Kafe jako nakopávač po probdělé noci, ovesné latte v termohrníčku, káva jako element socializace… je všude. Všude! Ve světě filmů a seriálů se postava s kelímkem kávy v ruce zobrazuje snad stejně často jako s cigaretou v puse. Jakou roli tomuto zázračnému nápoji přikládají režiséři?
Seriál Přátelé
Americký komediální seriál Přátelé z devadesátek známe asi všichni. Děj se odehrává jen na několika místech jako v každém jiném klasickém sitcomu. Tady jsou to apartmány hlavních postav a hlavně pak kavárna Central Perk, která je pro našich šest hlavních hrdinů místem, kde se setkávají, pijí kávu, povídají si a mají tu dokonce svoje místo s pohodlným gaučem kousek od baru. V kavárně dokonce nějakou dobu pracuje Rachel Greenová, jedna z hlavních postav. Ona i její přátelé velmi rychle zjišťují, že je jako servírka a baristka docela příšerná, ale díky svému nadřízenému Guntherovi, který je do ní bezhlavě zamilovaný, si místo drží tak dlouho, než se sama nerozhodne odejít.
Seriál Gilmorky
Jako další je nutno zmínit americkou dramakomedii Gilmorova děvčata. Už v pilotním díle se seznamujeme s Lorelai Gilmore, její závislostí na kávě a její dcerou Rory, které jde matka v pití kávy příkladem.
Obě hlavní protagonistky jsou velmi úspěšné, krásné, inteligentní a zábavné ženy, ačkoliv je vlastně každá úplně jiná. Dovolím si tvrdit, že každá dívka, která seriál sleduje, se v některé z nich najde nebo si přeje být jako ony… a ke Gilmorovic každodennímu rituálu neodlučitelně patří právě pití kávy. Všechny tyto faktory potom jistě vedou k tomu, že si (nejen) dospívající (a nejen) dívky připadají tak nějak víc cool, když jdou po ulici s kelímkem kávy, než kdyby šly bez něj.
Fanouškovská komunita Forever Young Adult se rozhodla spočítat, kolik šálků kávy se v seriálu vyskytuje. Dostali se k číslu pět set tři. Šálky, které Gilmorky vypily, ale my je jako diváci na obrazovce nevidíme, nebyly do tohoto čísla započítané.
Oba zmiňované seriály jsou s kávou neodlučitelně spojené, každý ale úplně jinak. Přátelé cílí na kavárenskou atmosféru, velká část děje se odehrává v kavárenském prostředí a velmi často se zde objevují repliky, kdy si postavy kávu objednávají. Gilmorova děvčata chodí na kávu do klasického amerického dineru, který vlastní a obsluhuje jejich kamarád Luke. Káva jako taková má však v seriálu mnohem větší a důležitější roli. Pijí ji nejen v dineru, ale i doma, na návštěvách a na akcích. Důležitost přítomných motivů bych shrnula asi nějak takto: Lorelai, Rory, Lukova káva a pak až Luke.
Co postavy pijí?
Obě televizní show se odehrávají v Americe na konci dvacátého a na začátku jednadvacátého století, v době, kdy obliba kávy ve světě stoupala. Nejčastěji je v obou seriálech klasická překapávaná káva. V Přátelích si postavy často připravují chemex, a to na bytě Moniky Gellerové. V jejich newyorské kavárně se ale často setkáváme i s objednávkami jako je decaf cappuccinno, ovesné latte a podobné vymoženosti moderní doby. I ve světe Gilmorových děvčat bylo pití těchto káv také možné, musíme ale brát v potaz, že diner v malém městečku v Connecticutu a kavárna v New Yorku budou mít jinou poptávku, a tudíž i jinou nabídku.
V Přátelích je na baru často jasně vidět pákový kávovar, v Lukově dineru pouze kávovar na překapávanou kávu. Zaměříme-li se na velikost kávových nápojů, vždy jde o minimálně dvě až tři deci velký hrnek nebo kelímek. A to Americe taky zůstalo. Tam je totiž všechno větší… nejen káva, ale i porce jídla, balení sušenek a krabice mléka v obchodech, náchylnost lidí ke snadnému zmanipulování vládnoucích autorit… dokonce i lidé samotní. Jak to ale vypadá u filmu?
Kávové scény z filmů
Kafe a cigára
Kávě se věnuje třeba umělecký americký film z roku 2003 ve formě jedenácti krátkých snímků, Kafe a cigára (Coffee and cigaretes). Každá scénka má svůj název podle tématu, které je v ní probíráno, nebo podle vystupujících postav, např. Dvojčata, Sestřenky, Žádný problém nebo Někde v Kalifornii. V každé hrají jiní herci, formu mají však velmi podobnou. Jde jednoduše o to, že se dva lidé sejdou v kavárně nebo v dineru, pijí kávu, kouří cigarety a vedou různé konverzace. Schůzka pokaždé trvá jen velmi krátce než si jedna z postav uvědomí, že už musí běžet.
Pulp fiction
Dokonce i v Pulp fiction, legendárním snímku od Quentina Tarantina z roku 1994, narazíme na známé kávové scény. Úvodní i konečná scénka se odehrávají, pro změnu, v dineru u šálku kávy. To, že obsahují mimo jiné i pistole, přepadení a spoustu sprostých slov, je věc další. Ještě známější je však scéna, v níž oba hlavní hrdinové chválí kávu, kterou dostali od jejich známého, Jimmyho. Ten na ně ale místo poděkování začne křičet, že ho nezajímá, jak dobrou kávu má, protože to sám ví, ale že ho spíš trápí mrtvý černoch, kterého si ti dva schovali do jeho garáže.
Pokoj
Velmi zajímavá kávová scéna se nachází i v bizarním snímku Pokoj (The Room), jehož autorem, režisérem i představitelem hlavního hrdiny je jeden jediný člověk, Tommy Wiseau. Scéna začíná kompletní objednávkou čtyř náhodných návštěvníků kavárny, kteří s příběhem filmu nemají nic společného. Po nich si konečně objednávají hlavní postavy a následuje jejich rozprava nad šálkem kávy, která se velmi rychle stočí z původního tématu jinam. Jeden kamarád se druhého z ničeho nic zeptá: „Mimochodem, jaký je tvůj sexuální život?“ Stačí si pustit těchto pár minut a člověk má představu o průběhu celého filmu.
Necháme se ovlivnit filmy a seriály?
Filmů i seriálů, kde bychom podobné kávové scény našli, je nespočet. Stačí napsat ono klíčové slovo třeba do vyhledávače na Netflixu, HBO nebo na YouTubu. Zajímavý je třeba film Letadlo! (Airplane!), dvoudílný snímek z let 1980 a 1982. Jde o atypicky koncipovanou komedii s kávovou scénou v obou dílech. Další kapitolkou jsou dokumentární filmy, kterých o kávě vznikla taky velká spousta. Třeba film Barista (2015), Aeropress movie (2018) nebo Story of… Coffee (Příběh… kávy), který je momentálně dostupný na Netflixu.
- Mohlo by vás zajímat: AeroPress: co to je a jak na něj?
Jakou roli má tedy káva na plátně? Můžeme si udělat závěr, že nás televize učí pít kávu po litrech a k tomu kouřit jednu cigaretu za druhou. To je ale jen zlomek kávové kultury ve filmech a seriálech a záleží zcela na našem pohledu na věc. Ve většině případech je káva vyobrazována velmi výstižně. Jako úžasný, energii dodávající, chuťově rozmanitý a závislost lehce způsobující nápoj.