Azory – Európsky Havaj aj drahokam uprostred Atlantiku. Súostrovie medzi Európou a Severnou Amerikou očarí dramatickou krásou a scenériami, ktoré striedavo pripomínajú magické svety Hobita či divokú prírodu Avatara.
Nie je to tak dávno, čo sme navštívili najznámejší z ostrovov São Miguel, ktorý sa nám vryl hlboko pod kožu a prekvapil vzrušujúcimi kontrastmi. Rozbúrený oceán tu naráža na skaly pokryté jemným machom, hmla sa vznáša nad kráterovými jazierkami a vrúcna pohostinnosť domácich zápasí s rytmom života, ktorý nepozná stres ani hodinky (trpezlivosť vám však občas prinesie zľavu na benzín aj čerstvé olivy s lokálnym syrom „on the house“).
São Miguel je impozantný a rebelsky svojský, no ak sa ním necháte opantať, odmení vás nezabudnuteľnou gastrotúrou. Nejde totiž len o raj pre vášnivých turistov, ale aj pre náročných gurmánov. Kalorické tabuľky sa tu veľmi rýchlo stratia v opare chutí lokálnych špecialít, no aj v atmosfére čajovníkových plantáží a ananásovej farmy, ktorá vonia po sladkastom nádychu exotiky. Ako zažiť tento raj na Zemi cez chuťové poháriky a kde si dať najlepší steak?
Mohlo by tě také zajímat
Po mateřské zpět do gastra? Teorie je jedna věc, praxe druhá
Pevné směny, víkendy v práci a minimum zkrácených úvazků. Jak se do gastra vrací ženy po mateřské? Známá baristka a lektorka Tereza Procházková Balá otevřeně mluví o nejistotě, změně priorit a realitě, která mnohým matkám brání vrátit se za kávovar.
Zub času a lahodné špeciality v útulných rybích reštauráciach
Ak ste milovník rýb, São Miguel je stávka na istotu. Oceán tu ponúka bohatý výber čerstvých plodov mora, ktoré si môžete vychutnať v autentických rybích reštauráciách. Hoci nám miestni odporúčali niektoré podniky, najväčší zážitok bolo pre nás náhodné objavovanie skrytých lokálov. Väčšina reštaurácií, kde sa kvalitne najete, sa totiž ukrýva v nenápadných tichých uličkách, kde by vás ani nenapadlo cestovať za gastro pôžitkom.

Keď vstúpite dnu, zub času je zjavný, no dekorácie v podobe rybárskych sietí a príjemná atmosféra s tlmeným šumom spokojných hostí rýchlo evokujú skvelý zážitok. Obsluha vás tradične víta ponukou čerstvých rýb a špecialít dňa (mimochodom, takmer všade nás usadili bez rezervácie).
Rozhodne vám odporúčam vyskúšať steak z tuniaka (steak de atum), ktorý je grilovaný do dokonalosti a zachová si šťavnatosť a jemnosť. Z dizajnu jedla si tu ťažkú hlavu nerobia, no verte, že na tanieri vám pristane dokonalý súzvuk chutí a kvalita, ktorá skrotí všetky otázniky. Steak de atum sa najčastejšie podáva s grilovanou zeleninou a varenými zemiakmi, ale ja som si k nemu dopriala hranolky a pečené zemiaky, ktoré sú pri steakoch mojou guilty pleasure. Skutočnou čerešničkou na torte je však grilovaná paprika, ktorá jemne údenou chuťou a karamelizovanými okrajmi oživí každé sústo tuniaka.
Populárnou rybou na Azoroch je aj treska (bacalhau), často grilovaná alebo pečená s maslom, citrónom a batatom. Miestni majú aj svoju verziu sušenej tresky, bacalhau sol, ale tú som bohužiaľ neochutnala. Určite však vyskúšajte mečúňa (peixe-espada) alebo „caldeiradu“, rybaciu polievku s rôznymi druhmi rýb, zemiakmi, cibuľou, paradajkami a bylinkami. Podniky ako Café Canto do Cais či Solar do Rei do Frango sú ideálne na vychutnávanie týchto špecialít.
Za tuniaka s prílohou tu zaplatíte približne od 8 do 18 eura, za filety alebo celé ryby s prílohou približne 14 až 22 eura.
Kam na poctivý hovädzí steak
Svojich fanúšikov si tu nájde aj poctivý hovädzí steak. Vďaka čerstvosti a kvalite miestneho mäsa, pochádzajúceho z voľne pasúcich sa kráv na zelených pastvinách, patrí tento druh steaku medzi stálice v azorských reštauráciách.
My sme sa tentokrát vybrali na ten najlepší hovädzí steak v živote (a naozaj nepreháňame) do vychýrenej azorskej reštaurácie Restaurante da Associação Agrícola, ktorá je známa dôrazom na kvalitu a udržateľnosť surovín. Privítala nás nadčasovým interiérom, nesmierne príjemnou obsluhou a gastro zážitkom, ktorý predčil všetky naše očakávania.

