Pred piatimi rokmi by nám spojenie umelej inteligencie a kávy zrejme prišlo prinajmenšom zvláštne. Veď sú to predsa dva úplne nesúvisiace svety a umelá inteligencia navyše bola stále pomerne veľkou neznámou pre bežných ľudí.
Vtedy ale ešte nikto ani len netušil, aký boom AI zažije a že sa z nej stane univerzálny a širokospektrálny nástroj. Až taký, že sa nevyhne žiadnej oblasti života. A čo viac, vývoj umelej inteligencie sa ani zďaleka nezastavil a technológie budú s istotou stále viac premyslené.
Dnes je už všeobecne akceptovanou tézou, že umelá inteligencia bude schopná či už čiastočne, alebo úplne nahradiť niektoré profesie, a že pracovné možnosti a profesie ako ich poznáme dnes, sa zmenia.
Ja sa bližšie pozriem na to, aký možný vývoj čaká oblasť kávovej senzoriky v širšom zmysle slova, či je umelá inteligencia pre kávových profesionálov skôr hrozbou alebo dobrým pomocníkom a aký vývoj je možné očakávať od budúcnosti, do ktorej smerujeme.
Mám sa pri výbere kávy spoľahnúť na AI?
Neberúc ohľad na rozvoj umelej inteligencie, barista je mnohoživelníkom, ktorého funkciou je okrem iného pomôcť zákazníkovi s výberom kávy. Je to dôležité, pretože chuťová paleta káv je rôznorodejšia, než by sa mohlo zdať a tak práve predajcom musí na zákazníkovom výbere najviac záležať.
Podobnú záležitosť riešia aj pražiarne, ktoré predávajú svoju kávu cez internetové obchody. Tí sa musia spoľahnúť na to, že zákazník si prezrie ponuku, dôkladne zváži svoj výber alebo využije (ak je dostupná) službu live chatu ako prostriedok na poradenie sa.
Možnosť využitia umelej inteligencie v prospech veci sa javí aj tu. Bežne dostupné AI sú stále skôr modely, ktoré nepracujú s vlastným „myslením“, to ale je problémom pre pomoc zákazníkovi, napríklad aj so spomínaným výberom kávy. Nasmeruje zákazníka AI ku káve podľa jeho predstáv? Nič nemožné. Ako možné využitie AI sa v tomto prípade naskytá vyhodnotenie odpovedí zákazníka na niekoľko navádzajúcich otázok.
Program by zákazníkovi pomohol s výberom a vysvetlil by mu, ktoré zrná si podľa svojej preferencie najviac vychutná. Otázky by mohli zahŕňať zisťovanie preferencie chutí, miery ovocnosti kávy či obľúbenej prípravy. Nejde o zložité riešenie a predávajúcim by mohlo ušetriť čas, navyše s vedomím, že zákazník si vyberie správne a tak, aby sa vrátil i nabudúce.

AI by nám v tomto prípade, a najmä tým, ktorí kávu predávajú, mohla pomôcť so zefektívnením predaja tým, že by pomohla vybrať si tú správnu kávu hlavne začínajúcim kávičkárom, ktorí by sa s väčšou pravdepodobnosťou vrátili k nakupovaniu aj v budúcnosti. Ak totiž človek pije dlhé roky instantné kávy a po tom, ako sa rozhodne pre zmenu, si dopraje divoký ferment – zrejme sa opäť vráti ku jeho osvedčenej klasike.
Ako efektívny spôsob sa zdá byť aj implementácia algoritmov, podobne ako na sociálnych sieťach, na stránky predajcov, kde by sa zákazníkovi prioritne zobrazovali kávy jeho štýlu. Efekt by bol podobný – šanca na zákazníkovu spokojnosť by porástla. Využitie AI v predaji je široké, pomerne spoľahlivé, dostupné a nie náročné na zavedenie. V tomto prípade môže byť AI skvelým pomocníkom pre obidve strany – predávajúcich a kupujúcich, ktorí potrebujú s chuťovými preferenciami poradiť.
Mohlo by tě také zajímat
Experiment: Naservíruje automatický kávovar kvalitní espresso?
Automatické kávovary jsou čím dál populárnější – ať už na doma, nebo do práce. A jejich technologie se mílovými kroky posouvají kupředu. Proto jsme se rozhodli otestovat, jestli dokážou naservírovat kvalitní espresso z výběrové kávy.
