SpäťMagazín
Alchimex. Už jste o něm slyšeli?

Alchimex. Už jste o něm slyšeli?

Vždycky jsme říkali, že kávový svět běží dopředu mílovými kroky. Neustále se objevují nějaké novinky, ať už se jedná o metody zpracování, skvělé drinky, nové hrnečky, anebo třeba nové přístroje a nástroje na přípravu kávy. Jednou takovou novinkou je i Alchimex. Už jste o něm slyšeli?

5min
16. 01. 2022

Vždycky jsme říkali, že kávový svět běží dopředu mílovými kroky. Neustále se objevují nějaké novinky, ať už se jedná o metody zpracování, skvělé drinky, nové hrnečky, anebo třeba nové přístroje a nástroje na přípravu kávy. Jednou takovou novinkou je i Alchimex. Už jste o něm slyšeli?

Alchimex je vynález Radka Moutayrka, kterého si možná spojíte s firmou Heavy Tamper. Vyrábí dřevěné tampery, které dodávají různě po světě. Jak si jednou začnete hrát s kávovým vybavením, není snadné přestat. Přesně to potvrzuje i Radek, který si v rámci odpočinku od tamperů odskočil k filtrování.

 

Začalo to, když jsem objevoval variantu vlastní V60, chtěl jsem si dát trochu oddych od výroby heavy tamperů a espress, a tak jsem na laboratorních webech jsem vyčuchal možnost vakuové filtrace… Ze začátku to bylo sci-fi, ale nebál jsem se postavit první prototyp.

– Radek Mountayrek, vynálezce Alchimexu

Právě vakuum je tajemství Alchimexu. Jedná se o přístroj, který baristovi umožňuje připravit kávu v jemném vakuu až -0,8 baru. Při takové přípravě je potřeba dát trochu pozor na zákony fyziky, tedy že se voda bude vařit na nižších stupních, než jsme zvyklí při běžném tlaku. Proto se dá tlak v Alchimexu regulovat. Radek říká, že ideální pro přípravu je -0,2 baru a voda o teplotě 93 °C. Káva z Alchimexu si zachovává aroma a plnou jemnou chuť, což je možné díky tomu, že nepodléhá oxidaci během přípravy. Maximální objem kávy, který si zatím můžete v Alchimexu připravit je 0,5 litru.

Ačkoliv zní  příprava ve vakuu možná složitě, přístroj se jednoduše ovládá. Vakuum ovládá barista tlačítkem, celý mechanismus je pak pečlivě zpracovaný uvnitř stroje a využívá principu neodymových magnetů. Alchimex je z dubového dřeva, které je doplněno nerezovými komponenty, zapadne tak snadno do kavárny nebo domácnosti.

Jak přišel Alchimex na svět?

Jak už to s novými vynálezy bývá, cesta od nápadu k výsledku byla dlouhá a našly se na ní nějaké překážky. Když už existoval prototyp a začal se shánět investor, všechno pozdržela corona. Na druhou stranu přinesla ale epidemie i něco dobrého.

Přes první vlny korony jsme měli všichni dost času, tak sem poprosil kamaráda z IT a  domluvili jsme se, že dotáhneme Alchimex do konce. Začali jsme modelovat a tisknout na 3D tiskárně finální model.

Krok po kroku se sestavoval model nového Alchimexu, který nyní najdeme na stránkách firmy Heavy Tamper. Neustálé úpravy a vylepšení, zkoumání té nejlepší kombinace potřebných komponentů, to vše přineslo své ovoce. Poslední důležitou součástí přístroje, kterou zakomponovali až poté, co si mysleli, že mají hotovo, byl regulační vákuový membránový ventil s vacummetrem na regulaci vakua.

Radek poprvé prezentoval Alchimex už na Prague Coffee Festivalu. Společně s lidmi z Coffeetechnology se jim podařilo vyladit recept, který mají lidé možnost ochutnat při prezentaci zařízení. Já jsem měla možnost ochutnat kávu z Alchimexu na prezentaci, kterou měl Radek v pražské kavárně Double Tone. Celý proces přípravy kávy vypadá velmi zajímavě, díky vakuu můžete pozorovat kapky kávy, jak běhají po hladině připravovaného nápoje. Příprava netrvala o nic déle, než když si děláte V60 nebo chemex. Upřímně musím říct, že výsledná káva byla vyvážená, ovocitá a svěží. Především šlo ale o nevšední zážitek.

No a jak taková příprava probíhá? To se dozvíte v recenzi, kterou vám zanedlouho přineseme.

5min
16. 01. 2022