker, kterým jde káva lehce vysypat do portafilteru. K-Max je kapacitně stejně velký jako Plus, kombinuje prvky prvních dvou a má magnetický zásobník bez slepého shakeru. Nejpokročilejší K-Ultra, který je mírně přesnější v nastavení hrubosti, se chlubí novým designem se sklápěcí kličkou, která ušetří cenné místo na poličce nebo v batohu, a jeho zásobník je také magnetický.

Série X

V sérii X najdeme pouze jeden zástupce a to X-Pro. Dá se stále považovat za budgetový mlýnek, který je v podstatě vylepšená varianta Q2. Je to všestranný pomocník s velice přesným nastavením hrubosti a mlecím kamenem přidělaným na ose, což se tak levně stěží najde. Najdeme v něm dvě ložiska, šroubovací zásobník na kávu a také vnější nastavení hrubosti. S cenou kolem tři a půl tisíce korun to dělá jeden z nejlepších mlýnku v poměru cena výkon.

ZP6 Special

ZP6 Special mele hlavně na filtr a to překvapivě rovnoměrně, díky čemu dokáže dosahovat vysoké extrakce u driperů bez suché chuti na jazyku. Systém se třemi ložisky zajišťuje konzistenci i tady stejně jako mlecí kamen na ose. Specifický je samotný mlecí kamen se speciálním povrchem a geometrií, které z něho dělají jeden z nejlepších mlýnků na filtr na trhu. S magnetickým zásobníkem a cenovkou do 5 tisíc může být ten ideální parťák pro každého zarytého nadšence do překapávané kávy.

1Zpresso vyrábělo i jejich první řadu Z, se kterou vyhráli Red Dot Award v roce 2018 za svůj vnější otočný systém nastavení hrubosti. Tu již bohužel nevyrábějí a soustředí více na mlýnky s jasným směrem a užitím.

1Zpresso je stále relativní novinka na trhu a teprve teď se dostává ve velkém mezi baristy. Celou produktovou řadu najdete na oficiálních 1Zpresso stránkách, včetně cen, anebo milé a relativně stručné představení několika variant od Lance Hedricka. Budete i vy, kdo vyzkouší jejich mlýnek? Máte 1Zpresso mlýnek? Pochlubte se s vaší zkušeností v komentářích!

Tagged: 1Zpresso · mlýnek · ruční mlýnek
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER