SpäťMagazín
Tajemství irské kávy a jejích podob

Tajemství irské kávy a jejích podob

Irská káva, oblíbený nápoj spojující silnou chuť whiskey, hřejivou kávu a jemnou smetanu, je perfektním společníkem pro chladné dny. Tento drink má specifickou přípravu, která zajišťuje harmonii chutí. Pojďme objevit tajemství dokonalé irské kávy.

10min
17. 09. 2024

Ačkoliv se zuby nehty držíme teplých dní a mnozí z nás si to nechtějí přiznat, blíží se podzim. Čas svetrů, barevných šál a teplého hrnku kávy nebo čaje k dobré knize, zatímco za okny se pomalu začíná rozmáhat vlezlá zima a déšť. Kromě čajů a teplé kávy se tento čas báječně hodí k velmi oblíbenému nápoji, irské kávě. Ideální spojení zahřátí a pohlazení dokáže zpříjemnit jakkoliv šedivý den. Kde se ale irská káva vzala a jak má správně vypadat?

Trocha historie

Legendární nápoj, jakým irská káva bez pochyby je, musí mít za sebou i příběh. Historii irské kávy můžeme vypátrat do poloviny minulého století. Vše začíná nepříznivým počasím a osobností irského šéfkuchaře a barmana jménem Joe Sheridan, který toho času pracuje v restauraci ležící poblíž konečné stanice transatlantických hydroplánů ve Foynes. Sem od konce 30. let 20. století směřovaly díky mezinárodní letecké společnosti Pan Am jedny z prvních komerčních letů z New Yorku a s nimi i řada prominentních pasažérů. Nicméně první nonstop servis letů z New Yorku se váže až k 22. červnu 1942. Průměrný let tehdy trval přes 25 hodin a byl vzhledem k primitivním letadlům velmi náročný.

Už teď je nám jasné, že irská káva vznikla právě proto, aby povzbudila a zahřála promrzlé a unavené cestující. Traduje se, že šlo o zimní let roku 1942 z Foynes do Botwoodu v Newfoundlandu, odkud měli cestující pokračovat do New Yorku. Počasí však letu nepřálo a kapitán se rozhodl po několika hodinách vrátit a vyčkat na příznivější podmínky. Takový postup nebyl v té době úplně neobvyklý. Personál v restauraci byl o návratu cestujících informován, mohli tedy připravit horkou kávu pro promrzlé cestující. Do této kávy Sheridan přidal trochu whiskey „na zahřátí“. Podle příběhu se traduje, že se název nápoje zrodil, když k Sheridanovi přišel jeden z pasažérů, aby mu poděkoval. Prý se tehdy zeptal, zda barman použil brazilskou kávu, na což Joe vtipně odvětil: „ne, to byla irská káva!“

Cesta ke slávě

Slávu, které se irská káva těší dnes, získal nápoj až po válce. Roku 1952 ho do Ameriky přivezl novinář Stanton Delaplane a představil ho barmanovi ve svém oblíbeném podniku v San Franciscu. Když se Jack Koeppler snažil nápoj připravit, nedařilo se mu udržet smetanu na povrchu, vydal se proto ke zdroji naučit se, jak se nápoj připravuje. I samotný „vynálezce“ irské kávy se později přesunul do San Francisca, odkud se sláva nápoje rozšířila po světě.

Dnes je irská káva uměním, které si můžeme vychutnat v mnoha výběrových kavárnách ale i barech a restauracích. V přípravě té správné irské kávy se i soutěží, představuje klíčovou součást soutěže partner Coffee in Good Spirits, která se pořádá i u nás. Ačkoliv do nápoje tradičně patří irská whiskey, setkáme se i s dalšími alternativami americké, japonské nebo například skotské whiskey. Cílem je vytvořit ideální kombinaci chutí kávy, alkoholu, cukru a smetany.

irská
Pravá irská káva.

Jak vypadá ta pravá?

Na to, jak má vypadat správná irská káva, jsme se zeptali Kryštofa Hordiny z UPB.

„U Irish Coffee nesmíme zapomenout, že se nápoj z whiskey, kávy a cukru nikdy nemíchá a pije se pouze skrze smetanu. Ne nadarmo se snažili v minulosti tento efekt dovést k dokonalosti.“ Pojďme se podívat na jednotlivé komponenty.

