SpäťMagazín
Barcelona: Které kavárny metropole architektury nevynechat

Barcelona: Které kavárny metropole architektury nevynechat

Barcelona, hlavní město Katalánska, je známé bohatou kulturou, uměním a především Gaudího architekturou. V zákoutích malebných uliček se však ukrývá další poklad: desítky kaváren s výběrovou kávou. Mně kromě vynikajících batch brew mile překvapili hlavně ochotní a vstřícní baristé a baristky s úžasným temperamentem. Na každém z nich bylo znát, že je jejich práce vážně baví.

14min
25. 02. 2024

Barcelona, hlavní město Katalánska, je známé bohatou kulturou, uměním a především Gaudího architekturou. V zákoutích malebných uliček se však ukrývá další poklad: desítky kaváren s výběrovou kávou. Mně kromě vynikajících batch brew mile překvapili hlavně ochotní a vstřícní baristé a baristky s úžasným temperamentem. Na každém z nich bylo znát, že je jejich práce vážně baví.

Ruma's Coffee

Malá kavárnička v historickém centru Barcelony na rohu ulice Nou de Zurbano a Dels Escudellers byla první, kterou jsem v královském městě architektury navštívila. Prosklená kavárna nabízí z každého místa pěkný výhled na ulici. Ruma's mají svoje vlastní kelímky s elegantním designem a moderní prostory.

Dala jsem se do řeči s mladým baristou Maximem. Napadlo mě, že bych mohla kromě mé recenze na kavárny do článku přidat také příběhy zaměstnanců kaváren. Proč pracují jako baristé? Co je na jejich práci baví a jakou kávu mají nejradši? Zeptala jsem se ho tedy, jestli s ním můžu udělat krátký rozhovor a on s radostí souhlasil. Stejnou reakci jsem dostala ve všech kavárnách v Barceloně, nikdo nebyl otrávený nebo neochotný.

„Pracuji tady už skoro dva roky. Jsem původně z Ukrajiny, do Barcelony jsem přijel žít poté, co jsem se nějaký čas plavil v Karibiku na výletní lodi, kde jsem byl zaměstnaný, pověděl mi Max na začátku našeho rozhovoru.

Tohle město mě baví, každý den se učím a mám radost, že si zlepšuji španělštinu.

– Maxim z Ruma's Coffee

Nejvíce miluje espresso a plánuje vyzkoušet AeroPress One Cup. „Je to vlastně sklenička s filtrem v jednom. Popsal bych to jako jednodušší french press. Ten je po použití špinavý, těžko se z něj vymývá lógr,“ popsal novinku Max. Cafeor Dripper Hario One Cup je kompaktní nástroj, skládající se ze dvou částí. K pevnému skleněnému kalíšku má připojený kónický kovový filtr, který po přefiltrování kávy stačí sundat z hrníčku a káva se může pít.

„Káva, která perfektně pasuje do mého chuťového profilu je třeba Etiopie Jigesa. Zrovna ji máme na mlýnku. Má hustou a intenzivní chuť, ale přesto stále nabízí sladké a aromatické tóny,“ odpověděl mi Max na mou poslední otázku.

Ruma’s Coffee.
Foto: Veronika Adamová, instagram kavárny

 

Nomad Cofee

Nomad je v kávovém světě velmi známý nejen jako kavárna, ale hlavně jako pražírna. Koncept Nomad Coffee vznikl roku 2011 na londýnských trzích, kde Jordi Mestre, dnešní majitel pražírny, začal prodávat kávu místním lidem. Díky lásce k ní se naučil kávu pražit a v Barceloně, kam se tři roky na to přestěhoval, si dnes můžete vybrat ze tří poboček této úspěšné značky.

Já jsem navštívila pobočku v krásné pasáži Sert v Bornu. Klidné a přesto autenticky veselé prostředí malé podlouhlé kavárny jednoho nenechá jen tak odejít. Vyzkoušela jsem sice jen jeden batch, ale musím říct, že lepší jsem asi ještě nepila. Byl z Nikaragui El Bosque, jejímž chuťovým profilem jsou oříšky, čokoláda a ostružiny. Baristka Sion si na mé otázky udělala čas i přesto, že měli v kavárně plno.

