Nastává další období roku, dříve se stmívá, po ránu bývá mlha a fouká studenější vítr. Z kaváren se line vůně dýňových koláčů, irské kávy a svařáků. Ve výlohách obchodů natahují světýlka a do ulic se pomalu vrací ozdoby. Pomalu ale jistě přichází období Vánoc, doba, kdy máme každý trochu jiné chutě než běžně.
K Vánocům pro nás kávové nadšence neodmyslitelně patří i vánoční edice káv. Ať už se jedná o kávy v novém obalu, nebo speciálně napražená zrna tak, aby podtrhovala kouzla a chutě svátků, vždy stojí za to ochutnat. Jak se ale liší vánoční edice od jiných káv? Jde o změnu obalu, nebo hledají pražírny i speciální chutě při pražení? A jsou tyto kávy oblíbené, nebo zůstávají zapomenuté na poličkách kaváren i po svátcích?
Jak se taková vánoční káva vybírá?
Každý z nás se na speciální edice dívá jinak. Někdo je musí mít za každou cenu, jiný je zase skeptický. Abychom se dozvěděli, jak se s vánočními edicemi káv potýkají samy pražírny, zeptali jsme se přímo u zdroje. Jedním z našich respondentů byl například Lukáš Zugar z pražské pražírny Dos Mundos. Dozvěděli jsme se, že cílem Dos Mundos při tvoření vánoční kávy je vybrat nějakou neobvyklou kávu, kterou jejich zákazníci běžně v prodeji nenajdou. Kromě zvláštního kafe vytvářejí ale i zvláštní obal tak, aby ladil s tématikou nadcházejících svátků. Příběh letošní vánoční edice je zajímavý, byla totiž objevena vlastně náhodou, při hledání výroční kávy na oslavu zlínského Kafa.
Funky zajímavá káva je rozhodně jednou z cest, kterou se vydává více pražíren. Cílem je přesně vybrat kávu, která je jiná než všechny ostatní. Často se pak jedná buď o geishu nebo o kávu se zajímavým zpracováním, jako jsou kabornická nebo anaerobní macerace. Přístupů je ale víc, například ve Fifty Beans se snaží najít kávu, která chutná jako Vánoce. Právě takovou s tóny perníčků, cukrátek, příjemně sladkou a kořeněnou našli i letos. Tentokrát se jedná o Rwandu.
No a potom můžete jít naproti oběma proudům zákazníků. Tedy vybrat kávu, která je něčím speciální pro náročné kávomilce ale mít i příjemně sladkou kávu pro někoho, kdo hledá spíše dárek nebo neví jistě, co shání. Přesně tak to letos vyřešili v olomouckém Kikafe, kde si můžete vybrat ze dvou variant vánoční edice. A proč tomu tak je? Kristýna Smudová nám prozradila, že dříve vybírali hlavně speciální kávy, které je zaujaly, nu ale jak je na tom zákazník, to nikdy nevíme. Právě proto, aby si mohli jejich zákazníci vychutnat vánoční speciál, i když se necítí na úplné šílenosti, dávají na výběr i dobrou kávu hezkou na pohled. Ta se hodí i jako dárek pro někoho, jehož chutě úplně neznáte.
Jak je to s pražením?
Každá pražírna začíná s pražením vánočních káv jindy. Většinou se jedná o kávy, kterých je omezené množství, proto se nedá napražit kvanta balíčků. Stojí tu proti sobě ale dva problémy, na jedné straně je snaha mít co nejčerstvější kávu, na straně druhé nutnost kávu prodat. Nutnost, no řekněme, že vánoční kávy se zkrátka lépe prodávají před Vánocemi než po nich. Kvůli vysoké konkurenci začínají některé pražírny se svou vánoční kávou již v polovině listopadu a pak se modlí, aby vystačila až do svátků, jak nám prozradil Václav Mareš z pražírny Amáres, Poděbrady.
Nejčastěji jsme se ale setkali s odpovědí, která směřovala ke konci listopadu. V tu chvíli je do Vánoc zhruba měsíc, kávy budou tedy u zákazníků včas, aby pomohly naladit atmosféru, zároveň vystačí až do Vánoc a nebudou příliš staré. Na čerstvosti si zakládají v pražském Dos Mundos stejně jako v olomouckém Kikafe. Kristýna přiznává, že dříve dávali do prodeje kávu až dva týdny před Vánoci, ale když mají konkurenční pražírny speciálky k prodeji už od půlky listopadu, je to náročné. I proto začali svou kávu pražit o chvíli dříve.
Myslím si, že se vánoční edice praží dřív, než by měly. Ale sama to vlastně chápu. Je s tím spousta práce, investice do obalů a designu a člověk chce mít jistotu, že to prodá. Zároveň nemůžeme zapomenout na již zmíněný závod s konkurencí.
Kristýna Smudová
A co vánoční přebytky?
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že čím více se svátky blíží, tím hůře se speciální edice prodávají. Nejde o to, že by nezaujaly, ale ne vždy je jich tak akorát. Tomuto trendu se samozřejmě dát vyhnout několika způsoby, především pomáhá dobře proškolený personál, který ví, co prodává. Jak nám přiznali i naši dotázaní, nejčastějším problémem bývá cena. Někdy jsou speciální kávy jednoduše přestřelené, ať už je to z důvodu nákladů na samotnou kávu, nebo na design balíčku.
Roman Nejedlý z Fifty Beans připomíná, že jde i o to, kolik si toho kavárny objednají. Sám se snaží vést kavárny k tomu, aby si raději objednali menší množství balíčků. Samozřejmě si v případě potřeby mohou zrna doobjednat. Zastává totiž názor, že nebudí dobrý dojem, když kávy zůstanou ležet na policích.
V Dos Mundos to vidí jinak. Pokud nějaké kávy zbydou a jsou ke koupi i po Novém roce, nevadí. Vždy se najde zákazník, kterému káva zachutnala a vrátí se pro ni znovu, případně třeba slaví se svým okolím až v lednu.
Vždycky ale záleží, co hledáte. Jestli chcete podpořit svou oblíbenou pražírnu, sháníte dárek, anebo prostě potřebujete trochu té sváteční nálady ve svém ranním šálku. Speciální edice totiž nejsou jiné jen díky období, ve kterém se prodávají, ale i díky účelu, kvůli kterému se kupují.