Sedem tipov ako zorganizovať skvelý gastro-event

gravatar
 · 
18 júna, 2024
 · 
5 min read
Featured Image

Či je to už degustácia, ochutnávka, cupping alebo rodinná oslava, či dokonca svadba – každý gastronomický event je sedemdesiat percent úspechu práve príprava – alebo, ako sa hovorí vo francúzskej gastronomickej terminológii, mise-en-place. Aby bolo vaše podujatie takmer dokonalé,  pri organizovaní je dobré myslieť na tieto veci...

Myslite na vašich hostí

Nezabudnite, že každý event sa robí pre hostí – práve oni sú „hviezdy“ vášho snaženia a chceme, aby v nich ostal dobrý dojem a radi na túto akciu spomínali. Samozrejme, návštevníci nebudú spomínať na to, ako dobre bolo všetko zorganizované, ale práve tá výsledná emócia je to, čo v hosťoch zostane. Vždy si predstavte, ako prichádzajú, čo budú hneď hľadať, čo uvidia a na čo sa zamerajú. Potrebujeme rozmiestniť smerové tabuľky alebo niekde postaviť hostesku, ktorá bude hostí informovať? Je jednoduché trafiť na toalety? Položte si čo najviac otázok.

Čo viete, to si pripravte

Čokoľvek, o čom viete, že budete potrebovať, si pripravte, aby ste sa s tým nemuseli počas podujatia zdržiavať. Je treba myslieť na dostatok pohárov, karáf s vodou, lyžičiek, ostatných príborov, servítok... Máme narezaných dostatok citrónov, pripravenú mätu či iné bylinky? Je na toaletách dostatok toaletného papiera, utierok a mydla? Máme pre všetkých tlačené materiály a potrebné rekvizity?

Slavnostní tabule na gastronomickém eventu.
Autor: Slavomíra Raškovič

Odkladací priestor

Odkladacieho priestoru nikdy nie je dosť a v gastro prevádzkach to platí dvojnásobne. Poznáte to: akcia sa ešte ani nezačala a všade je už kopec škatúľ s tovarom, občerstvením, koláčmi, výzdobou… A to ešte neprišli hostia! Nezabudnite, že práve tí donesú kopec ďalších vecí – myslite na odkladací priestor pre ich odev (v zimnom období zaberajú viac miesta), ale aj mokré dáždniky, ich dary, kvetiny, či ďalšie tovary, ktoré môžu priniesť.

Rozdelenie úloh

Nepodceňte potrebu stretnutia celého personálu. Ideálne je zvolať stretnutie ešte pred začatím prípravy, kedy je vhodné rozdeliť úlohy tak, aby sa na nič nezabudlo a všetko sa stihlo nachystať. Ďalší meeting je nutný aspoň hodinu, prípadne hodinu a pol pred začatím akcie. Kontrola už splnených úloh a doladenie ďalších je základ, avšak kľúčové je rozdelenie úloh počas eventu. Je samozrejmé, že obsluha vie, že sa má starať o hostí – ale nezabudnite aj na ďalšie úlohy. Kto má za úlohu uvítať hostí? Je potrebné pre hostí nachystať občerstvenie? Ak áno, určite osobu, ktorá sa bude starať o poriadok a čistotu okolo občerstvenia. Kto sa bude starať o čistotu toaliet počas eventu? Kto zabezpečí dostatok vody, nápojov? Prejdite si všetko od začiatku až do konca a myslite na pohodlie hostí.

Pitný režim a jedlo pre staff

Samozrejme aj my, ktorí pracujeme v službách, sme len ľudia. Potrebujeme mať dostatok vody a takisto sa potrebujeme najesť – či už pred akciou alebo počas nej, ak sa to dá. Nezabudnite preto stanoviť čas, kedy sa personál bude môcť najesť a za akých podmienok (možno sa bude musieť rozdeliť do skupín, aby na „pľaci“ vždy niekto bol) a tiež nezabudnite určiť niekoho, kto sa o jedlo pre staff postará. Nemôžeme od našich ľudí chcieť, aby sa usmievali, keď sú hladní alebo smädní.

Týmový přípitek.
Autor: Slavomíra Raškovič

Stanovte si čas, kedy má byť všetko na event hotové

Ak sa vám event začína napríklad o šiestej, povedzte si, že všetko musí byť hotové o 16.30 – a nezabudnite stanoviť aj čas, kedy má byť personál už kompletne prezlečený a nachystaný. Zdá sa vám hodina a pol príliš veľa? Určite nie. Prví hostia začnú prichádzať už 15 minút vopred, takže máme už iba hodinu a štvrť. Pätnásť minút bude trvať ešte tímový meeting a počas poslednej hodiny bude určite ešte čo dolaďovať. Výzdoba vám možno bude trvať viac, ako si myslíte, preto si povedzte, že menej je niekedy viac. A ak vám ju robí externá firma, stanovte jej čas odovzdania diela tiež aspoň dve hodiny pred začatím akcie.

Nakoniec bude aj tak všetko inak

V gastre pracujeme s ľuďmi, a preto hoci sa nachystáme najlepšie, ako vieme, veci sa môžu veľmi ľahko skomplikovať. Úlohy jednotlivých čašníkov sa môžu podľa potreby vymnieňať – ak vidíte, že pôvodne dohodnuté nastavenie nefunguje, nič sa nedeje, zmeňte to à la minute. Treba byť flexibilný a nedržať sa toho, čo nefunguje len preto, že sme si to na meetingu povedali. A najmä – aj zmeny treba implementovať s úsmevom na tvári a entuziazmom tak, aby sa hostia u nás cítili vítaní!

banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER