ZpětMagazín
Od migrácie k certifikácii s Kirstin Hill z Bird Friendly

Od migrácie k certifikácii s Kirstin Hill z Bird Friendly

Certifikácia Bird Friendly chráni vtáčie biotopy na kávových plantážach. Vtáky tu opeľujú rastliny a prirodzene likvidujú škodcov, čo podporuje udržateľné farmárstvo. Cieľom programu je zvýšiť záujem o ekologickú kávu.

7 min
10. 11. 2024

V rámci pokračovania nášho šesťdielneho seriálu o spoločnosti Bird Friendly (skrátene BF) sa tentoraz zameriame na rozhovor priamo s programovou manažérkou spoločnosti Bird Friendly, Kirstin Hillovou. Čo nám prezradila o svojom pôsobení v organizácii?

Ahoj, Kirstin. Mohla by si stručne opísať, o čom je program Bird Friendly a čo preň robíš?

V tejto pozícii som už asi tri roky. Program BF patrí pod Smithsonov inštitút. Sme súčasťou Smithsonovho centra sťahovavého vtáctva (Smithsonian Migratory Bird Center – SMBC), ktoré je súčasťou Národnej zoologickej záhrady a inštitútu umeleckého konzervatória. Smithsonov inštitút je súčasťou federálnej vlády USA, takže sme len malou jednotkou v tomto obrovskom systéme. Samotný Smithsonov inštitút je len maličký, naozaj úzko špecializovaný projekt. Je to certifikácia, ktorá sa zaoberá ochranou biotopov a ochranou biodiverzity v krajinách, kde sa bežne pestuje kakao a káva. Pôvod projektu spočíva vo výskume z 80. rokov, v ktorom ornitológovia zisťovali, prečo ubúda vtáčích druhov na celom svete. Sťahovavé vtáky sa vyskytujú v dvoch rôznych regiónoch na základe ročných migračných cyklov. V rámci amerického kontinentu je to Severná Amerika, kde trávia čas počas hniezdenia, a potom odlietajú na juh, kde trávia zimné obdobie – v kávových oblastiach.

Kristin BF
Kirstin z Bird Friendly.

Ako teda súvisí Smithsonov inštitút, najväčšie múzeum, vzdelávacie a výskumné centrum na svete, s vtákmi a kávou?

Sme organizácia na ochranu vtáctva, ktorá sa nejakým spôsobom dostala ku káve, ale aj k samotnej certifikácii. Naším pôvodným zámerom nebolo vytvoriť certifikáciu, SMBC vznikla preto, aby sme porozumeli migrácii vtákov. Preto sa nakoniec veľmi zamerala na to, ako ich môžeme chrániť. Všetko je to vlastne len výsledok toho, že jeden zo zakladateľov SMBC išiel do terénu a zisťoval, kde sa vtáky nachádzajú. Povedal: „Vedeli ste, že na týchto zatienených kávovníkových plantážach žije veľa vtákov? Čo môžeme urobiť, aby sme podporili tento koncept pestovania kávy v tieni?“ A zrodila sa certifikácia. Bol to Russ Greenberg, kto začal tento výskum. Spomeniem aj Roberta Ricea, otca programu BF, ktorý je jedným z ľudí, ktorí sa do toho pustili a urobili veľa práce priamo na plantážach – rozprávali sa a pracovali s producentmi na rozšírení konceptu BF – a časom zistili, že nejde len o tieň, ale aj o prítomnosť pôvodných druhov stromov na farmách, rozmanitosť stromov a mnoho ďalších vecí, ktoré v súčasnosti skúmame: „vrstvenie“ zelene atď.

Samozrejme, nie je možné uviesť všetky dôvody, takže to skrátim: V čom sú vtáky dôležité pre biodiverzitu, pre kávu a pre vás osobne?

Vtáky sú naozaj výnimočné zvieratá, pretože keď sa o ne staráte, staráte sa o mnohé environmentálne problémy na svete. A nie je to len z mojej hlavy. Je to aj citát Thomasa Lovejoya, bývalého člena správnej rady Národnej zoologickej záhrady a človeka, ktorý istý čas pracoval v tejto oblasti. Páči sa nám, ako to pekne zhrnul. Vtáky sú skvelým indikátorom zdravosti prostredia – preto sa napríklad používali kanáriky v uhoľnej bani. Vidieť vtáky na kávových plantážach znamená pre pestovateľov kávy bezplatné opeľovanie, bezplatné vyhubenie hmyzu, bezplatné vyhubenie hlodavcov a, samozrejme, väčší rozptyl semien. V prípade škodcu ploskáčika kávového, ktorý je pre pestovateľov kávy v mnohých oblastiach naozaj veľkým problémom, sú tu vtáky, ktoré, ak zachováte biotop na ich pozemkoch, priletia a zjedia ich, čo tiež znižuje akékoľvek straty pestovateľov kávy. Pestovatelia, ktorí sa zapojili do nášho programu, sú veľmi hrdí na vtáky, ktoré sú na ich pozemkoch. Radi nám o nich rozprávajú a ukazujú nám fotografie. Je to pre nich obrovský zdroj hrdosti, že môžu pestovať kávu spôsobom, ktorý je pre nich skvelý. Zachovávajú tak toto prostredie a tieto druhy pre svoje deti a vnúčatá.

BF
Bird Friendly tým.

Aké sú podľa teba hlavné ciele vášho programu?

Mojím cieľom je vždy dostať k spotrebiteľom viac kávy BF. Bola by som ráda, keby sa o tento projekt zaujímalo viac ľudí, či už chcú niečo nové alebo neotrelé, či sú to ekologicky uvedomelí spotrebitelia, ktorí sú ochotní podporiť dobrú vec, či sú to milovníci vtákov a ochrancovia prírody, alebo si len povedia „záleží mi na vtákoch a chcem výrobok s logom BF“. Nech už je ich motivácia akákoľvek, chceme, aby bolo na trhu viac kávy BF, pretože čím viac ľudí ju bude kupovať, tým viac biotopov budeme môcť chrániť.

Stretli ste sa v priebehu rokov s nejakými predsudkami alebo nejasnosťami v súvislosti s certifikáciou?

Jedna z prvých otázok, ktoré dostávame, je: „Je táto káva určená na kŕmenie vtákov?“ A my na ňu odpovedáme: „Nie, nie je. Je určená na ochranu vtáctva.“ Keď ľudia počujú o káve BF, pomyslia si: „Aha, produkt vhodný pre vtáky, to je pekné!“. Neschvaľujeme kŕmenie vtákov kávou. (smiech)

Ďakujeme ti, Kirstin, za príjemný a poučný rozhovor! Prajem vám veľa úspechov v Bird Friendly!

Kvesal zlatohlavý
Kvesal zlatohlavý.

Preklad z angličtiny do slovenčiny: Patrik Sláma

Zdroj fotografií: Bird Friendly organisation

7 min
10. 11. 2024