Všichni to známe – připravíme si doma filtr a nechutná nám úplně podle představ; nechutná nám jako káva, kterou jsme pili v kavárně a kterou jsme si koupili na doma; nechutná ani jako včera stejně připravený filtr; vlastně nám nechutná vůbec. Tohle není začátek článku pro osobní tipy a triky dalšího baristy, nýbrž navození atmosféry, ve které se můžeme objevit úplně sami, bez přátel baristů na drátě a bez kloudného nápadu z vlastního šuplíku. Poslední dobou je stále atraktivnější provádět jednoduché konverzace a honbu za radou či pomocí u umělé inteligence. Proč si tedy zkusit nedojít pro radu i k místnímu baristovi AI? Dokáže nás navést a vylepšit recept na V60?
Ve zkratce bych se rád podíval na možnosti AI v kontextu řešení problémů se špatně připravenou kávou a její expertízy v proměnných, které se s kávou spojují. Na tento experiment jsem použil ChatGPT a zkoušel test v jediné alternativní přípravě.
Začátkem každé konverzace jsem nastínil situaci, že jsem barista a pracuji s výběrovou kávou; káva mi nechutná a hledám nějakou radu. Na to se mi dostalo odpovědi, že odpoví rád, ale potřebuje několik další informací k faktorům, které můžou chuť kávy ovlivnit. Ty podle něj jsou: informace o kávě; způsob přípravy; parametry (poměr vody a kávy, teplota vody, doba extrakce); kvalita použité vody; jaká chuť mi na kávě vadí; jak byla skladována. Nutno podat, že si model vybral vždy jen 5 otázek, na které se zeptá, tedy budu pracovat jen podle toho, jak mě umělá inteligence navede.
Berte tohle pouze jako teoretický experiment a hodnocení rad z pohledu baristy. Žádné z nich jsem neaplikoval ani nezkoušel připravit kávu tak, jak mi doporučoval.
Co mám tedy dělat?
Na otázky ohledně faktorů, které potřeboval vědět, jsem odpověděl následovně:
- Druh kávy: Erin Moreno; promytý Honduras; Parainema od pražírny La Cabra. Praženo v polovině dubna.
- Způsob přípravy: Použil jsem plastovou průhlednou V60 s Hario papírovými bělenými filtry 01.
- Parametry: Připravoval jsem 15g kávy pomocí 250ml vody. Káva byla namleta na 22 kliků na Comandante a voda těsně pod bodem varu.
- Jaké chutě mi vadí: Káva je prázdná, mírně kyselá a hořká s velmi suchým dojezdem.
- Skladování kávy: Káva byla skladována jako celé zrno, v originálním balení, které bylo jeden týden otevřeno. V pokojové teplotě.
I přes to, že se ptal na konkrétní faktory, nevyjádřil se ke všem a naopak zakomponoval některé faktory nové.
Komplimentoval výběr kávy a kvalitu pražení a zmiňoval, že káva z poloviny dubna je stále ještě v pořádku. U skladování neměl také žádné námitky, stejně jako u poměru, který vypočítal na 1 : 16 a označil ho klasickým a vyváženým. Jeho radou tedy bylo následující.
Upravit hrubost mletí a vyzkoušet kávu namlít buď na 20, nebo 24 kliků. Pokud byla původní káva příliš hořká (a nadměrně extrahovaná), byla hrubost moc jemná; pokud byla původní káva příliš kyselá a prázdná (a nedostatečně extrahovaná), byla hrubost moc hrubá. Doporučil experimentovat s hrubostí, s čím bych osobně nejspíše také začal.
K teplotě dodal, že se máme ujistit, zda je voda skutečně pod bodem varu (92–96 °C) pomocí teploměru. Pokud teploměr nemáme, doporučil nechat vodu po dosažení bodu varu 30 sekund vychladnout.
Výběr způsobu přípravy nijak nekomentoval, budeme tedy předpokládat, že u ní je vše v pořádku. K technice se ale vyjadřoval. Velmi stresoval důležitost bloomingu a také krouživého nalévání při konstantní rychlosti – souhlasím.
Naposled se vrátil zpět k poměru kávy a vody (i když s tím očividně nechtěl moc pracovat), a to konkrétně tak, že pokud by byla káva stále prázdná, můžeme zvýšit poměř na 16 g / 250 ml.
Velmi jsem ocenil radu o předejití zbrklých změn a ochutnání kávy v různých teplotách. Postupným chládnutím se káva mění chuťově, a to většinou pozitivně.
Doptávání se na určité části jeho odpovědi
Po další konverzaci mi model vyhodil i další tipy, které určitě stojí alespoň za zmínku. Překvapilo mě, že má ponětí o důležitosti kvality vody. Doporučil používat vodu v rozmezí 50–100 ppm celkové tvrdosti; domácí filtry jako je Brita; kupovanou vodu (např. Volvic, Evian); namíchání si vlastní vody pomocí Third Wave Water. Dokonce zmínil i doporučenou vodu od Specialty Coffee Association (SCA). Tohle mě opravdu překvapilo. Nejen jeho znalosti, ale především to, že modul k takovým informacím dovede člověka na základě pár jednoduchých otázek.
Důležitost přikládal také zapisování si již připravených receptů. Vytvoří nám to dostatečně rozsáhlý intel, díky kterému dokážeme zjistit, co funguje a co ne.
Na otázku ohledně alternativ odpověděl velmi neobsáhle a spíše zmínil ty nejvíce známé (Chemex, Melita, Moccamaster, ...), ani mi nedokázal doporučit lepší variantu k V60, ikdyž to je velmi subjektivní téma. Stejné to bylo s filtry. Tam mě při nejmenším zklamalo to, že neznal Sibarist ani Cafec filtry.
Závěr
Celkovou konverzaci s bArIstou hodnotím velmi kladně. I s přesným chuťovým popisem mi stále nabízel velmi obecné rady, nicméně ty byly ve většině případů velmi kvalitní. Přidejte jednu/dvě dobře mířené a jednoduché otázky a ChatGPT vám poradí podobně jako barista kamarád. Nechci nijak hodnotit kvalitu lidských baristů, nicméně ze zkušenosti (i své) má člověk tendenci výklad o kávě svým přátelům (nebaristům) zjednodušovat a nenimrat se v těch největších detailech. A to přesně umělá inteligence za použití jednodušších otázek dělá – podá vám obecný výčet možností a až tehdy, kdy se zeptáte dále na konkrétní věc, odpoví o úroveň detailněji.
Abych tento experiment úplně uzavřel: již zkušeným baristům asi nenabídne nic nového, ale lidem, které káva příliš nezajímá nebo si ji připravují jen tak doma pro sebe, dokáže velmi dobře pomoci a upozornit na věci, které jsou pro profíky již samozřejmostí. Čím více konzumentů kávy bude vědět o důležitosti vody (a dalších ne tak známých, ale důležitých aspektů), ať už skrze reálného nebo virtuálního pomocníka, tím lépe.
Titulní obrázek: Curto News/Bing AI