Niektoré filmy nás zavedú do vesmíru, iné do sveta snov či napätia – a potom sú tu tie, ktoré nás pozývajú za stôl. Voňajú domácim chlebom, znejú zvukmi hrncov a v pozadí hrajú melódie, ktoré by pokojne mohli sprevádzať nedeľný obed na francúzskom vidieku.
Či už máte dušu romantika, milujete víno, varenie, alebo si len radi vychutnáte pohodové filmové popoludnie, tieto snímky vás zahrejú ako tanier horúcej polievky v upršaný deň. Stačí si naliať pohár dobrého vína, zababušiť sa do deky a pripraviť niečo malé pod zub – pretože pred vami je filmové menu plné chutí, vôní a emócií, ktoré nenasýtia len žalúdok. Nasledujúce filmy by mal podľa redakcie Roast Different vidieť (aspoň raz život) každý gurmán. Pripravení na maráton?
Nasledujúci výber môže obsahovať drobné spoilery.
Láska na kari: Kde sa michelinská kuchyňa stretáva s vášňou Indie
Láska na kari je filmová lahôdka pre všetkých milovníkov jedla, vôní a silných ľudských príbehov, ktorú režíroval švédsky režisér Lasse Hallstrom (poznáš od neho aj hit Čokoláda s Johnnym Deppom či emotívny trhák Hachiko).
V hlavných úlohách žiari Helen Mirren ako hrdá majiteľka tradičnej francúzskej reštaurácie s michelinskou hviezdou a Manish Dayal ako talentovaný kuchár z indickej rodiny, ktorá si nečakane otvorí reštauráciu hneď oproti.

Film brilantne vykresľuje stret dvoch kulinárskych kultúr– voňavého, korenistého chaosu Indie a precízne rafinovanej francúzskej haute cuisine – a popritom rozvíja hrejivý príbeh o prijatí, vášni k vareniu a hľadaní domova.
Gurmáni si prídu na svoje nielen vďaka vizuálne chutným scénam z kuchyne a pohľadom do zákulisia michelinského sveta, ale aj cez hlbokú úctu k remeslu, ktorú film oslavuje. Tajomstvá indickej kuchyne sa miešajú s francúzskou eleganciou – a výsledok chutí ako dokonalý fusion.
Mohlo by tě také zajímat
Po mateřské zpět do gastra? Teorie je jedna věc, praxe druhá
Pevné směny, víkendy v práci a minimum zkrácených úvazků. Jak se do gastra vrací ženy po mateřské? Známá baristka a lektorka Tereza Procházková Balá otevřeně mluví o nejistotě, změně priorit a realitě, která mnohým matkám brání vrátit se za kávovar.
Skutočná kulinárska mágia vo filme nenastáva pri hľadaní hľuzoviek, ale práve v tej najmenej nápadnej chvíli – pri príprave obyčajnej omelety. Keď ju Hassan pripraví pre Madame Mallory, nejde len o precíznu techniku – ide o cit, úctu a intuíciu. Nie je to len obyčajné vajíčko na panvici, ale tichý, hlboký dialóg dvoch svetov, ktoré sa stretli cez chuť a vôňu. Práve v tejto scéne sa odhaľuje celá filozofia filmu: jedlo nie je len o sýtosti. Vie liečiť, prepájať, a keď je podané s láskou, môže zmeniť celý váš príbeh.
Presvedčivé výkony hercov, hlboké emocionálne príbehy postáv, ale aj brilantný scenár a kamera dokážu zaujať široké spektrum divákov a ponúknuť nielen estetický, ale aj intelektuálny zážitok.
Julie a Julia: Ako za 365 dní stihnúť 524 receptov
Film Julie a Julia, režírovaný Norou Ephron, zobrazuje paralelný príbeh dvoch žien, ktoré spája vášeň pre francúzsku kuchyňu a túžba po osobnej transformácii.
Meryl Streep stvárňuje legendárnu Juliu Childovú, ktorá v 60. rokoch priniesla francúzsku haute cuisine do amerických domácností. Amy Adams zase hrá Julie Powellovú, ktorá sa rozhodne počas jedného roka pripraviť všetkých 524 receptov z Childovej knihy Mastering the Art of French Cooking. Film nielenže vykresľuje históriu francúzskej kuchyne, ale aj ukazuje, že varenie môže byť nástrojom osobného rastu a objavovania nových možností.

