SpäťMagazín
Jak se dají míchat bylinky a káva?

Jak se dají míchat bylinky a káva?

Bylinky a bylinkové nápoje se vrací mezi nás. Možná znáte od svých babiček spoustu rad na to, která rostlina je nejlepší na bolest hlavy, která na rýmu a co vypít, když vám nejde usnout. Čím dál tím častěji se se staršími bylinkami a jejich kombinacemi setkáváme také v limonádách, džemech ale i alkoholických nápojích. Zahrádky už zase začínají vonět kromě máty taky šalvějí, nebo například třezalkou, měsíčkem nebo meduňkou. Kdybychom se zaposlouchali do příběhů, které naše babičky a možná spíše prababičky vypráví o všech rostlinách lesa a luk, divili bychom se, jaké účinky mají.

9min
20. 07. 2022

Bylinky a bylinkové nápoje se vrací mezi nás. Možná znáte od svých babiček spoustu rad na to, která rostlina je nejlepší na bolest hlavy, která na rýmu a co vypít, když vám nejde usnout. Čím dál tím častěji se se staršími bylinkami a jejich kombinacemi setkáváme také v limonádách, džemech ale i alkoholických nápojích. Zahrádky už zase začínají vonět kromě máty taky šalvějí, nebo například třezalkou, měsíčkem nebo meduňkou. Kdybychom se zaposlouchali do příběhů, které naše babičky a možná spíše prababičky vypráví o všech rostlinách lesa a luk, divili bychom se, jaké účinky mají.

Jak ses k bylinkám dostala?

Jak se ale dají míchat bylinky s kávou? Bylinná chuť bývá jemná a nenápadná, alespoň u těch bylinek, se kterými se běžně setkáváme v truhlíku za kuchyňským oknem. Káva je naopak velmi výrazná jak v chuti, tak ve své vůni. Co je tedy ta ideální kombinace a funguje toto spojení?

Na tyhle otázky jsme vyrazili za Terezou Vintrovou, účastnicí letošního baristy roku, jejíž signature drink byl zaměřený právě na spojení kávy a bylin. Nejdřív ale něco o Tereze, jak se vlastně dostala k bylinkám a jaký je její vztah k rostlinám jako takovým?

K bylinkám mám vztah už delší dobu, celé to začalo tak nějak od mojí babičky. Do Mundos chodí jedna zákaznice, která vlastní Herbarium. Vždycky si s ní ráda povídám o bylinkách a ráda se tam chodím dívat. Je to člověk, který vás hned svým příchodem naplní klidem.

Jeden čas jsem nemohla spát a začala jsem se o bylinky a jejich účinky zajímat víc. Neuběhlo dlouho a nejednou jsem jich měla doma spoustu. Začala jsem míchat a skládat různé bylinky k sobě, míchat bylinné čaje jako dárky k Vánocům. Nějak mě baví čím dál tím víc. Nejvíc mi přijdou zajímavé jejich účinky. Celkem snadno se dá pozorovat, jaký na vás mají vliv.

Bylinky jsou asi nejdostupnější věc, která je zároveň nejvíc opomíjená. Dřív jsme se s nimi mohli setkat všude, teď se na ně ale trochu zapomíná. Celkově by se asi dalo říct, že mě baví kytky. Především klasické luční kvítí, ale mám doma i spoustu pokojových rostlin. Bylinky a luční kvítí pro mě představují i spojení ekologie a udržitelnosti.

Foto: Martin Adamko pro Spolek výběrové kávy

Jak tě napadlo míchat bylinky s kávou?

Přišlo to nějak samo, říkala jsem si, že mám ráda obojí, tak proč to nespojit. Nejdřív jsem nevěděla, jak na to. Potom přišel v létě nápad na espresso-matcha-tonic. Tehdy jsem zjistila, že kombinovat čaj s kávou není vůbec dobrá cesta.

Postupně jsem začala zkoušet propojování bylinných výluhů s kávou. První pokus byl s heřmánkem, třezalkou a měsíčkem, k tomu přidat shot espressa. Chutnalo to zajímavě, ale nebylo to ono, chyběla tomu textura. Hořkost heřmánku byla příjemná, ale trochu přebíjela to ostatní a bylo to vodové.

