ZpětMagazín
Deště vs. sucho – vliv klimatické změny na produkci kávy

Deště vs. sucho – vliv klimatické změny na produkci kávy

O tom, že je káva podstatnou ekonomickou komoditou, asi nemusím nikomu říkat. Od konce minulého století se její spotřeba téměř ztrojnásobila. Zvyšující se poptávka tak otevírá nové otázky – co budeme dělat?

4 min
18. 07. 2024

Káva je velmi důležitou exportovanou komoditou. Od 90. let vzrostla její spotřeba téměř trojnásobně, za rok se momentálně celosvětově vypije přes 10 miliard kilogramů kávy. Její spotřeba dokonce převýšuje produkci. Stále větší poptávka Evropy, Kanady a USA po exportu kávy společně s klimatickou změnou má velký vliv na pěstitele v zemích originu. Na farmách ale cesta kávy teprve začíná. Celkově kávový průmysl zaměstnává asi 25 milionů lidí.

Sucha a deště

Klimatické změny mají negativní dopad na rostliny a také na zdroje vody. Častěji se střídají období sucha a vydatných dešťů, což značně ovlivňuje mikrosystém kávovníků. Při velkých deštích se více daří škůdcům. Kroupy mohou rostlinky kávovníků zničit, sucho je zabije. Farmáři nejsou schopni počasí predikovat a kvůli jeho nestálosti ztrácí úrodu.

Mluvme o tom

Stále více se do popředí dostává myšlenka, že je potřeba dbát na udržitelnost kávového obchodu. Spousta kaváren si na spravedlivém, ekologickém obchodu, který bere ohled na životní prostředí, v dnešní době zakládá. Největším spotřebitelem kávy je Evropa v čele s Finskem, potom Kanada a USA. Finská spotřeba je 12 kilo na člověka za rok, Česko má spotřebu čtyřikrát menší. V těchto zemích ale zatím dopady klimatické změny viditelné nejsou. Musíme o nich proto mluvit a myšlenku ekologického a spravedlivého obchodu šířit nejen mezi kavárníky, ale také do širší společnosti.

Problémy se logicky poprvé projeví (a už se projevují) v pěstitelských zemích. Již zmiňované nestálé počasí představuje pro kávový průmysl a všechny lidi v něm zainteresované velkou hrozbu. Máme vůbec masovou produkci kávy při těchto podmínkách jak udržet?

Boj proti klimatickým změnám vyžaduje práci navíc a peníze. Zejména pro drobné pěstitele může být řešení těchto problému velmi složité. Přemístit farmu na vhodnější místo je náročný, zdlouhavý a mnohdy, hlavně v horských oblastech, nemožný proces. Obecně také platí, že plantážníci jsou se svou půdou velmi úzce spjatí, a to je od přesunu farmy odrazuje. Proto v případech snižující se produkce kávy začínají pěstovat třeba avokádo nebo cukrovou třtinu. Lze předpokládat, že si časem spousta z nich bude hledat jiný způsob obživy.

Poptávka kávy určuje její nabídku

Poptávka po výběrové kávě podporuje udržitelný obchod, blízké vztahy pěstitele a pražírny, fair-trade a celkově potřebu kaváren být v tomto směru co nejvíce progresivní.

Studie prokázaly, že při stejných podmínkách, jaké máme teď, přijdeme do roku 2050 o polovinu míst vhodných pro pěstování arabiky, která je na teplotu velmi citlivá. Arabika tvoří 25 % celkové produkce kávy, v budoucnu ji může snadno nahradit robusta se schopností plodit i za náročnějších klimatických podmínek.

Změna je nutná a začíná u jednotlivců. Kávová klientela musí tlačit na kavárny a pražírny, aby byl obchod do budoucna co nejspravedlivější a nejudržitelnější. Copak chceme naše děti připravit o pití arabiky?

4 min
18. 07. 2024