Tadeáš Kacer
V Roast Different píšem do magazínu aj na blog. V magazíne odo mňa nájdete buď populárno-náučné články o gastronómii ako takej, alebo o klasickejších baristických témach. Na blogu sa venujem alternatívnym prípravám a trendom, vrátane súťaží.
Ku káve som sa dostal v roku 2017, a to skôr cielene než náhodou. Využil som kurz kávy na škole cestovného ruchu v rakúskom Retzi a z nadšenia veľmi rýchlo vzišiel chlieb každodenný. Po škole som vyrazil do Berlína, kde som donedávna pracoval ako barista a získal mnoho kávových skúseností a nostalgických antropocenností (čítaj reminiscencie). Veľmi rád sa tam vraciam. Mojím súčasným baristickým útočiskom je brnenský Friedrich na Smetanovej.
Texty autora
Jak si vybrat Cafec filtr a nesáhnout vedle
Různé druhy překapávačů s miniaturními rozdíly jsou tématem už dlouhá léta. Ale mohou filtry udělat ještě větší rozdíl? Zjistěte, jak rozdílné kvality papíru ovlivňují extrakci kávy v podobě různých typů filtrů od této japonské značky.
Studie: Co ovlivňuje trvanlivost kávy?
Přemýšleli jste někdy nad tím, zda se káva zkoumá v laboratořích? Nebo konkrétně její čerstvost? Samo Smrke a jeho tým vytvořili komplexní test, který za pomocí konkrétních indexů zkoumá, jak různé uzávěry balení ovlivňují degradaci kávy.
Kupujeme s infusemi kávu 3 v 1?
Infusované a silně fermentované kávy jsou stále populárnější. Farmáři experimentují s fermentací a přidávají kávě intenzivní, často exotické chutě. Tyto kávy jsou velmi tolerantní k přípravě, což je činí oblíbenými mezi běžnými konzumenty.
Alternativy 101: moka konvička
Moka konvička je oblíbená díky jednoduchosti použití a intenzitě výsledné kávy. Skládá se ze tří částí a její příprava spočívá v protlačení horké vody skrz kávu pod tlakem. Jak přesně funguje a jaký na ni má vliv nadmořská výška?
AI – poradí se špatně připravenou kávou?
Dostali jste v kavárně bezchybný dokonale vyvážený filtr, ale doma už nechutnal tak dobře a vy prostě nevíte, co jste udělali špatně? Proč nezkusit AI baristu?! Co myslíte, dokáže vylepšit recept na V60? Tadeáš se ho zeptal.
Alternativy 101: studené extrakce
V naší sérii, kde si postupně představujeme různé styly alternativních příprav kávy, jsme prošli několik příprav vhodných do chladnějších dní, tedy přípravy s horkou vodou. Kónické překapávače se špičatým a plochým dnem a přípravy označené jako polo-překapávané s Aeropressem v hlavní roli. Se začínajícím létem se nám otevírá ohrádka s ledovými kávami. Velké hity jsou mléčné nápoje, na které je v nejlepším případě potřeba espresso – budeme se tedy soustředit na studené extrakce, které si pohodlně uděláte doma, které najdete i v kavárně a do kterých nebudete muset přidat žádnou přísadu navíc.
Alternativy 101: Aeropress a semi-louhování
Pokračujeme v naší sérii, kde si postupně představujeme různé styly alternativních příprav kávy. Poukázali jsme již na plusy a mínusy kónických překapávačů se špičatým a plochým dnem a čekají nás ještě alternativy, jako jsou drip sáčky a cold brew. Tentokrát se ale podíváme napřípravy, které bychom mohli označit jako polo-překapávané nebo polo-louhované.
Soutěžní klání středoškolských baristů na Přímka cupu 2024
07.03.2024 se ve Znojmě konal 2. ročník Přímka cupu, soutěž zdejší střední odborné školy a odborného učiliště. Škola sídlí na ulici Přímětická, proto se událost nazývá Přímka cup. Na samotné klání byly pozvané gastronomické střední školy z celé republiky. Celkem zde poměřilo své dovednosti 15 mladých baristů.
Alternativy 101: kónické překapávače s plochým dnem
Pokračujeme v naší sérii, kde si postupně představíme různé styly alternativních příprav kávy. Budeme se snažit poukázat na plusy a mínusy jednotlivých druhů příprav od kónických překapávačů se špičatým dnem (V60, Origami) přes polo-překapávané metody (Aeropress, Hario Switch) až po drip sáčky a instantní kávu.Tentokrát: kónické překapávače s plochým dnem.