Baristi a rady od profesionálov v oblasti však budú mať podľa môjho názoru svoje miesto vždy a plne nahradené nebudú. Môžu navyše zákazníka edukovať, ako a podľa čoho si kávu vybrať, či nepriamo rozvíjať ich senzorické schopnosti. Rozhodne tak ohrozené nie sú a AI môže len pomôcť.
Dokáže za nás AI ochutnávať kávu? Áno aj nie
A čo ochutnávanie kávy? Sú ohrození importéri, Q graderi a všetci, ktorí majú za úlohu posúdiť kávu priamo po senzorickej stránke? Nie tak celkom. Od technológie založenej na princípe AI, ktorá by bola schopná spoľahlivo kvalitatívne a hlavne komplexne posúdiť kávu, napísať jej chuťový profil, či prideliť jej body, sme veľmi ďaleko.
V súčasnosti sa káva dá za pomoci technológií posúdiť len zo stránky exaktných, najmä číselných údajov – hustota zrna, sfarbenie praženého zrna, aktivita vody, sila a výťažok nápoja... Ak ide o senzoriku ako takú, opäť sa dostávame na akési minimum, kedy v súčasnosti dokážu technologické zariadenia detegovať koncentráciu látok tvoriacich arómy a chute. Ide o merania založené napríklad na princípe chromatografie, alebo spektroskopie. Nedokážu však cítiť komplexný chuťový či čuchový vnem a posúdiť ho s nadhľadom.

Komplexné posúdenie kávy, ktoré berie do úvahy všetky faktory a ich vzájomný vplyv je zatiaľ výsostnou schopnosťou človeka a jeho profesionality. Vývoj technológií však pokračuje aj tu a ako problém, ktorý je nutné prekonať, sa zdá byť práve schopnosť technológií spoľahlivo a zoširoka posúdiť vstupné údaje predstavujúce senzorický vnem.
Ak aj budú k dispozícii rafinovanejšie technológie, rozhodne nebudú v najbližšej dobe dostupné pre bežné užívanie a cena bude rozhodovať v ich neprospech. Sám som veľmi zvedavý, ako sa veci posunú vpred v ďalších mesiacoch či rokoch.
AI ako pomocník za hlbším chuťovým zážitkom?
Celú kávovú vedu od základov tvorí pitie kávy, jej vnímanie a z nej plynúce emócie. Dnes sa na Slovensku a v Česku toto povedomie raketovo rozvíja a profesionáli v kávovej oblasti si to, samozrejme, uvedomujú. Je badateľné, že osveta o tom, ako si správne pripraviť kávu, získať z nej maximum vybalansovaných chutí a aróm, dosahuje merítok ako nikdy predtým. Ide ale o náročnú a mravčiu snahu, ktorej efekt je skôr dlhodobý.
Mohlo by tě také zajímat
AI – poradí se špatně připravenou kávou?
Dostali jste v kavárně bezchybný dokonale vyvážený filtr, ale doma už nechutnal tak dobře a vy prostě nevíte, co jste udělali špatně? Proč nezkusit AI baristu?! Co myslíte, dokáže vylepšit recept na V60? Tadeáš se ho zeptal.
Povedal by som, že pri snahe o pozdvihovanie kávovej kultúry sa treba zamerať práve na základy, ktoré ju tvoria. To je dôvod, prečo je dôležité ľudí učiť robiť kávu správne, pomôcť im s prípravou, s receptami, ich nastavením, aby dokázali dostať kvalitu zo zrna do šálky.
V tomto existuje perspektíva na technologickú pomoc. Doteraz to bola opäť výsada predávajúcich, či baristov v kaviarňach, ktorí poskytli zákazníkovi informácie o tom, ako si majú danú kávu pripraviť, či ktorí poradili ohľadom úpravy receptov, odstránenia chýb a hľadali príčiny problémov.

Štatistika ukazuje, že spomedzi svetového exportu, specialty kávu tvorí 20 %. Z toho možno usudzovať, že obrovské množstvo ľudí výberovú kávu ani neochutnalo alebo nemá skúsenosti a vedomosti o jej správnej príprave.
