Pevně dané směny, omezená flexibilita a práce o víkendech. To je realita gastronomie, kterou dobře znají všichni v oboru. Jak se ale do takového prostředí vrátit po mateřské? A je to vůbec možné? O tom jsem si povídala s baristkou a lektorkou kávových kurzů Terezou Procházkovou Balou, maminkou téměř dvouleté holčičky.
Pauza, která změní perspektivu
Tereza Procházková Balá je výraznou osobností české kávové scény. Před mateřskou vedla školení pro začínající i zkušené baristy, organizovala kávové kurzy a byla součástí dynamického kávového prostředí. Mateřství jí ale změnilo nejen život, ale i pohled na práci.
Najednou není nic tak důležité jako moje dcera. Mám ji u sebe celý den, a když jsem někde bez ní, stejně se pak snažím ten společný čas dohnat.
Tereza Procházková Balá
Během mateřské se často ženám mění celý žebříček hodnot. Malé děti vyžadují nonstop pozornost a zatímco dříve pomáhaly babičky nebo tetičky, dnes mnoho rodin tuto možnost vůbec nemá – rodiny žijí dál od sebe a starší generace stále pracuje. Ženy se tak najednou nestarají jen o sebe a svou kariéru, ale řídí celou domácnost a jsou hlavními pečovatelkami.
Když děti rostou, přichází další překážky. Nedostatek míst ve školkách, časté nemoci při nástupu do kolektivu a stres z toho, zda v práci dokážete dodržet, co jste slíbila. „Já to v mám taky – ten strach, co budu dělat, když bude nemocná. A budou na mě v té práci jako navštvaný,“ vysvětluje Tereza. Ženy často raději zůstávají doma déle, než aby řešily neustálý stres s hlídáním a nemocemi.
Podle Ministerstva práce a sociálních věcí se pouze 50 % žen vrací po rodičovské ke svému původnímu zaměstnavateli. Dalších 20 % hledá jinou práci, která by lépe odpovídala jejich novým životním potřebám, a 30 % žen zůstává mimo pracovní trh delší dobu – kvůli nedostatku flexibilních úvazků, absenci podpory nebo kvůli tomu, že si nedokážou sladit práci s péčí o dítě.
V gastronomii je návrat ještě složitější – zaměstnavatelé očekávají vysokou flexibilitu, víkendové směny a práci v nepředvídatelných hodinách. „Když jsem předtím přemýšlela o návratu do práce, myslela jsem, že to půjde snadno. Teď vidím, že to může být mnohem složitější,“ přiznává Tereza. Čas na práci také není jediné, co maminky řeší…
Mohlo by ťa tiež zaujímať
Udržateľnosť len na papieri. Prečo ignorujeme Bird Friendly kávu?
Bird Friendly káva je v Európe stále vzácna – či už ako zelená, pražená, alebo na menu v Ženeve či Krakove. V záverečnej 6. časti série zisťujeme, že pri súčasnom tlaku na udržateľnosť je otázkou už len to, kedy sa to konečne zmení.
Změnil se svět, nebo já?
Za dva roky mateřské se svět gastronomie nezastavil. Nové technologie, nové trendy, měnící se ekonomická situace.
„Vnímám ty změny, ale zatím jen povrchově. Když chodím do kaváren, vidím nové přístroje, nové přístupy. Vím, že kdybych si znovu stoupla za kávovar, zvládla bych to. S kurzy je to ale složitější…“ přemýšlí Tereza. Není to jen o praxi, ale i o mentálním přepnutí – z nonstop péče o dítě zpět do pracovního světa.

Tereza ale dodává, že v tomto směru čerpá motivaci od své kamarádky, psycholožky. „Vždycky mi říká, že hodně záleží na tom, jaký člověk jsi byla předtím. Když jsi uměla pracovat na sobě a vzdělávat se, tak tu schopnost neztratíš. Věřím, že všechno se dá doučit, ale pochybnosti v sobě mám,“ přiznává.
A rozhodně není sama. Až 60 % žen přiznává, že návrat do práce je pro ně spojený s nejistotou a sníženým pracovním sebevědomím. A to i přesto, že studie ukazují, že si ženy po krátké době znovu osvojí potřebné pracovní návyky a dovednosti – pokud mají podporu a možnost postupného návratu.
Je gastro svět jen pro mladé?
Velkou otázkou je, jak návrat do práce skloubit s rodinným životem a péčí o větší děti – což řeší nejen gastronomie, ale i mnoho jiných profesí. Vrátit se do kavárny na směny a za běžnou kavárenskou mzdu? Pro mnoho maminek nerealistické.
„Myslím si, že by to musela být velká vůle majitele kavárny. Taky by se to muselo sejít tak, že bychom vytvořili kombinované směny. Ale když si to představím, tak z té druhé strany to taky není ideální – že se za kávovarem během dne vystřídá hodně lidí, kteří si musejí předávat informace,“ říká Tereza.
Podle Českého statistického úřadu pracuje na zkrácený úvazek pouze 10 % žen v ČR, zatímco v západní Evropě je to běžně 30–40 %. Některé kavárny už se snaží matkám vyjít vstříc, nabízejí individuální směny nebo jiné pozice, ale zatím jsou spíše výjimkou než pravidlem.
Mohlo by ťa tiež zaujímať
Život mezi dvěma světy a rodina na prvním místě
Mike Tran vyrůstal mezi dvěma kulturami – vietnamskou a českou. Od rodinných restaurací se dostal ke kávě, která ho dovedla k vlastnímu podniku. Jaké to je hledat rovnováhu mezi tradicí a novou cestou? Přečtěte si jeho příběh
Gastro a mateřství: jde to dohromady?
To je otázka, která nemá jednoduchou odpověď. Teoreticky ano, ale prakticky?
Tereza není jediná, kdo řeší návrat do kávového světa nebo gastronomie. „Znám další baristky, které by se chtěly vrátit, ale moc nevidí způsob, jak to skloubit s plnohodnotnou péčí o děti,“ popisuje.
A tak zůstává otázka: Je gastro otevřené spolupráci s maminkami vracejícími se z mateřské? A na druhou stranu – co maminky-baristky, chtějí se vůbec vrátit?
Máte vlastní zkušenosti? Jak jste skloubili gastro a mateřství? Ozvěte se nám a pojďme se vzájemně inspirovat.
Foto: Vaclav Miškovský, Lucas Kozel