Diváci sa môžu tešiť na rôzne francúzske kulinárske klasiky, ako je hovädzie bourguignon (hovädzie varené v červenom víne), kohút na víne (coq au vin), homár thermidor (homár pripravený s omáčkou na báze brandy a syra) – každé z týchto jedál predstavuje výzvu, ktorá prináša nové objavy a ponúka divákom autentický pohľad na techniky francúzskej gastronómie. Každý recept je príležitosťou na objavovanie a prehlbovanie vzťahu k vareniu, ktorý sa stáva cestou k sebaláske.
Julie a Julia je nielen poctou francúzskej kuchyni, ale aj inšpiratívnym príbehom o vytrvalosti a hľadaní vlastného hlasu, ktorý dokáže oslovit široké spektrum divákov.
Posledné Vianoce: Objavte krásu života v prítomnom okamihu
Film Posledné Vianoce sa pre mňa stal neodmysliteľnou súčasťou sviatočného obdobia. Gospellová hudba a vône jedál z Georginej kuchyne vytvárajú nezameniteľnú atmosféru televízneho maratónu, pri ktorom si môžete bez výčitiek dopriať vianočné koláčiky a prejedať sa majonézovým šalátom.
V tejto inšpiratívnej komédii sa legendárna Queen Latifah predstavuje v úlohe Georgie, ženy, ktorá po zistení, že jej zostáva len krátky čas života, využije všetky svoje úspory na splnenie sna a odíde do luxusného hotela Pupp v Karlových Varoch. V tomto prostredí, ktoré ju napĺňa radosťou, sa znovu zbližuje so svojou vášňou pre varenie a tým aj so životom.
Jedna z najvýraznejších scén v snímke nastáva, keď si Georgia objedná všetky chody večerného menu šéfkuchára Didiera. A práve v tomto momente sa na scéne objavuje Gérard Depardieu, ktorý stvárňuje postavu francúzskeho kulinárskeho majstra s charizmou, ktorá okamžite upúta. Ich interakcia nie je len kulinárskym zážitkom, ale aj emocionálnym putovaním, ktoré Georgie umožní nájsť v sebe odvahu žiť naplno, aj keď jej čas sa zdá byť obmedzený.

Diváci sa môžu tešiť na prípravu delikates ako foie gras, ratatouille, kačica na pomarančoch, zemiaková gratin a ďalšie klasiky, ktoré nielen obohacujú dej, ale aj symbolizujú Georgieho osobný rast. Varenie sa stáva jej nástrojom sebarealizácie a únikom od každodenných starostí.
Posledné Vianoce ukazujú, ako objavovanie nových chutí môže otvoriť dvere k inému pohľadu na život – ten, v ktorom sa najdôležitejším stáva práve naplno prežívať každý okamih. Queen Latifah sa však v ulóhe Georgie dočká happy endu, a tak na konci filmu zahodíme mokré vreckovky. Jej smrteľná diagnóza sa totiž ukáže ako omyl.
Iba na objednávku: Láska, strata aj chuť riskovať
Film Iba na objednávku (No Reservations), režírovaný Scottom Hicksom, je emotívna a zároveň vtipná romantická dráma, ktorá nás zavádzado sveta vysokej gastronómie a osobných vzťahov.
Hlavnú úlohu stvárňuje Catherine Zeta-Jones ako Kate Armstrong, uznávaná šéfkuchárka, ktorá sa svojím nekompromisným prístupom k práci a perfekcionizmu vypracovala na jednu z najlepších na Manhattane. Jej život je prísne organizovaný a jediným miestom, kde dokáže uvoľniť svoju kontrolu, je jej kuchyňa.
Zápas medzi osobným životom a profesijnými ambíciami začína, keď Kate tragicky stratí svoju sestru a stane sa opatrovníčkou malej neterky, Zoe (Abigail Breslin). Tento zásadný zvrat v jej živote ju postaví pred nové výzvy, ktoré sa zdajú byť neprekonateľné. Kate sa musí naučiť balansovať medzi svojou kariérou, ktorá si vyžaduje neustálu pozornosť, a starostlivosťou o dieťa, ktoré nemá predstavu o tom, čo znamená byť „úspešnou šéfkuchárkou“.

