Veronika Adamová
Texty autora
Lístek.Kafé: Z trucku do kamenné kavárny
Pouhých 12 minut vlakem z Brna, na půli cesty mezi Brnem a Pálavou, se rozprostírá městečko Rajhrad. Jeho obyvatelkou je taky mladá máma Veronika, která si nechá říkat Ika. Ta si otevřením kavárny Lístek splnila svůj sen. Pojďme se podívat na její příběh.
She Said: Rozhovor s head baristou Lewisem Soulierem
Lewis Soulier, head barista berlínské kavárny She Said, je queer a trans. Díky své práci našel bezpečné prostředí, kde může být sám sebou. Přečtěte si rozhovor o jeho kávové cestě i práci za kávovarem.
Dojnice v řetězech – etika mlékárenského průmyslu
Mléko je důležitou potravinou, ale jeho průmyslová produkce čelí etickým problémům, jako jsou nevyhovující podmínky pro dojnice. Není tak na škodu hledat alternativy z ekologických farem či rostlinné náhražky.
Soutěže a život mezi kontinenty s Helenou Oliviero
Helena Oliviero, vítězka kávových soutěží, školitelka a Q-Graderka, sdílí svou cestu ke kávě, která začala brigádou v Toskánsku. Po pobytu v UK a absolvování kurzu v Itálii se stala špičkovou odbornicí na kávu a svým nadšením inspiruje další baristy.
Kávová kultura v Albánii a výběrovka v Tiraně – má u Albánců arabika šanci?
V Albánii je káva každodenním rituálem. Kávová kultura se zde mění, avšak robusta je stále dominantou. Některé kavárny v Tiraně nabízejí arabiku a progresivní přístup, což přitahuje turisty i místní zvědavce ke zkoušení nových chutí.
Nový zákon zvedne cenu kávy
Odlesňování. Velké téma především posledního roku v rámci Evropské unie a kávy. Lesy kvůli rostoucí konzumní společnosti ubývají a je potřeba to nějak zastavit. Ale jak?
Helsinky – 5 příběhů kaváren nejšťastnějšího města světa
Na začátku léta jsem se podívala do nádherných Helsinek. Kromě toho, že jde podle průzkumů o jedno z nejšťastnějších měst na světě je tu také spousta kaváren. Jak se v nich vyznat? Připojte se ke mně na „matka kahviloiden läpi“ – cestu po kavárnách.
Deště vs. sucho – vliv klimatické změny na produkci kávy
O tom, že je káva podstatnou ekonomickou komoditou, asi nemusím nikomu říkat. Od konce minulého století se její spotřeba téměř ztrojnásobila. Zvyšující se poptávka tak otevírá nové otázky – co budeme dělat?
Fairtrade jako udržitelnost kávového průmyslu
Fairtrade obchodování přináší spravedlivé podmínky pro farmáře a pracovníky na kávových plantážích. Udržitelný slow-fashion světového obchodu mezi jižními zeměmi a Severem pomáhá budovat lepší budoucnost pro komunity v produkčních oblastech. Je fairtrade opravdu tak bezchybný? Měli bychom se v obchodech vyhýbat potravinám bez nálepky?
„Ademo da Florian!“ První evropská kavárna má přes tři sta let
V 17. století zažívala káva těžké časy. Trvalo spoustu let, než se dostala na trh a začaly vznikat první kavárny. Obchodníci s vínem a jinými nápoji se dlouho báli konkurence, kterou by pro ně tento kofeinový zázrak mohl znamenat. Káva byla dokonce označována za nápoj Satana a mnozí tvrdili, že by měla být zakázána.
Barcelona: Které kavárny metropole architektury nevynechat
Barcelona, hlavní město Katalánska, je známé bohatou kulturou, uměním a především Gaudího architekturou. V zákoutích malebných uliček se však ukrývá další poklad: desítky kaváren s výběrovou kávou. Mně kromě vynikajících batch brew mile překvapili hlavně ochotní a vstřícní baristé a baristky s úžasným temperamentem. Na každém z nich bylo znát, že je jejich práce vážně baví.
Káva na plátně: Jakou roli má ve filmech a seriálech?
Kafe jako nakopávač po probdělé noci, ovesné latte v termohrníčku, káva jako element socializace… je všude. Všude! Ve světě filmů a seriálů se postava s kelímkem kávy v ruce zobrazuje snad stejně často jako s cigaretou v puse. Jakou roli tomuto zázračnému nápoji přikládají režiséři?