Kromě řetězce IKEA jsou Švédové známí i svou láskou ke kávě, která pro ně dnes představuje neodmyslitelnou součást každého dne. Přesto v minulosti existovalo období, kdy byla káva ve Švédském království zakázaná. Jak k tomu vůbec došlo?
Celý příběh začíná na počátku 18. století, kdy se postavení kávy v severských zemích teprve upevňovalo. Zatímco v jiných koutech Evropy, především v britském Londýně, již fungovaly stovky kaváren, Švédsko si s oblibou kávy dalo načas. První kavárna ve Stockholmu byla otevřena až kolem roku 1710! I přes tento pomalý nástup si však káva velice rychle získala své příznivce. Její popularita rostla zejména mezi městskou elitou, která si ji oblíbila nejen pro její chuť, ale také coby symbol společenského postavení a luxusu.
Prohibice na obzoru
S rostoucím zájmem o kávu přirozeně přišly také obavy. V roce 1746 se švédský král Adolf I. Fridrich rozhodl zavést vysoké daně na kávu i čaj, a to ve snaze omezit zahraniční import cizokrajných nápojů, a naopak podpořit švédskou produkci – především piva. Kromě domácí ekonomiky měl tento krok chránit i zdraví samotných Švédů a bránit tak nadměrné konzumaci kávy a čaje. V době, kdy bylo popíjení kávy ve Švédsku stále ještě spíše novinkou a vědecké poznatky o jejím vlivu na zdraví byly prakticky nulové, je pochopitelné, že opatření proti ní byla přijata. Místo očekávaného snížení obliby kofeinových nápojů ale došlo k úplnému opaku. Káva se mezi smetánkou stala ještě populárnější. Nelze se tedy divit tomu, že u pouhého zvýšení daní nezůstalo a o deset let později přišla první švédská kávová prohibice.
Káva jako nástroj odplaty
Důvodů k zákazu kávy bylo hned několik. Vedle obav o zdraví a snahy snížit import se někdy zmiňuje také spojitost s tehdejší obilnou krizí. Proč zrovna s ní? Kvůli nedostatku obilí tlačila šlechta na zákaz destilace alkoholu, což samozřejmě rozzlobilo spoustu Švédů z jiných vrstev společnosti. Ti se údajně chtěli šlechtě pomstít, a protože moc dobře věděli, jak populární je káva ve vyšších kruzích, rozhodli se ji využít jako nástroj odplaty. Sami si kávu většinou stejně dovolit nemohli, a tak jim nevadilo přispět k tomu, že její konzumace byla v roce 1756 úplně zakázána. Kdokoliv byl přistižen, jak usrkává onen ilegální nápoj, mohl čelit nejen vysokým pokutám, ale také zkonfiskování nádobí. Tento zákaz platil sice jen do roku 1761, ale ani poté si Švédové nemohli kávu užívat bez omezení. Káva byla ve Švédsku totiž ještě několikrát opakovaně zakazována a povolována, a to až do roku 1823, kdy se stala zcela beztrestnou a dostupnou.
Mohlo by tě také zajímat
Ska vi fika? O švédském umění zpomalit
S trochou nadsázky by se dalo říci, že Švédové žijí čtvrt roku v temnotě a mrazu, přesto patří k nejspokojenějším lidem světa. Jak to jen dělají? A překvapí vás, že jim k tomu pomáhá káva?
První švédský klinický pokus
S obdobím kávových restrikcí ve Švédsku se také pojí několik zajímavých příběhů. K těm známějším patří tzv. „první švédský klinický pokus“. Traduje se, že ke sklonku 18. století se král Gustav III., známý odpůrce kávy, rozhodl podepřít svůj negativní postoj ke kávě vědeckými argumenty. Aby všem ukázal, jak je káva nebezpečná, nařídil provést podivný experiment. Hlavními aktéry byli dva odsouzení zločinci – dvojčata. Jeden z nich měl denně vypít velké množství kávy, zatímco ten druhý stejné množství čaje. Pokus, který měl konečně odhalit škodlivost kávy však nabral zcela nečekávaný směr. Obě dvojčata přežila nejen lékaře, kteří měli na experiment dohlížet, ale i samotného Gustava III. Tento experiment je však spíše legendou, dodnes o něm panují značné pochybnosti. O něco uvěřitelnější je příběh o „kávovém cechu“, který údajně vznikl během posledního zákazu kávy. Jednalo se o spolek přátel, kteří se odmítali vzdát svého oblíbeného nápoje. Jeho členové se tak tajně scházeli v lesích, aby si mohli společně užít šálek kávy.
Zakázané ovoce přece chutná nejlépe
Ať už jsou oba příběhy pravdivé či nikoliv, jedno je jasné. Čím větší byla snaha kávu zakázat, tím více po ní lidé toužili. Žádný ze zákazů kávy ve Švédsku tedy neměl dlouhého trvání, a káva se nakonec stala ještě populárnější. A této popularitě se těší dodnes.
Zdroj titulního obrázku: pixabay.com