Sion pochází z Barcelony, jako baristka však pracovala v Kanadě i v Austrálii. Po návratu do rodného Katalánska přemýšlela nad otevřením vlastní kavárny, a proto hledala vhodnou pražírnu. Když narazila na Nomad, zjistila, že zrovna hledají baristku a tak se o místo ucházela. Teď v této krásné kavárně pracuje čtyři měsíce.

Baví mě učit se nové věci o kávě, jejím původu, různých procesech zpracovávání zeleného zrna a o chutích, které v kávě můžu najít.

– Sion z Nomad Coffee

Je veganka a miluje kreslit do kávy, její vysněný šálek je ovesné latte. „Ze začátku jsem moc ráda zkoušela různé ovocité, naturálně zpracované, a hlavně zajímavé kávy a pila jsem především espressa nebo americana, ale teď mám radši latte z hořčejší čokoládové kávy, ta je v kombinaci s ovesným mlékem výborná“ popsala své preference. V60 si ráda připraví z ovocité kávy, třeba z Kolumbie Jardin, která je typická melounovou chutí.

Na doporučení místních

Sion mi doporučila další kavárny, které stojí za návštěvu – Hidden Coffee Roasters, Three Marks Coffee a The Miners. Já jsem bohužel za svou krátkou návštěvu Barcelony ani jednu z nich nestihla, třeba budete mít ve městě víc času, abyste se o jejich vysoké kvalitě přesvědčili sami.

Locales NOMAD COFEE en Barcelona.
Foto: Veronika Adamová

Candela Canela

Kavárna poblíž náměstí Plaza del Sol je známá především výtečnými skořicovými rolkami. Ty jsou každý den připravovány a prodávány přímo v kavárně a kromě toho je rozváží do spousty dalších podniků v Barceloně. Sama jsem jednu zkusila a byla naprosto skvělá!

Mě v Candele obsloužil Alon. Ten před dvěma lety kavárnu navštívil jako zákazník a seznámil se s jejím majitelem Oriolem. Jejich setkání popsal jako přátelství na první pohled!

„Jsem tu každý den už dva roky a pořád mě to baví. Mám rozmanitou práci, můžu být v kuchyni i za barem. Ačkoliv rád mluvím se zákazníky a připravuji kávu, někdy je příjemné zalézt do kuchyně a mít chvilku pro sebe, třeba u pečení. Je tady vždycky příjemná atmosféra. Máme takové pravidlo, zákazníkovi nikdy neřekneme ne. Snažíme se vyjít vstříc všem speciálním požadavkům“ povídal vesele Alon. Kromě nejlepších kamarádů jsou Alon a Oriol také obchodními partnery.

Na výběr mají v kavárně více káv najednou, každá má však trochu jinou cenu. Svůj chuťový profil mladý barista popsal jako elegantní a ovocný. „Miluju Kolumbii, protože je zajímavá a sladká a zároveň vyvážená. Nemám rád, když má espresso moc agresivní dochuť.“

Candela Canela.
Foto: Veronika Adamová

Origo

Kromě kávy si v Origu pochutnáte na čerstvém pečivu, kterým celý podnik krásně voní. Sama jsem zkusila skvělou foccacciu a můžu s jistotou říct, že přijít do Origa s plným žaludkem by byla chyba. Do hodnocení na Barcelona Specialty Coffee Guide lidé píší, že tady koupíte nejlepší chléb ve městě.

Já jsem podnik navštívila, když byla za barem Natalia, která v Origu pracuje zhruba rok. S rozhovorem hned souhlasila a dala se do vyprávění svého příběhu.

„Pocházím z Uruguaye. V roce 2020, když začala pandemie, jsem se rozhodla, že chci udělat změnu ve svém životě.vyprávěla Natalia.