Káva

Základem irské kávy je, jak bychom očekávali, káva. Pro správnou chuť a podobu nápoje bychom měli používat filtrovanou kávu. Asi všichni víme, jaký je rozdíl mezi espressem a filtrem, co by se ale stalo s naší irskou kávou, kdybychom použili pro přípravu espresso? „Hořkost a výrazná chuť espressa by zabila jemnost a ovocnost, kterou můžeme cítit v dobré whiskey. Zároveň by ho v nápoji muselo být téměř 1 dcl, to by nedopadlo dobře.“ Filtr se pro přípravu irské hodí i pro své spektrum chutí, ovocné jemné tóny se navzájem podporují a vytváří příjemnou kombinaci chutí.

Whiskey

Ačkoliv se to tak nemusí zdát, irská káva není jen o tom, že nalijeme panáka whiskey do kávy. „Whiskey bychom měli mírně zahřát a nalít ho do horké kávy, potom přidáme čajovou lžičku třtinového cukru a promícháme.“ Už jsme se zmínili, že variace whiskey je běžná věc, baristé i barmani se snaží docílit ideální kombinace chutí mezi tím správným filtrem a whiskey.

Smetana

Největší „troublemaker“, i tak bychom mohli nazvat tento důležitý komponent správné irské kávy. Ačkoliv se určitě potkáte i se šlehačkou ve spreji, přišli byste o velký zážitek, kdybyste nezkusili irskou pít přes pravou smetanu. Irská káva má mít na svém povrchu smetanovou čepici, skrze kterou nápoj pijeme, jak jí ale docílit? „Je důležité mít opravdu studenou smetanu, ideálně 30%. Myšlenka nápoje je taková, aby člověk pil teplou kávu skrze studenou smetanu a vytvořil se mu tak v ústech teplotní kontrast.“

Při přípravě irské kávy existují pravidla, která bychom měli dodržet, abychom dostali ten pravý nápoj. Záleží nejen na množství jednotlivých ingrediencí, ale i na pořadí, v jakém je do nápoje přidáváme. Na co bychom si měli dát při přípravě pozor?

„Začíná to už u sklenice, správně bychom si ji měli nahřát. Během nahřívání si můžeme připravit potřebné ingredience. Důležité je zachovat poměr, který stanovuje recept mezinárodní barmanské asociace: 4 cl irské whiskey, 9 cl horké filtrované kávy, 3 cl studené smetany a lžička třtinového cukru. Tento poměr nám zajistí ideální nápoj, který není ani příliš sladký, ani příliš lihový a tvrdý v chuti.“

Známe baristy, každý si recept ve své kavárně trochu upraví a dodá tím irské kávě něco ze sebe, ať už volbou whiskey, kávy nebo například přidáním nějakého koření do cukru. Důležité je ale irskou připravovat z kvalitních ingrediencí a nemíchat.

Letní dvojče irské kávy

Obrácená irská, to je letní nápoj, sestra irské kávy, který můžeme ochutnat v pražském Cafe Hrnek. Nápoj podávaný na ledu se místo smetany pije přes kávovou pěnu. V chuti se klasické irské kávě velmi podobá, místo zahřátí ale přináší příjemné osvěžení. Kde se vzala a jak vznikla?

„S nápadem na obrácenou irskou přišel náš kamarád Jan Mareš. Když přijel z Osla na pár dní do Prahy na návštěvu, dal se dohromady s naším baristou Jakubem Kadeřábkem a společně doladili detaily.“

No a co tedy v obrácené irské najdeme? Všechno je naruby, a navíc na ledu: dole neslazené kondenzované mléko s panákem whiskey, místo smetanové čepice pěna z espressa, která se připravuje pomocí lahve na šlehačku.

Ať už jste příznivci klasiky a těšíte se na podzim, nebo se nechcete vzdát posledních tónů léta, určitě vyzkoušejte irskou kávu v nějakém z vašich oblíbených podniků. Nezapomeňte při tom na základní pravidlo tohoto drinku, nemíchat! Inovacím v podobě jiné whiskey nebo slazení medem se ale nebraňte, bez pochyby objevíte to ideální pohlazení pro váš sychravý den.

Obrácená irská.

Foto: Tomáš Vejsada

Náhledová foto: stevethebartender.com

Publikováno v tištěném vydání v říjnu 2022 s titulkem „Tajemství irské kávy a jejích podob“.
10min
17. 09. 2024