Umelá inteligencia je jeden z prostriedkov, ktorý môže povedomie a edukáciu o správnej príprave alternatívne pripravenej kávy, alebo espressa, rozšíriť. Bežne používané nástroje, vrátane ChatGPT sú na úrovni, kedy dokážu spoľahlivo poradiť so zmenou receptu, ak im poskytneme základné údaje o senzorickom výsledku a použitom recepte, či údaje z etikety kávy.
V tomto prípade je umelá inteligencia nástrojom, ktorý robí užitočnú prácu, aj keď práve nie sú k dispozícii kávoví odborníci či baristi, ktorí vedia poradiť. Tým, že je dnes umelá inteligencia veľmi dostupná užívateľom, má veľký potenciál pre pozdvihnutie kvality kávy pripravovanej ľuďmi v domácnostiach a tým aj pre pozdvihnutie kávovej kultúry. A na konci dňa môže pomôcť aj samotným baristom či pražiarom pri ich práci.
Ako blízko má AI ku pražiarom
Praženie je vedou samou o sebe a aj bez umelej inteligencie je plná technológií, či už fyzických, alebo softwérových. V tomto prípade sú práve technológie a zmyslové vnímanie veľmi prepojené. Ako základné perspektívne oblasti sú analýza dát, ovplyvnenie programu praženia v reálnom čase, navrhovanie kriviek praženia podľa dát o zelenom zrne. Nie je to ale náhodou tak, že pražiar je vlastne tak trochu nenahraditeľný? Veď práve!
Umelá inteligencia môže taktiež pomôcť s optimalizáciou praženia na základe senzorického posudku a pomôcť tak pražiarovi nájsť to správne praženie pre dané zrno. Zatiaľ používame slovo „pomôcť“ a nie „nahradiť“. Môže v budúcnosti AI kompletne nahradiť pražiara v rozhodovaní úplne? To je tá zásadná otázka.

Moderné pražičky sú vybavené solídnymi technológiami, ktoré majú množstvo zo spomenutých funkcií. Doplnkové vybavenie (triedenie defektov, quakerov, meranie odtieňu praženia či fyzikálne údaje o zelenom a upraženom zrne) sú ľahko zohnateľné. Rola pražiara je napriek tomu nespochybniteľná, nakoľko sa opäť dostávame ku tomu istému faktoru – AI zatiaľ pracuje so surovými a exaktnými údajmi, no senzorické posúdenie a v konečnom dôsledku aj celkové posúdenie procesu praženia – to sú stále úlohy pražiarov.
Mohlo by tě také zajímat
Ako farba určuje chuťový profil kávy?
Praženie kávy nie je len alchýmia – je to veda, ktorá spája farbu s chuťou. V článku sa dozviete, ako proces praženia ovplyvňuje chuťový profil kávy a prečo je farba rozhodujúcim faktorom v modernom kávovom priemysle.
Na to, ako problematiku AI vnímajú pražiari, neexistuje lepší spôsob, než sa ich na to opýtať. Spojil som sa s tromi známymi pražiarňami zo Slovenska a Česka – Coffeein, Ready After a The Naughty Dog.
Pražiar Peter Szabó z Coffeeinu hovorí: „Ako pražiara ma AI nijako neovplyvňuje. Pracujem s rovnakými nástrojmi ako pred príchodom AI, takže ju nijak nevyužívam ani v pražení, ani v následnom kontrolnom procese.
Využívam ju ale pri kreatívnych činnostiach – písaní textov, brainstormu, rešeršoch, odpovedaní na repetitívne otázky.“ Hodnotí aj to, ako vníma vývoj do budúcna a či AI vníma skôr ako pomocníka, alebo ako hrozbu: „Jednoznačne ako pomocníka. Pražiar má v prvom rade dobrú senzoriku a tú žiadna AI nikdy nenahradí. Ja ako pražiar upražím rôzne profily a vyberiem si ten, ktorý chutí mne najviac. A takto mám potom jedinečný rukopis praženia, pretože robím kávu tak, ako chutí mne. AI toto nikdy nedokáže, takže sa o svoju prácu nebojím.“
Z českej pražiarne The Naughty Dog prišla odpoveď v podobnom duchu: „Zatím AI nevyužíváme a ani se nechystáme.“
Ako pomocníka vidí AI aj pražiareň Ready After zo Slovenska, za ktorú sa vyjadril Simon Melišek: „Umelá inteligencia je aktuálne veľký pomocník v každom smere. Naša firma ju využíva najviac pri marketingu – ako napríklad pri tvorbe nových príspevkov, nápadov, textov, scenárov, obalov...