Prodala jsem všechny svoje věci, dala výpověď v práci, sbalila si batoh a odjela žít do Evropy.

– Natalia z Origo

Začít život na jiném místě bylo pro mladou dívku ze začátku hodně těžké, ale Barcelona se stala jejím domovem. „Samozřejmě mi chybí rodina, jednou ročně tam jezdím. Miluju svoji zemi, ale teď jsem šťastná tady,“ pokračovala.

Naty procestovala velkou část Evropy, s objevováním dosud nepoznaných míst ale zdaleka není hotová. V Evropě mám nejradši Itálii, mám ji hodně proježděnou, žít bych tam ale nechtěla. Miluju velká města, třeba Amsterdam nebo Řím. Jsem prostě big city girl!“ smála se.

Na otázku, jakou má oblíbenou kávu, jsem od Naty dostala rozsáhlou odpověď: „To závisí na mojí aktuální náladě a taky na denní době a místě, kde zrovna jsem. Pro rána na venkově je nejlepší french press. Pro ráno ve velkoměstě je jasnou volbou ovesné cappuccino, k brunchi batch brew a po obědě espresso,“ vysvětlila.

Ačkoliv mladá baristka z Barcelony nepochází, se svým temperamentem a energií je pro tohle město jako stvořená!

Origo.
Foto: Veronika Adamová

El Noa Noa

Pod názvem El Noa Noa v Barceloně nenajdete pouze kavárnu, ale hlavně knihovnu. Zrodila se se záměrem dát hlas méně známým či začínajícím autorům. V knihkupectví najdete hlavně tituly týkající se feminismu a LGTBQ+ komunity, umění a designu. Na svých stránkách Noa Noa píší, že není lepší způsob, jak si vychutnat dobrou knihu, než se šálkem dobré kávy. Po čase dostala kavárna vlastní prostor, nachází se hned vedle již zmíněné knihovny. Moje cappuccino mi v útulné prosklené kavárně plné knížek připravil mladý barista Nicko.

„Jsem Francouz, ale celý život jsem žil v Malaze, odtamtud pochází můj dědeček. Do Barcelony jsem přišel před rokem. Francii mám moc rád a jednou tam chci žít,“ představil se Nicko.

První gastro, ve kterém pracoval, byla jídelna v restauraci. Jednoho dne ochutnal výběrovou kávu a úplně si ji zamiloval. Skončil ve své práci a zkusil štěstí v kavárně. Výběrovku připravuje už čtvrtým rokem a v El Noa Noa pracuje čtvrtý měsíc. Svou ideální kávu popsal jako květinovou, sladkou a vyváženou. Na klasické Brazílii si moc nepochutná. Baví ho také latte art, ale podotkl, že se v tomto ohledu stále učí.

„Rád si doma připravím V 60, je to zajímavý a uklidňující proces. V kavárně ji neděláme, máme pouze batch brew. Za barem máme vždy jen jednoho člověka a příprava takového filtru by byla časově náročná,“ objasnil.

Nicko si svou práci vybíral i podle jejího zaměření na LGTBQ komunitu, do které sám patří a cítí se v Noa Noa díky tomu komfortně a sám sebou.

El Noa Noa.
Foto: Veronika Adamová, instagram knihovny/kavárny

European Coffee Trip

Ne, že bych nečekala, že v Barceloně dostanu dobrou kávu, ale tak velký výběr mě doopravdy překvapil. Všechny zmíněné kavárny jsem našla v aplikaci European Coffee Trip, kterou všema deseti doporučuji, hlavně na cestování! Appka velmi rychle najde vaši polohu a ukáže vám všechny výběrové kavárny v okolí. Jsem vděčná za všechna seznámení, která díky tomuto článku proběhla. Poznala jsem pět skvělých lidí, vyslechla si jejich příběh a mluvila s nimi nejen – o kávě. A jedna chytrá rada na závěr... ať už sami nebo s někým, ať už do Barcelony nebo kamkoliv jinam, jeďte! Nebudete litovat.

14min
25. 02. 2024