Istanbul je mestom telenoviel, no aj tajomným vesmírom, kde sa šarm orientu snúbi s ultramoderným svetom. Neodmysliteľnou súčasťou miestnej kultúry je aj tradičné jedlo, ktoré odráža bohatú históriu a rozmanitosť tejto oblasti.
Na to, kde ochutnať pravú tureckú kuchyňu, vychutnať si výborné raňajky, sladkú baklavu či objaviť menej známe delikatesy, sme sa spýtali Slovenky Mišky, ktorá v Istanbule žije už šiesty rok a mestom vás prevedie lepšie ako pôvodní domáci. Svoje tipy často zdieľa na svojom Instagrame Istanbul s Miškou, no najnovšie sa o ne podelila aj pre Roast Different.

V článku ti ponúka zaujímavý výber tradičných podnikov, ktoré dýchajú eleganciou, ale aj útulných low-cost miest, kde kvalitné jedlo nie je otázkou ceny, ale vášne a remesla.
„Niektoré reštaurácie, ktoré stoja za vyskúšanie, bývajú dosť ďaleko, ale ak niekto ide vyslovene za jedlom, určite sa tam oplatí merať cestu. Turecko je obrovské a jeho kuchyňa sa líši podľa oblastí, ale traduje sa, že najlepšie jedlá nájdete v Gaziantepe. Ľudia tam prilietajú na jeden deň len preto, aby si pochutili na miestnych špecialitách. Je to však dosť ďaleko od Istanbulu a keďže je reč práve o ňom, presuňme sa tam,” hovorí Miška.
Podniky s tradičnou kuchyňou, ktoré by ste nemali vynechať
„Ak chcete skúsiť naozaj tradičnú tureckú kuchyňu, nemali by ste vynechať Kanaat Lokantası v Üsküdare a renomovanú Çiya (Čiya) Sofrası. Jej majiteľ cestuje po Turecku a učí sa staré recepty od miestnych babičiek. Ich jedlá su tak jedinečné, že som ich nikdy predtým nevidela. V ponuke nájdete napríklad gaštanový kebab a špeciálny dezert z fermentovaných vlašskýchorechov, ktorého príprava trvá mesiac. Skrátka, tradícia a zážitok na tanieri,” dodáva.
Vysokú úroveň má ponúkať aj Karaköy Lokantası, kde každý deň servírujú iné menu. Hoci nezískali hviezdu, minulý rok sa dostali do Michelin Guide pre svoj kvalitný a tradičný turecký jedálniček. Tradičné menu s elegantnou atmosférou však nájdete aj vo Feriye Lokantası, ktorá sa nachádza neďaleko Ortaköy, a bola zaradená medzi tipy prestížneho magazínu Harper's Bazaar.
Za zmienku stoja aj Otantik Anadolu s výhľadom na ikonickú Çiçek Pasaji a Pandeli na druhom poschodí Egyptského bazáru.
Delikatesy, ktoré si nemôžeš nechať ujsť: Börek, Pide či Gözleme
„Medzi špeciality, ktoré by ste si nemali nechať ujsť, patrí gözleme, placočky plnené syrom či zemiakmi; potom tu máme börek, vyrobený z cesta zvaného yufka, ktorý je podobný listkovému, ale menej krehký, a následne lahmacun (lahmadžun), turecká verzia pizze, ktorú odporúčam v podniku Çiya Sofrası,” opisuje Slovenka v Istanbule.

Miškinou srdcovkou je však pide – tradičné jedlo, ktoré sa podobne ako lahmacun prirovnáva k pizzi, no má svoj vlastný charakter. Ide o oválne alebo oblúkové placky z mäkkého cesta, ktoré sa pečú v peci a často sa plnia mletým mäsom, syrom, vajíčkom a zeleninou. Po upečení majú chrumkavú kôrku a vnútro zostáva nadýchané.
„Bez debaty najlepšie pide v meste podávajú v podniku Lider Pide, to je ale trošku ďalej, ale za zmienku stojí aj Haçapuri (Hačapuri) v štvrti Kadıköy – obe robia iba toto jedlo a ponúkajú ich v rôznych variantoch.“
Známe špeciality a kde na ne zájsť
Köfte a kuzu v storočnom osmanskom dome
„Prvou zastávkou v starom meste by pre mňa určite bola storočná reštaurácia Sultanahmet Köftecisi, ktorá sídli v žltom historickom osmanskom dome. Majú tu dva hlavné druhy jedál. Prvým je tradičný turecký köfte, malé fašírky vyrobené z čistého hovädzieho mäsa, ktoré sú vhodné aj pre ľudí s intoleranciou na glutén,“ odporúča nám Miška.