Pri pražení sme skúšali dať fotku profilu do AI a nechali sme si poradiť, čo pri pražení ešte vieme vylepšiť. Odpovede boli skvelé a nápady boli fajn, ale treba to stále brať len ako odporúčanie. AI neskúšala našu kávu a ani sa nevie pozrieť na výsledok. V tomto prípade vyhrali naše skúsenosti a tie sme využili naplno. Ale určite to je veľka pomoc pre firmy, ktoré začínajú.“
A či vnímajú AI skôr ako pomocníka, alebo ako hrozbu? „Na toto je tažká odpoveď a výsledok môže byť v oboch smeroch. Ale za nás to je skôr pomocník. Pretože ako som písal vyššie, AI zatiaľ nevie ochutnať daný produkt. To sa ale môže zmeniť. Ak by sa to zmenilo, potom bude práve káva od ľudí mať vyššiu hodnotu ako tá od AI a teda pražiari výberovej kávy by nemali prísť o svoju robotu.
Všetko to je ale teoretizovanie a nevieme, čo nastane. Ak by AI nevedela ochutnať produkty, tak potom to bude len a len pomoc pre pražiarov a nemusia sa báť o svoju prácu.“
Je teda zjavné, že aj v prípade praženia je kľúčová práve senzorická schopnosť, zatiaľ výsostná pre človeka. V tom spočíva tá esencia tak veľmi potrebnej subjektivity, štýlu pražiara, čo je viac než potrebné pri tvorbe vlastného rukopisu a jedinečnosti kávy.
Aj preto je výberová káva tak výnimočná a oddeľuje ju to od kávy komoditnej – jej praženie z nej tvorí jedinečné umelecké dielo. A hodnotu umeleckého diela vytvára práve to, čo je za tým a príbeh, ako vzniklo.
Pomoc AI sa končí tam, kde začína zasahovanie a rušenie osobnej, jedinečnej a nenahraditeľnej ľudskej práce, ktorá robí z kávy niečo väčšie, než len kávu samotnú.
Len čas ukáže
Jedno je isté – AI sa stáva neoddeliteľnou súčasťou života vo všetkých jeho sférach. Káva je naďalej jednou z tých oblastí, kde stále presne nevieme, ako bude spolunažívanie s týmito novými pomocníkmi fungovať. Bude to synergická pomoc, alebo to bude faktor ohrozenia?
Práve ľudská senzorika je rukopisom, ktorý pomáha dodávať káve jedinečnosť a AI ju zatiaľ nemá ako nahradiť. A v budúcnosti? Na katastrofu v podobe prebratia profesií umelou inteligenciou sa zatiaľ pripravovať nemusíme. Aj samotní pražiari ju vnímajú skôr ako potenciálneho pomocníka. Dobrou správou je, že kým dnes vidíme veľa možností na využitie AI v náš prospech, spôsoby, ktorými by nás - v tejto oblasti - ohrozovala, sú zatiaľ teóriou. Dúfajme, že takýto trend bude pokračovať aj do budúcna.
Kým prepojenie kávy a AI je dnes okrajovou témou a vnímané skôr ako akási pozoruhodnosť, behom nasledujúcich mesiacov a rokov sa to zrejme zmení. Tak, ako je umelá inteligencia používaná čoraz častejšie bežnými ľuďmi, tak zrejme aj v oblasti kávy sa z nej stane mainstreamová záležitosť.
Senzorika má ale jednu výhodu – istá dávka subjektivity je v nej práve žiadúca a robí tak z nej prostriedok, ktorým môžeme dať veciam svoj touch, svoj osobný podpis. A to nám a kávovým profesionálom AI len tak ľahko nezoberie. Ale veď viete ako – len čas ukáže.
Ďakujem pražiarňam Coffeein, The Naughty Dog a Ready After za reakcie na otázky a príspevky svojím názorom ku téme.
Zdroje fotografií: Unsplash, digitizefluid.com
Zdroje: crowdroaster.com, revistacultivar.com, en.openscience.com, ekuep.com, peachcoffeeroasters.com