ZpětMagazín
Jak si vybrat Cafec filtr a nesáhnout vedle

Jak si vybrat Cafec filtr a nesáhnout vedle

Různé druhy překapávačů s miniaturními rozdíly jsou tématem už dlouhá léta. Ale mohou filtry udělat ještě větší rozdíl? Zjistěte, jak rozdílné kvality papíru ovlivňují extrakci kávy v podobě různých typů filtrů od této japonské značky.

12 min
10. 12. 2024

Děláte si doma filtr pomocí V60 setu od Haria, tenčí se vám zásoba papírových filtrů a začínáte pokukovat po doplnění. Zjišťujete, že kromě těch Hariových, nabízí jedna kavárna „ty stejné“ filtry od značky Origami, další od Cafecu a od baristů influencerů slyšíte Sibarist. V tomto článku se dozvíte o široké řadě kónických papírových filtrů od značky Cafec a jak se v nich vyznat, abyste si vybrali ten správný.

Co je to Cafec?

Cafec je firma sídlící na jihozápadě Japonska, která se soustředí na výrobu kávového vybavení, a to zejména papírových filtrů, které jsou jejich signaturním produktem a chloubou. Jsou to opravdový pionýři ve světě filtrů, dokonce vyprodukovali první kónický papírový filtr na světě – tedy dříve než Hario, které je díky své V60 legendární.

Cafec je také pražírna a různé filtry speciálně dedikované stupňům pražení vytváří na základě vlastních testů s vlastní kávou. Jejich motto je „Nejšťastnější úsměv díky kávě!“ a doufají v to, že si každý může dopřát výbornou kávu doma s rodinou a přáteli.
CAFEC – Coffee Always Flares Everyone’s Courage.

1. Abaca+ balíček, 2. Abaca balíček

Jaké filtry nabízí?

U jednotlivých typů filtrů probíhá výroba trochu jinak, proto prozkoumáme na jejich výrobu. Nejdřív potřebujeme pochopit základní průběh výroby: Mokrý papír o určité tloušťce se navine na otáčivý válec a dále putuje do bubnu (také otáčivý válec), ve kterém se papír suší. Mezi válcem a bubnem se děje ta magie. Je tam jakýsi krepovací nůž (nebo stěrka), který upravuje povrch papíru z obou stran („Two-Side Crepe“) – ve spojení s různými rychlostmi otáčení jednotlivých válců tahle technologie nabízí spoustu možností, jak papír upravit. 

Jak se vyrábí Cafec papír?
Výroba jednoho druhu papíru od Cafec.

Vlajková loď Abaca+

Největší chloubou Cafecu je momentálně relativně nový přírůstek do rodiny filtrů – Abaca+. Je to mladší bráška klasických Abaca, který je ještě více šetrný k životnímu prostředí. Nejenže obsahuje abacu (textilní banánovník), pyšní se také FSC® certifikátem.

Pro výrobu „plusek“ vymysleli novou metodu a technologii, kterou nazývají „Fine-Grained“ („jemno-zrnité“). Díky ní zvýšili celkovou plochu papíru skrz snížení vzdálenosti mezi jednotlivýma krepama. Toho dosáhli ještě větším rozdílem mezi rychlostí otáčení válce a sušícího bubnu. A sjednotili také texturu papíru pro ještě rovnoměrnější průtok vody.
 

Výroba Abaca plus
Výbora papíru pro filtr Abaca+

Abaca+ filtry jsou určeny pro profesionály, kteří umí velmi dobře pracovat s technikou nalévání. Filtry mají rychlý, rovnoměrný a stabilní průtok nehledě na použitou kávu, díky čemuž má barista spoustu prostoru ovlivňovat ostatní aspekty přípravy. 

Ve stupnici rychlosti průtoku (1 nejrychlejší; 5 nejpomalejší; v rámci ostatních zmíněných Cafec filtrů) je na příčce 2.

Starší brácha Abaca, který nezaostává

Oba filtry Abaca jsou si dosti podobné, oba mají rychlý průtok, oba jsou vyrobeny z materiálu abaca, ale jejich výroba je rozdílná. Zatímco se při výrobě „plusek“ používá sušící buben, klasická Abaca se suší pomocí horkého vzduchu na rovné ploše – „Air Through Dry“. 

Air Through Dry Cafec
1. Horký otáčivý buben. , 2. Air Through Dry

Pro kontext bychom chtěli dodat, jak probíhá výroba klasických filtrů. Klasické filtry se suší pomocí horkého otáčivého bubnu. Papír se navlhčí, vytvoří se na nich krepa z obou stran a poté se při sušení bubnem aplikuje tlak. Jedna strana papíru se zmáčkne do hladka a druhá (vnější) zůstane krepovaná. Tím, že se papír suší také natahováním, jednotlivé krepy jsou mnohem nižší (viz foto). Kombinace těchto dvou faktorů – jedna strana hladká, druhá nízké krepy – zapříčiňuje nestabilní průtok a je mnohem větší šance hromadění vody, pomalejšího průtoku až ucpání filtru. 

Rychlostí průtoku si stojí na příčce 2 z 5. (1 nejrychlejší; 5 nejpomalejší; v rámci ostatních zmíněných Cafec filtrů).

Říká se, že pražení určuje chuť kávy, ale to není ten finální cíl. Kontrola rychlosti překapávání stejně jako teplota vody jsou také velmi důležité atributy přípravy kávy.