K tomu všetkému sa pridáva nečakaný príchod nového kolegu, Nicka (Aaron Eckhart), ktorý sa stane konkurentom v kuchyni, ale aj niekým, kto dokáže Kate prinútiť zamyslieť sa nad tým, čo je v živote naozaj dôležité.
Napätie medzi Kate a Nickom nie je len profesionálne, ale aj osobné. Nickov uvoľnený prístup k životu a vareniu je ostrý kontrast s Kateiným prísnym a kontrolovaným lifestylom (aj šéfovaním). Ich interakcia na filmovom plátne sa však postupne mení zo súpera na partnera a nakoniec aj na niečo viac.
Film Iba na objednávku divákov učí, že nie vždy je všetko pod našou kontrolou a že najkrajšie veci v živote prichádzajú vtedy, keď sa naučíme uvoľniť, prijať pomoc od druhých a otvoriť sa láske a zodpovednosti.
Ratatouille: Perfektný recept na plnenie svojich snov
V animovanom filme Ratatouille sa s nádychom humoru a emotívnosti vydávame na kulinársku cestu, ktorá nám pripomína, že nikdy nie je neskoro nasledovať svoje sny – a to aj vtedy, keď ste potkan.
Tento film od Pixaru nás pozýva do šarmantného Paríža, kde potkan Remy, ktorý má nezvyčajnú vášeň pre varenie, sníva o tom, že sa stane šéfkuchárom v najlepšej reštaurácii na svete. Hoci to znie ako príbeh z iného sveta, Ratatouille je o niečom oveľa hlbšom – o hľadaní odvahy a o tom, že skutočný talent nepozná žiadne hranice, dokonca ani tie, ktoré sa zdajú byť neprekonateľné.
Mohlo by tě také zajímat
Jak důležité je pro kavárny být trendy?
Moderní kavárny už nejsou jen o kávě – jsou o zážitcích, trendech a schopnosti oslovit zákazníky v reálném i online světě. Jaké kávové trendy hýbou trhem, proč se vyplatí experimentovat a jak mohou sociální sítě pomoci podniku růstu?
Vo filme sa zoznamujeme s postavami, ako je Remy, ktorý sa odváži vydať na dobrodružstvo mimo svojho rodného domova, a kuchár Linguini, ktorý mu prichádza do cesty. Linguini síce nemá veľký talent na varenie, no nachádza v sebe odvahu robiť to, čo je správne. Spoločne tvoria nezvyčajnú dvojicu, ktorá sa postaví výzvam nielen v kuchyni, ale aj v živote.

Jedným z najväčších lákadiel filmu Ratatouille je podmanivé zobrazenie francúzskej gastronómie. Film ukazuje, že varenie nie je len o technike, ale najmä o láske, ktorú do neho vložíme.
Príbeh malého potkana s veľkým snom nám zároveň pripomína, že nezáleží na tom, odkiaľ pochádzame – ak v seba veríme a nasledujeme svoju vášeň, dokážeme veľké veci. Stačí štipka talentu a odvahy žiť život naplno.
Nalejme si „Dobrý ročník“
Skvelé jedlo si zaslúži dobré víno – a dobrý film k tomu. Dobrý ročník, romantická dráma režiséra Ridleyho Scotta, ponúka pôsobivý filmový zážitok, v ktorom sa snúbi vizuálna elegancia, premyslený scenár a charizmatické herecké výkony. Film je adaptáciou rovnomenného románu od Petra Mayla a je oslavou francúzskeho vidieka, vinárskej kultúry a nečakaných osobných prerodov.
V hlavnej úlohe exceluje Russell Crowe ako Max Skinner – londýnsky investičný bankár, ktorého uponáhľaný život sa nečakane zastaví po tom, čo zdedí vinárstvo svojho zosnulého strýka (v podaní Alberta Finneyho). Pobyt v Provence ho prinúti spomaliť, prehodnotiť vlastné hodnoty a znovu objaviť čaro jednoduchého života. Vo vedľajších úlohách sa predstaví Marion Cotillard ako pôvabná Fanny Chenal, ktorá Maxovi otočí svet naruby, a Tom Hollander ako jeho nemilosrdný kolega.

Film vyniká nielen silným hereckým obsadením, ale aj precíznym vizuálnym spracovaním. Kameraman Philippe Le Sourd zachytáva krajinu Provence s poetickou jemnosťou a prináša slnkom zaliate vinice, starobylé kamenné domy a pokojnú atmosféru dediny, ktorá kontrastuje s dynamikou Londýna.
Hudobnú stránku filmu dotvára soundtrack, v ktorom sa prelínajú francúzske šansóny s jemnými orchestrálnymi motívmi – ideálny sprievod k večeru strávenému s pohárom červeného.
Dobrý ročník nie je len romantickým príbehom o zmene životného smeru, ale aj kvalitne kompozovaným filmom s remeselnou istotou. Ide o snímku, ktorá si diváka získa svojou atmosférou, dôvtipom a hlbokým odkazom – že v rýchlom svete sa oplatí spomaliť, načúvať spomienkam, vychutnávať prítomnosť a dať šancu novému začiatku (a presne ako víno, aj tento film zreje s časom – jeho chuť rezonuje aj dlho po poslednej klapke).
Zdroj: csfd.sk
Foto: Láska na kari, Julie a Julia, Posledné prázdniny, Bez rezervácie, Ratatouille, Dobrý ročník