Chtěla jsem do drinku zapojit i klitorii, především kvůli krásným změnám barvy, které umí. Do vodové směsi úplně nešla dát, napadlo mě tedy vyšlehat ji s mlékem. Tady nastal další problém, můj drink nešel pít dohromady. Člověk pil buď mléko, nebo vodovou složku, nedařilo se mi je spojit dohromady. Navíc jsem nechtěla mít klasické mléko.

A co tvoje kafe?

Od začátku jsem moc nevěděla, jaké budu mít kafe, nějak jsem čekala, co bude a nebude. Měla jsem mít původně anaerobní Brazilku, ale nějak se to celé komplikovalo. Celou dobu jsem chtěla kávu s nulovou uhlíkovou stopou. Celé moje vystoupení bylo zaměřené na udržitelnost, tomu měla odpovídat i káva. Stalo se mi i to, že nám lhal farmář o své farmě. Tvrdil, že má zalesněnou farmu a že tím vyrovnává uhlíkovou stopu, když jsme ale viděli fotky, byl tam sotva jeden strom.

Nějaké kávy se ke mně ani nedostaly kvůli problémům s logistikou. Přišla nabídka i nějaké Rwandy, ale té jsem se trochu bála kvůli bramborovému defektu. No a nakonec přišel Luky s kávou, se kterou pracovali lidi od nás z týmu. Hned jsem si jí zamilovala.

Vlastně jsem postupovala obráceně, než asi většina lidí. Upravovala jsem kafe podle předvymyšleného signature drinku. Ten jsem nijak neměnila, kafe prostě muselo sednout k němu, ale nakonec to krásně vyšlo.

Jak tedy probíhala příprava tvého signature?

Hlavní záměr mého drinku bylo poradit si s klasickou denní situací: když je člověk zrychlený a všechno na něj padá, dá si bylinky, klidně v kombinaci s kávou. Zklidní si tak hlavu a zároveň zvládá dál fungovat bez toho, aby byl roztěkaný.

Nejdřív jsem vzala dvě hrušky a začala jsem se svařovat s cukrem, pak jsem přidávala bylinky, nejvíc třezalku, pak jsem měla jahodník, ostružiník, maliník – těch jsem přidala tak nějak stejně, vřesu trochu víc, máty trochu míň.

Jahodník, maliník i ostružiník mají uklidňující účinky, dobře fungují dohromady. Vřeš se navíc používá i na insomnii a máta přispívá především svojí svěžestí. Tahle kombinace jde dobře připravit za tepla, ale nakonec jsem jí použila za studena, vynikly tak hezčí barvy. Podařilo se mi docílit hustější textury, takže jsem nemusela míchat kávu s infuzí, vznikla mi sladká složka plná bylinek, se kterou se krásné spojila kořenitá a skořicová Kolumbie.

Poslední fází byla infuze z kliroie ternatské. Možná tuhle rostlinu znáte jako hit posledních let, především kvůli tomu, jak dokáže měnit barvu se změnou ph. Je to uklidňující bylinka, která podporuje nerovový systém, pomáhá proti špatným náladám a depresi. Taková rostlina, co povzbudí na mysli.  

V první fázi to chutnalo do čaje a bergamotu. Když jsem pak přidala citron, tak celý nápoj změnil barvu. Potom chutnal jako černý čaj s citronem, měl velmi příjemný after taste. Servíroval se na ledu, hezky se pak oddělily jednotlivé barvy

Celé moje vystoupení bylo vlastně více zaměřené na signature drink a bylinky, mluvila jsem především o udržitelnosti a uhlíkové stopě. Nějak jsem to vzala tak, že bylinky byly důležitější, než samotná káva. Klasické vystoupení o kávě mě nějak nudilo a nechtěla jsem to dělat takovým stylem.

My děkujeme za rozhovor! A co vy, zkoušíte kombinovat bylinky?

9min
20. 07. 2022