Počasí se rychle změnilo a ze zimy je skoro léto. S příchodem slunce ožívají letní zahrádky, ale také se často mění nápojový lístek, případně se rozšiřuje o letní nabídku. A právě zde bychom se mohli setkat s označením shrub. Co to ale znamená? A jde o moderní drink nebo znovu poznáváme nápoje z minulosti?
Co si pod pojmem shrub představit?
Pokud bychom měli vysvětlit tento pojem, nejblíže budeme, pokud si představíme sirup. Shrub se běžně vyrábí z ovoce, případně zeleniny a bylinek, nějakého druhu cukru a octa. Postupem přípravy tedy vzniká sirup, který se následně používá pro přípravu nealkoholických limonád nebo i alkoholických drinků.
Abychom byli přesní, koktejly by správně měly být chuťově vybalancované se sladkými i kyselými tóny. Kombinací ingrediencí vzniká kyselkavý sirup, který při míchání drinků přidává hloubku a komplexnost chutí.
A proč se vlastně tomuto nápoji říká shrub? Termín vznikl z arabského slova sharāb, což znamená pít.
Samozřejmě má příprava tohoto nápoje nějaká základní pravidla, nicméně s jejich dodržováním zvládnete připravit tento sirup hravě i doma. Ale nepředbíhejme.
Jde o moderní nápoj?
Přestože toto experimentování s ingrediencemi vypadá jako poslední módní výstřelek, ve skutečnosti jde o velmi starý nápoj. Vedle toho, že se ocet běžně používal pro konzervaci sezónního ovoce a zeleniny, byl po staletí používán také k tomu, aby ošetřil vodu a udělal z ní “pitelnější” a bezpečný nápoj.
Viktoriáni používali ovocné octy stejně tak, jako bychom si my dnes vychutnali likér. Verze shrubu byla také využívaná při boji britských námořníků s kurdějemi v 18. století. Když v USA nastala prohibice a nebylo možné pít alkohol, staly se právě shruby oblíbenou alternativou k alkoholickým drinkům. Upadly v zapomnění v polovině 20. století, kdy se generace postupně začaly odklánět od uchovávání potravin. Navíc slazené nealkoholické nápoje, jako je například Coca-Cola, se tehdy těšily stále oblíbenější. Řemeslné koktejly asi před 10 lety tento zapomenutý způsob přípravy nápojů oprášily.
Nápoje s příchutí octa mají dlouhou historii po celém světě, ale bylo to právě v Americe, kde se tento nápoj proslavil.
Vyrobte si shrub třeba i doma
Hlavní ingredience
Tento nápoj je poměrně variabilní a úplně nejlepší při jeho přípravě je experimentovat. Jediné na co si musíme dávat pozor, je množství použitého octa. Ale jaký ocet bude ten nejlepší?
Zatímco většina shrubů se připravuje z jablečného případně červeného vinného octa, existují také varianty s octem balzamikovým. Klasický ocet sice představuje také možnou variantu, ale snažíme se o zařazení dalších chutí, které nám mohou ostatní octy nabídnout. Destilovaný ocet by přidal nápoji pouze jeho kyselost. Samozřejmě ocet si můžeme připravit i doma. Pro lepší chuť a zážitek se doporučuje hledat octy fermentované.
Stejně jako u výběru octa, můžeme experimentovat také s použitým typem cukru. Některé druhy cukrů mohou lépe pracovat s různými druhy ovoce, ale také octa. Použití bílého cukru krystal je ovšem úplně v pořádku.
V minulosti byl způsob užití ovoce jasný. Sezónnost měla být hlavním klíčem při přípravě těchto nápojů a vlastně by bylo skvělé, kdybychom ji dokázali zakomponovat i dnes.
- Mohlo by vás také zajímat: Chcete potrénovat svoje chuťové buňky nebo jen ochutnat něco sladkého?
Bobule patří k oblíbenému typu ovoce, ale můžeme použít téměř vše. Dobrou volbou jsou i jablka, fíky, hrušky, švestky, dokonce i okurka nebo rebarbora. Je zde jediné pravidlo, je dobré shruby nemíchat s citrusy nebo jiným kyselým ovocem. To je totiž kyselé dost již samo o sobě a nepřidalo by nám potřebnou sladkost.
Další chuť mohou přidat také různé kombinace bylinek a koření. Kombinacím se meze nekladou, zkoušejte a experimentujte.
Jak na výrobu shrubu doma?
Základní pravidlo je vybrat si alespoň jednu z každé kategorie výše popsaných ingrediencí. Následně se můžeme rozhodnout, zda budeme shrub připravovat za tepla či za studena.
Ovoce/zelenina/bylinky + ocet + cukr + čas = skvělý shrub. Skvělým poměrem je poměr 1:1:1.
Teplá metoda přípravy využívá výrobu sirupu na sporáku či metodou sous-vide. Studená metoda naopak vyžaduje delší čas na přípravu. Ovoce se nechává macerovat přímo v cukru. Správnou metodu přípravy bychom měli volit také podle zvolených ingrediencí, zatímco skořici udělá lépe teplá metoda, pro jahody bude lepší zvolit postup za studena.
Studená metoda s pozdějším přidáním octa
K nakrájenému ovoci případně vybrané bylinky a koření, vše dáme do mísy a zasypeme cukrem. Tuto směs přikryjeme utěrkou a necháme odležet na lince 2-3 dny. Po této době slijeme přes plátýnko, odstraníme tak všechno ovoce, a přidáme díl octa. U octa se vyplatí postupně ochutnávat, aby nebyl nápoj příliš ostrý.
Příprava horkou metodou
Smícháme díl cukru se stejným množstvím vody a na mírném plameni opatrně mícháme, dokud není cukr úplně rozpuštěný. Přidáme nakrájené ovoce a celou směs přivedeme k varu. Necháme na mírném ohni probublávat až do chvíle, kdy bude mít sirup barvu ovoce. Vmícháme díl octa, zvýšíme plamen a necháme rychle projít varem, následně scedíme přes plátýnko.
Když je shrub vyrobený, nalahvujeme jej a hotový skladujeme v lednici. Tam nám vydrží po dobu i šesti měsíců.
Jak ho použít?
Shrub můžeme využít na přípravu jednoduchých nealkoholických limonád. Na led přidáme velký panák shrubu a dolejeme množstvím sody. Případně můžeme shrub kombinovat do alkoholických koktejlů, ani v tomto případě se fantazii meze nekladou. Shrubu sluší jej zředit, je také dobré se při míchání nápojů vyhýbat těm s obsahem jiného kyselého prvku, jako je limetová či citronová šťáva.
Až příště najdete tento neznámý pojem v nápojovém lístku, nebojte se si ho objednat, anebo vyzkoušejte jeho jednoduchou přípravu doma. V teplých dnech bude ideálním společníkem.