Ceny kávy v Brazílii prudce rostou kvůli mrazům

gravatar
 · 
17 septembra, 2021
 · 
4 min read
Featured Image

Ceny kávy zaznamenaly tento týden nejvyšší hodnotu za poslední roky a to po sérii nedávných cenových maxim v době, kdy Brazílie, hlavní světový producent, přišla kvůli mrazům o část úrody. Cena kávy arabika stoupla v pátek na více než 2 dolary za libru, což je nejvyšší hodnota od února 2014.

Cena kvalitnějších zrn kávy arabika stoupla od ledna o 60 %. Káva robusta nižší kvality, pěstovaná převážně v jihovýchodní Asii, přitom zaznamenala nejvyšší cenu od října roku 2017, a to 1993 dolarů za tunu, což je od začátku roku nárůst o 40 %.

„Astronomický růst cen kávy se dá vysvětlit několika důvody,“

řekl agentuře AFP analytik společnosti Rabobank Carlos Mera s odvoláním na klimatické podmínky v Brazílii.

Mera také zmínil nárůst nákladů na dopravu a politické nepokoje v Kolumbii, v zemi, která je třetím největším producentem kávy na světě. Brazílii před několika měsíci postihlo historické sucho, tento týden následovaly silné mrazy na významných plantážích v regionu Minas Gerais, na kterých se pěstuje 70 % brazilské produkce kávy arabika. Teploty pod nulou „způsobily odlistění plodin a dokonce zabily nejmladší rostliny,“ což je pro budoucí sklizeň kritické, dodal. Káva arabika má (v Brazílii) dvouletý životní cyklus, ve kterém po roce s nízkým výnosem následuje rok s vysokým výnosem.

Dlouhá cenová krize

K nárůstu cen na trhu došlo „kvůli mrazům v oblastech pěstování kávy v Brazílii“, řekl Jack Scoville, analytik Price Group. „Mrazivé teploty byly hlášeny ve velké části států Minas Gerais, Paraná a São Paulo. Rozsah škod zatím není znám, ale byla ovlivněna významná část úrody,” dodal.

Vysvětlil, že probíhá období květu důležité pro další sklizeň, „a květy zmrzly a spadnou,“ řekl a dodal, že teploty začaly zase stoupat. Světová poptávka po kávě v letošním roce zároveň vzrostla, protože se globální ekonomiky po pandemickém chaosu znovu otevřely. Toto se týká zejména kávy arabika, protože je široce používána v kavárnách a restauracích na rozdíl od robusty používané zejména u výroby instantních káv.

Přestože tyto podmínky podporují nárůst cen, ekonom Philippe Chalmin dovysvětlil, že hodnota kávy byla v posledních letech obzvláště nízká. „Výrobci kávy prošli dlouhou cenovou krizí,“ řekla agentuře AFP Valeria Rodríguezová ze sdružení spravedlivého obchodu Max Havelaar. „Za poslední čtyři nebo pět let pracovala většina z nich se ztrátou.”

Tato analytička varovala, že „pokud je sklizeň menší, znamená to, že někde v Brazílii existují farmáři, kteří nebudou mít žádnou kávu na prodej a proto nebudou mít žádný příjem.”

Pomalý nárůst

Rostoucí ceny se podle Mery přenášejí na spotřebitele „pomalu“.

„Pražírny využívají termínovaný trh k ochraně před krátkodobým zvýšením cen, takže spotřebitelům obvykle trvá tři až devět měsíců, než pocítí tyto dopady,“ vysvětlil. Přesto podle něj bude nárůst cen pro spotřebitele mírnější než samotný nárůst cen surovin v důsledku dalších faktorů, které ovlivňují maloobchodní cenu, jako je doprava, balení a marketing. „Kávová zrna se prodávají v průměru za 15 eur (28 dolarů) za kilo a v kapslích za 45 eur (54 dolarů) za kilo nebo více,“ řekl Rodríguez poté, co připomněl, že tyto ceny mají daleko k hodnotám zrn kávy arabika, která je méně než čtyři eura (4,8 USD) za kilo. Současný kontext růstu cen kávy je také součástí obecného scénáře rostoucích cen zemědělských i průmyslových surovin.

Zdroj: UOL

Tagged: aktuality · brazília · cena kávy · kávový trh
banner-01
banner-02
footer-rd-logo

ODOBERAJTE NÁŠ NEWSLETTER