Druhým sú jahňacie kocky (kuzu) pripravené na grile ako špíz. K tomu si môžete dať šalát, ryžu alebo hranolky. 8 Eur za hlavné jedlo je vynikajúca suma, za 2 eurá si môžete pridať šalát, takže celková cena za jedlo je približne 10 Eur. V niektorých reštauráciách v okolí by ste za to dostali iba vodu,“ dodáva.
Najlepší kebab v meste?
„Kebab vám určite netreba predstavovať. V starom meste som však ešte nebola v žiadnej dobre kebabárni. Kvalita okolo hlavných pamiatok je jednotná, ale ceny sú vyššie, pretože tam chodí veľa ľudí. Pravdepodobne najchutnejší döner nájdete v Karadeniz Döner Asım Usta – bývajú tam však poriadne rady. Ďalšia skvelá voľba je Nakkaş Kebab na ázijskej strane – toto je ale taká tá tradičná kebabáreň, kde si posedíte s kamarátmi pár hodín, začnete s meze (tradičné predjedlá) a dáte si k tomu aj tradičný turecký alkoholický nápoj rakı.“

Sladké na milión spôsobov
Turci milujú sladké a ich dezertné menu je nesmierne rozmanité. Miška nám hneď na úvod odporúča cukrárne Baylan, Manolya, Şekerci Cafer Erol a Çiğdem (Čídem) Pastanesi priamo na Sultanahmete. Ak má niekto rád hrubšie cookies, určite by mal skúsiť Acibadem (aďzibadem) kurabie, ktoré sa vyrábajú z horkých mandlí, cukru a vajíčok – ideálne na zahryznutie pri potulkách mestom.
Veľmi obľúbený turecký dezert je aj sütlaç, ktorý nájdete takmer v každej reštaurácii. Je to podobné mliečnej ryži, ale o niečo vodnatejšie, s jemnou vanilkovou chuťou. Podáva sa v takom hlinenom poháriku na suflé, kde sa následne zapeká. Po upečení sa na povrchu vytvorí karamelizovaná škrupinka, ktorá dodáva dezertu výnimočnú chuť.
„Vynechať však nemôžeme ani baklavu. Turci ju vedia zjesť aj pol kilogramu na posedenie, pre mňa je však príliš sladká a pokojne mi stačia dva kúsky. Rozhodne zájdite do Güllüoğlu pri Galata Porte – pravidelne býva označovaná ako jedna z najlepších baklavární v Istanbule. Cenovo je však dosť drahá a nie je to záležitosť, ktorú by si Turci dávali každý deň. Ďalšia skvelá možnosť je Hafiz Mustafa a ich pobočky sú po meste aj dosť rozšírené.“

Turecké raňajky: zážitok, kde sa každý nabaží podľa seba
Turecké raňajky sú tradične veľmi bohaté a pestré. Podávajú sa na veľkom podnose, ktorý obsahuje rôzne druhy syrov, olív, čerstvú zeleninu, med, džem, maslo, pečivo (napríklad simit), vajíčka, často aj s rôznymi bylinkami alebo takou tradičnou tureckou klobáskou, ktorá sa volá sucuk (sudžuk).
Neodmysliteľnou súčasťou sú aj lahodné čaje a čerstvé pečivo, ktoré sa konzumujú s jogurtom alebo aj s rôznymi druhmi salám. Tieto raňajky sú naozaj zážitkom, kde sa každý môže nabažiť podľa svojej chuti.
„Poznám viacero skvelých miest na raňajky. Jedno je trochu ďalej, na ázijskej strane blízko mňa na Bağdad Caddesi, a volá sa Ethemefendi Kahvaltı, kde podávajú raňajky celý deň. Odporúčam však aj Van Kahvaltı Evi v Beyoğlu pri Galate alebo Küff Yeldeğirmeni v Kadıköy.“

len tak ľahko nezabudnete.
Čo nevynechať? Tradičný praclík
Ak v Istanbule niečo nemožno vynechať, je to tradičný praclík, simit, – nájdeš ich na každom rohu v malých stánkoch, kde ich čerstvé a teplé ponúkajú priamo z pece. Miške som položila otázku, prečo chutia tak dobre. „Je to preto, že príprava tradičného praclíka zahŕňa namáčanie cesta do hroznovej melasy (pekmez), čo umožňuje, aby sa naň nalepili sezamové semienka, ktoré mu dodajú tú pravú a výnimočnú chuť,“ vysvetľuje.