cesnak a grilovaná paprika.
Rozhodli sme sa vyskúšať Bife da Associação – pečený tenderloin steak flambovaný bielym vínom, obohatený cesnakom, soľou a korením. Mäso bolo jemné, šťavnaté a malo prirodzenú maslovú chuť, ktorá si vystačila aj bez komplikovaných úprav. Napriek tomu bolo skvele doplnené grilovanou sladkou paprikou, ktorá dodala pokrmu príjemnú karamelizovanú hĺbku a výborne vyvážila chuť mäsa. Jemne opečený fialový cesnak svojou delikátnou arómou krásne zvýraznil chuť hovädzieho, namiesto toho, aby by ju prebil.
Vajíčko a hranolky dodali jedlu šmrnc a zároveň rustikálny nádych, čím dokonale spojili farmársku tradíciu s poctivou, no zároveň jednoduchou kuchyňou.
Ceny nás naozaj milo prekvapili – podobné jedlá tu stoja od 10 do 22 eura, čo je v porovnaní s kvalitou skutočne výhodné, a to ešte aj oveľa lacnejšie než v takom centre Bratislavy (všakže).
Predohra menom chlieb, olivy, syr a lokálne víno
Pozornosťou podniku v mnohých reštauráciách je predjedlo – domáci chlieb s olivami a lokálnym syrom, ako Queijo São Jorge s výraznou korenistou chuťou alebo jemnejší Queijo do Pico, ktoré sa podávajú s olivovým dipom alebo tradičnou omáčkou z paprík a cesnaku. Tieto autentické detaily nás okamžite vtiahli do miestnej atmosféry a pripravili na gurmánsky zážitok pred každým chodom.
Ten by však nebol kompletný bez miestnych vín. Na Azoroch je populárne červené Aragonez (známe aj ako Tempranillo), ktoré má ovocný charakter, no moja obľúbená voľba je Baga s elegantnými a jemnými tónmi, ktorá sa výborne hodí k mäsovým jedlám. Pre milovníkov bieleho vína odporúčam Loureiro s citrusovou sviežosťou a Arinto dos Açores, ktoré sa vyznačuje vyššou kyslosťou a minerálnymi tónmi, ideálne k rybám a morským plodom.

gurmánsky zážitok.
Kráľovstvo čaju a zelená pastva pre oči
Počas chladnejšieho dňa sme navštívili čajovú plantáž Porto Formoso, jednu z dvoch na Azorách, kde sa pestuje čaj. Plantáž sa nachádza v malebnom mestečku a ponúka úchvatné výhľady na Atlantik a zelené pláne. Je známa svojimi kvalitnými čiernymi a zelenými čajmi, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou miestnej kultúry. Počas návštevy sa môžete oboznámiť s procesom výroby čaju a ochutnať rôzne druhy. Pozor však na prísnu pani dozorkyňu – čaj vám nenaleje, kým neprejdete všetkými náučnými videami o výrobe.

Jedno je tak isté: Z Porto Formoso neodídete bez nových poznatkov a čajových suvenírov. Určite ochutnajte čierny čaj s jemným ovocným podtónom alebo, pre tých, ktorí preferujú niečo menej intenzívne, je ideálny zelený čaj s ľahkou sviežou chuťou, ktorý som si vybrala aj ja.
Azory, s ich vulkanickou pôdou, miernym podnebím a bohatstvom dažďov, ponúkajú ideálne podmienky na pestovanie prídoného čaju, ktorý si získava popularitu aj vo svete.

plantážou.
Sladká bodka na záver: Dezerty z ananásovej farmy aj degustácia likérov
Menu dezertov na Azorách vás prekvapí jednoduchosťou. Väčšinou v ňom nenájdete kontinentálne mainstreamové dezerty, no radi vám ponúknu čerstvý ananás. Ak hovorím čerstvý, myslím tým naozaj čerstvý. Ananásy sa na Azorách pestujú v hojnosti, a preto sme nemohli vynechať farmu Fábrica de Ananás dos Açores, kde sme ochutnali čerstvé ovocie, ananásovú zmrzlinu a miestne špeciality, ako flambované ananásové palacinky či ananásové likéry. Vstup je zdarma pre dospelých aj pre deti (a som si istá, že vaše ratolesti túto návštevu určite ocenia).

Na záver si neodpustím tip pre milovníkov likérov, ktorí sa zaujímajú o ich alchýmiu a výrobu. Ak vás táto téma oslovila a radi degustujete, nevynechajte Fábricu de Licores Mulher de Capote v Ribeira Grande. Okrem toho, že tu ochutnáte rôzne azorské špeciality ako marakujový, ananásový, ostružinový či banánový likér, nezabudnite ani na tradičné azorské brandy. A ak budete mať šťastie, môžete nazrieť aj do výroby. Mimochodom, s miestnymi výrobkami zabalenými v krásnych porcelánových fľašiach sa už o hľadanie iných suvenírov nebudete musieť starať. Otváracie hodiny sa však menia, preto si radšej návštevu dohodnite vopred.
Bude vaša ďalšia gastrotúra na São Miguel? Kto bookuje letenky?
Foto: Denisa Šútorová, Pexels