Senzorika kávy patří k vyhledávaným tématům mezi kávovými profesionály i nadšenci. K porozumění chuti kávy by mohla pomoct i nová kniha v českém překladu „Jak ochutnávat kávu“ od Jessicy Easto, autorky, která již jeden kávový bestseler na kontě má.
Již v pondělí 23. 9. se můžeme těšit na český překlad knihy „Jak ochutnávat kávu“ od Jessicy Easto. Její druhý titul vás zavede do světa chutí a jejich vnímání. Kniha pod stejným názvem vyšla v minulém týdnu také na Slovensku. Kávová prvotina autorky byla označena za nejlepší gastronomickou literaturu v roce 2017 a troufnu si říct, že ji mnoho z vás má v knihovně. Řeč je o Manuálu pro milovníka kávy (v originálu Craft Coffee A Manual), která byla do češtiny a slovenštiny přeložena již v roce 2018. Jessicu jsme samozřejmě vyzpovídali. Co nám o svojí nové knize prozradila?
Jessica žije v Chicagu, kde tvoří krátké fikce, rediguje (často gastronomické) knihy a pije hodně kávy, o které mimo jiné také píše. Ze své prvotiny, kterou napsala ve spolupráci se svým manželem, se stala velmi populární kniha, která dodnes vyšla ve více jak sedmi překladech.
Jessico, píšeš o sobě jako o spisovatelce, editorce a autorce. Co je tvou „hlavní“ prací?
Mou hlavní prací je redigování knih. Pracuji se všemi druhy literatury faktu a specializuji se na kuchařky. Mám titul pro psaní beletrie a aktuálně pracuji na románu, ale mé nápady ohledně kávové knihy se rozvinuly už dříve.
Co bylo tvou hlavní motivací a inspirací pro psaní o kávě?
Začala jsem o ní psát z pohledu kávového nadšence – po uvědomění, že existuje propast ve znalostech mezi kávovými konzumenty a profesionály. Můj manžel je kávový profesionál, tehdy vedl kavárnu se školícím centrem v Chicagu. Když jsem tam trávila čas, pochytila jsem ty nejlepší postupy, kavárenský jazyk atd. Výběrová káva je o vědomostech a ty nejsou vždy dostupné a snadno rozlišitelné. A tak jsem napsala svoji první knihu „Manuál pro milovníka kávy“. Všechny informace jsem koncentrovala na jedno místo. Jako kávový konzument se „zasvěceným přístupem“ jsem měla pocit, že jsem v jedinečné pozici pro předávání informací.
Takže jsi neměla žádnou profesionální zkušenost z oboru?
Ne, profesionální kávové zkušenosti nemám, ale díky manželovi jsem kolem oboru už mnoho let.
Kdo je tedy hlavním čtenářem tvé knihy „Manuál pro milovníka kávy“? A co se čtenáři mohou v knize dočíst?
Cílovou skupinou jsou jistě lidé, kteří se snaží dozvědět více o výběrovce a o alternativních přípravách. Příprava kávy doma, tak aby chutnala jako z kavárny, vyžaduje znalosti. Zabývám se tam vybavením a tím, kdy jsou jaké nástroje potřeba. Snažila jsem se, aby byly informace vhodné pro začátečníky a stejně tak i pro ty, co už na své kávové cestě jsou. Potěšilo mě, když mě začali oslovovat kávoví profesionálové s tím, že se jim kniha líbí. Někteří mi řekli, že to doplnilo jejich školení, jiní že knihu doporučují zákazníkům, kteří hledají dobrý zdroj informací. Mnoho kaváren a pražíren proto začalo knihu nabízet, což mě potěšilo.
Jsi tam uvedena jako autorka společně s Andreasem Willhofem, tvým manželem. Druhou kávovou knihu jsi ale napsala sama. Co tě vedlo k této změně?
Můj manžel mi hodně pomohl s první knihou – od čtení jednotlivých pasáží po tvorbu a testování kávových receptů. Opravdu mě zajímalo, co si o knize budou myslet profesionálové, a tak jsem chtěla získat k věcem jeho souhlas. Při tvorbě druhé knihy mě stále podporoval, ale výzkum jsem si už vedla sama a ponořila jsem se hodně hluboko do senzoriky, o které jsme toho dřív ani jeden moc nevěděli.
Je tvá druhá kniha pokračováním knihy první?
Ráda a obou knihách přemýšlím jako o určitých společnících. „Manuál“ pokrývá základy a přípravu skvělé kávy doma. „Jak ochutnávat kávu“ ponoří čtenáře více do vědy, do chuti kávy jako takové, aby se naučili rozvíjet své chutě a aby si vychutnali zejména výběrovou kávu.
Proč sis z kávových témat vybrala zrovna senzoriku?
O chuti kávy jsem se rozhodla psát, protože mi mezi konzumenty výběrové kávy stále připadá jako značně matoucí a nejasné téma. Většina obalů výběrové kávy má na sobě chuťové deskriptory, ale z pohledu spotřebitele nepopisují vždy to, co dokážou v kávě najít. Lidé tak často tyto chutě v kávě nenajdou a myslí si, že udělali něco špatně. Zamýšlela jsem se na tím, proč tomu tak je, a jak se ukázalo, odpověď je velmi složitá. Pokud chcete zjistit pravdu, budete si muset knihu přečíst.
O kávě píšeš, takže předpokládám, že ji doopravdy miluješ. Co je tvůj neoblíbenější kávový nápoj?
Moje nejoblíbenější je překapávaná káva z velmi kvalitních kávových zrnek. S manželem pořád prozkoumáváme nové pražírny a jejich kávy, takže nemám ani oblíbenou pražírnu, ani origin. Prostě ráda všechno ochutnám! A pokud chci speciální odměnu v podobě mléčné kávy, objednám si cortado!
Jessico, moc děkuji za rozhovor a přeji tobě i tvé knize spoustu úspěchů!
Knihu si můžete zakoupit u vydavatele Grada. Pokud chcete vyzkoušet své štěstí, můžete si o ni zasoutěžit na profilu @roast.different, kde soutěž zveřejníme 30. 9. 2024.
Fotografie: archiv Jessicy Easto, F/1.0 atelier