2- až 3-krát speniť kávu a to bez mlieka...
Turecká káva patrí medzi najstaršie spôsoby prípravy kávy na svete. Jemne mletá káva, ktorá pripomína prášok, sa zmieša s vodou a cukrom (podľa chuti) a pomaly sa zahrieva – tradične na piesku alebo priamo na ohni, pričom sa nesmie prudko variť, len speniť. Tento proces sa často opakuje 2–3-krát.
Výsledná káva je veľmi silná a hutná, s intenzívnou chuťou a jemne zemitým tónom, no môže byť dochutená aj kardamómom či iným korením. Na vrchu býva jemná pena a servíruje sa v malých ozdobných šálkach.
Mohlo by tě také zajímat
Turecká káva – historie a postup přípravy
Turecká káva je u nás velmi kontroverzní název. Ale proč tomu tak je? Proč si většina lidí pod tímto pojmem představí velký hrnek kávy s lógrem? A jak s tím vším souvisí Jiří Deodat? Právě těmto otázkám se budu věnovat na následujících řádcích.
„Nikdy si do nej nedávajte mlieko,“ varuje Miška, pričom s nadšením odporúča svoj obľúbený spot Beta Yeni Han, kde tureckú kávu pripravujú tradičným spôsobom v piesku.
Čierny turecký čaj: rituál stretnutí a rozhovorov
Neodmysliteľnou súčasťou tureckej kultúry je aj čierny turecký čaj, ktorý sa pripravuje ako rituál a vychutnáva sa takmer v každom istanbulskom podniku a domácnosti. Je neoddeliteľnou súčasťou stretnutí a rozhovorov, čím sa jeho pitie stáva symbolom tureckého biznisu a spoločenského života, kde sa neformálne a zároveň významne riešia rôzne záležitosti.
„Turci sú veľmi, ale naozaj veľmi zaťažení na čierny čaj. Nedajbože, že by som doma niekomu naservírovala poobede čaj, ktorý je od rána. Neexistuje! (smiech). Zo začiatku som nechápala celú tú alchýmiu, ale po tých rokoch už viem aj ja povedať, že čaj je príliš preležaný a trpký,“ hovorí Miška.
„Zaujímavosťou je, že Turci nikdy nepodávajú len jeden druh čaju, my doma napríklad miešame tri rôzne. Základom je Altınbaş, čo v preklade znamená zlatá hlava a odkazuje na to, že sa používajú len tie najkvalitnejšie čajové lístky. Následne ho doplním čajom Tomurcuk z mladých čajových lístkov a Kakuleli s prídavkom kardamónu, “ dodáva. Niekoľko lokálnych spotov, kde si dať turecký čaj v autentickej atmosfére nájdete na rohu Egyptské bazára.
Kde si v Istanbule zapáliť nargile ako miestny
V Istanbule je veľa miest, kde si môžete vychutnať vodnú fajku, známu aj ako nargile. Jedným z autentických spotov, ktoré pre nás Miška hádže na zoznam, je aj Çorlulu Ali Paşa Medresesi. „Je to bývalá islamská škola a nachádzajúca sa v srdci Istanbulu, 15 minút od slávnej Hagie Sofie. Na nargile sem chodia miestni, ale aj turisti, ktorí ocenia tradičnú tureckú kultúru a jedinečnú atmosféru, “ opisuje.
Istanbul „na budget“, alebo za málo peňazí veľa muziky
„Istanbul rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie mestá a ceny tu šialene stúpajú. Pre nás domácich je čoraz náročnejšie stravovať sa vonku. Rada by som však podotkla, že dobre sa dá najesť aj bez toho, aby ste zaplatili majland.
Jedným z dostupných miest sú tradičné táckarne – lokanty. Každý deň tu nájdete pestré denné menu s desiatkami domácich jedál, ktoré ponúkajú skvelú príležitosť ochutnať rozmanité chute tureckej kuchyne za rozumnú cenu.“
Ďalším skvelým mestským miestom je Nevekan Sahil v Üsküdare – hore je reštaurácia s krásnym výhľadom, dole knižnica, kde môžno zadarmo pracovať celý deň. Za dvoch ľudí tam zaplatíte približne 20 eur už aj s polievkou, hlavným jedlom, dezertom a nápojmi.

„Skvelou možnosťou sú aj mestské reštaurácie „Sosyal Tesisleri“, kde sa veľakrát naješ pod cenu a teda za pár eur – napríklad polievka je za 1,50 eura a celé jedlo aj za 4 eurá. O tieto podniky sa stará mesto a často sa nachádzajú v starých domčekoch s nádhernou architektúrou, neraz priamo pri Bospore – napríklad v Çihangire, kde si vychutnáš výhľad ako z pohľadnice. “ Miška však upozorňuje na sviatky či víkendy, kedy sa tu tvoria rady.
Pozor! Čítanie a degustovanie len pre odvážnych
„Turecké menu neskrýva len dobroty, ktoré ulahodia európskemu či turistickému jazyku – zahŕňa aj tradičné špeciality, ktoré odrážajú hlboké korene miestnej kuchyne a kultúrneho dedičstva. Odvážni môžu skúsiť jahňaciu hlavu, alebo işkembe – čo je tradičná držková polievka, ale úplne iná ako u nás,“ opisuje Miška.
„Pre mňa osobne je výstrelkom aj jeden dezert, ktorý som skúsila, ale priznám sa, že mi vôbec nechutil (smiech). Ide o kúsky kuraťa uvarené v mlieku a volá sa tavuk göğsü. Ak by chcel do toho niekto ísť, dajte mi prosím vedieť, či vám chutilo,“ dodáva na záver.
Foto: Istanbul s Miškou, Denisa Šútorová, Pexels