Filtry speciálně navržené na různé stupně pražení

Cafec studoval trendy přípravy kávy pro různé stupně pražení a zjistil, že dokáže tyhle trendy ještě více podpořit díky různé technice sušení papíru. Vytvořil tedy tři různé papírové filtry, které odrážejí stupeň pražení (světlé, středně-tmavé, tmavé) a chuťový zážitek (aroma a čistý šálek; vyváženost a chuť; tělo a sladkost). 

filtry pražení cafec
Filtry speciálně navržené na různé stupně pražení.

Light Roast / for Aroma & Clean Cup

Filtry navržené pro světle pražené kávy jsou jediné filtry od Cafecu (z řady, kterou si představujeme), které mají krep pouze z jedné strany, té vnější. Z vnitřní strany se rozhodli udělat co nejmenší plochu, čehož nejlépe dosáhli naprostým zploštěním krepu. Díky tomu se zevnitř zachytávají malé částečky kávy do filtru a tvoří jakýsi druhý filtr. Voda se ve filtru hromadí, protéká pomalu a uvolňuje větší množství aromatu než u rychlejších filtrů. Naopak díky vnějšímu krepu voda vytéká rovnoměrně a neucpává se.

Papír pro tyto filtry má vysokou hustotu a zachytí jakkoli jemný kávový prach, což dělá výsledný šálek velmi čistý. 

Je to filtr s nejpomalejším průtokem, proto bych doporučil mlýt kávu na velmi hrubo (jako na 1 l batche, i více). Celkový čas extrakce bude stále kolem 3:30. Takhle hrubě pomletá zrna budou kvalitně a rovnoměrně vyextrahována, bez žádné hořkosti nebo známek přeextrahování. 

Cafec light roast
Vyobrazení překapávání s Light Roast filtry.

Rychlostí průtoku si stojí na příčce 5/5. (1 nejrychlejší; 5 nejpomalejší; v rámci ostatních zmíněných Cafec filtrů).

Medium-Dark Roast / for Balance & Flavor

Tyhle filtry mají oboustranný a vysoký krep, nízkou hustotu papíru a největší plochu vně filtru ze všech. To z něj dělá ten nejrychlejší filtr, který Cafec nabízí. I přes větší množství kávového prachu se neucpává a barista může kávu pomlýt opravdu na jemno. 

Cafec medium-dark Roast
Vyobrazení překapávání s Medium-Dark Roast filtry.

Rychlostí průtoku si stojí na příčce 1/5. (1 nejrychlejší; 5 nejpomalejší; v rámci ostatních zmíněných Cafec filtrů).

Dark Roast / for Body & Sweetness

Na první pohled by se zdálo, že rozdíl mezi těmito třemi filtry se bude vyvíjet přímočaře a nejrychlejší bude právě tento poslední na tmavě praženou kávu (když light roast je ten nejpomalejší). Není tomu tak. Stejně jako Med-Dark má oboustranný, ale mnohem nižší krep. Stojí tedy mezi prvními dvěma filtry. Díky speciální kombinaci nízkého oboustranného krepu, střední hustotě papíru a plochy je průtok v první části extrakce rychlý a postupně, jak krep zaplňuje kávový prach, se průtok zpomaluje.

Cafec Dark Roast
Vyobrazení překapávání s Dark Roast filtry.

Rychlostí průtoku si stojí na příčce 3/5. (1 nejrychlejší; 5 nejpomalejší; v rámci ostatních zmíněných Cafec filtrů).

Mohlo by tě také zajímat

Mražení kávy: Trik pro čerstvost nebo slepá ulička?

13 min
12. 11. 2024
Mražení kávy: Trik pro čerstvost nebo slepá ulička?

Mražení kávy je téma, které vyvolává vášnivé debaty. Někteří jej považují za způsob, jak prodloužit čerstvost, jiní za hrozbu pro kvalitu. V článku prozkoumáme vědecké výzkumy a výhody i nevýhody této metody uchovávání kávy.

Tádo, můžeš mi to shrnout?

Tak jo. Takže.. stojíš před rozhodnutím zainvestovat do nových filtrů a chceš vyzkoušet něco jiného než klasické Hario filtry. 

Skvělej all-rounder jsou Abaca filtry, které mají rychlejší průtok, jsou stabilní a dá se na ně nejvíce spolehnout – „pluska“ jsou dražší než ostatní a pokud je budeš zkoušet poprvé, stačí ti klasické Abaca. Pokud už máš lepší mlýnek, neuděláš s nimi krok vedle.

Light Roast filtry ti budou dělat pokaždé hezky vyextrahované kafčo, pokud jsi v pohodě s tím, že ztratíš tělo, protože budeš mlýt na hrubo. 

Medium-Dark Roast filtry jsou zatraceně rychlý a pokud nemáš fakt dobrej mlýnek. kterej mele rovnoměrně i na jemné nastavení, bude to pro tebe těžký. V opačném případě tě ale odmění za to, že z kafe dokážeš vytáhnout opravdu hodně bez přeextrahování. 

Dark Roast filtry můžeš vzít v případě, že by si chtěl fajn all-rounder, kterej nabízí pomocnou ruku při přípravě v podobě zpomalení průtoku ve finální fázi extrakce. All-rounder pro ty, kteří nemají tak kvalitní mlýnek.

Všechny Cafec filtry se dají použít jak na světle praženou výběrovou kávu, tak i na tmavěji praženou méně kvalitní kávu. Pokud budete mít možnost si vyzkoušet všechny, je velmi zajímavé vidět ten rozdíl jednotlivých filtrů na vlastní oči a ochutnat rozdíl v různě rychlých průtocích. Pokud vás zajímají techničtější detaily s přesnými časy průtoků, těšte se na náš další článek o Cafec filtrech pro pokročilé, který vyjde v průběhu ledna.

Zdroj fotografií: Cafec

12 min
10. 12. 2024