Alternativy 101: kónické překapávače se špičatým dnem
Vítejte v naší nové sérii, v níž si postupně představíme různé styly alternativních příprav kávy. Budeme se snažit poukázat na plusy a mínusy jednotlivých druhů příprav od kónických překapávačů se špičatým dnem (V60, Origami) přes polo-překapávané metody (Aeropress, Hario Switch) až po drip sáčky a instantní kávu. Na konci naší série bychom měli mít dobrý přehled o tom, jak velký ve skutečnosti je svět příprav, které nejsou na bázi espressa – tedy alternativy. Odstartujeme ji překapávači se špičatým dnem.
Co dělat, když máte doma moc kávy?
Jedna z největších nočních můr každého domácího baristy je, že se jednou vzbudí a nebude mít dost kávy na svůj ranní šálek vzpruhy. Co když to ale obrátíme? Představte si, že máte doma dvě kila malých balíčků různé kávy, všechny už jsou za ‘resting’ fází po pražení a vy moc dobře víte, že takové množství nemáte šanci vypotřebovat ani za 3 měsíce. V tomto článku se podíváme na trik, díky kterému můžete hodit stres za hlavu a užívat si kávu jednu po druhé a celou dobu perfektně čerstvou. Řeč je o mražení kávy.
Stačí kohoutková voda na přípravu dobré kávy doma?
Voda je často v domácím prostředí ta nejméně diskutovaná věc. Tváří se jako jedna a ta samá průhledná tekutina, ačkoliv je to důležitá část celé extrakce a tvoří více než 98 % naší filtrované kávy, často házíme vinu jednoduše na přípravu nebo samotnou kávu. Krátce by se dalo říci, že ne, nestačí kohoutková voda - alespoň ne na konzistenci dobré kávy - zřídka vždy uděláte nějaký dobrý šálek. Delší odpověď vyžaduje pochopit, jaká voda vám teče doma a s tím spojené možné problémy. Jednoduše si popíšeme možná řešení a ukážeme si, proč je kohoutková voda špatná.
Rozdíly mezi mlecími kameny a jak se z toho nezbláznit
Kávové mlýnky se staly velkým tématem jak v kavárnách, tak i v domácí přípravě. Lepší věc než čerstvě pomletou kávu ještě nikdo nevymyslel. Řada lidí si již dokáže vybrat kvalitní mletí na doma, skoro stačí jít jen po cenové křivce nahoru a s výběrem jen těžko uděláme špatný krok. Ačkoliv značky a designy mlýnků soustředěnou kvalitou jen čiší, málokdy se podíváme na samotné srdce celé konstrukce, čímž jsou mlecí kameny. Proč jsou u levnějších mlýnků časté keramické kameny a proč ještě nemáme ruční mlýnek s plochými?
Materiály překapávačů a proč je termální stabilita důležitá
Nejen u espressa, ale i u filtrované kávy mluvíme o velké řadě proměnných - od poměru kávy s vodou, délky extrakce, hrubosti, agitace, závěrečného swirlu až po postup zalévání. Dokonce se k proměnným přidává i kvalita vody, kterou stále více domácích baristů řeší. Materiál a tvar překapávačů zůstávaly opomíjenými tématy designu a nebyla jim přikládána větší důležitost než pouze osobní preference. Pojmy jako termální stabilita a diskuze o materiálech, ze kterých jsou vyrobeny, na sebe strhávají stále více pozornosti, a tak je dobré vědět, co znamenají a proč jsou důležitější než jen krása na pohled.
Ohlédnutí za German Aeropress Championship
Sezóna národních šampionátů je v plném proudu a nedlouho po tom slovenském na Two Coffee Champs se na konci srpna uskutečnil i German Aeropress Championship v Berlíně. Soutež probíhala pod záštitou pražírny Five Elephant, ve dvoře headquaters kousek od jejich úplně první legendární kavárny v Kreuzbergu.
1Zpresso, vycházející hvězda mezi ručními mlýnky
Ačkoliv se chlubí excelentními výsledky při mletí i mezi profesionály, jejich produktová politika dokáže být velice matoucí a člověk se v ní lehce ztratí. Řeč je o výrobci ručních mlýnků 1Zpresso. Přes svoji téměř nekončící sestavu překvapuje jednoho profesionála, ale i domácího amatéra, za druhým. Jen se v tom kvantu možností vyznat a správně vybrat? Proto se podíváme na celou nabídku této stále více vídané značky a rozebereme rozdíly tak, abyste dokázali vybrat ten správný.