SpäťMagazín
Jak jednoduše připravit cold brew doma?

Jak jednoduše připravit cold brew doma?

Cold brew patří k těm nápojům, které vás v létě skvěle osvěží. V kavárně jste ho možná už vyzkoušeli, ale co si zkusit připravit tento studený kávový nápoj také doma? Je to velmi jednoduché. Navíc na přípravu člověk nepotřebuje nic speciálního. Pokud doma již nějakou chvíli kávu připravujete, troufnu si říct, že budete mít všechno potřebné vybavení doma v kredenci.

7min
08. 06. 2022

Cold brew patří k těm nápojům, které vás v létě skvěle osvěží. V kavárně jste ho možná už vyzkoušeli, ale co si zkusit připravit tento studený kávový nápoj také doma? Je to velmi jednoduché. Navíc na přípravu člověk nepotřebuje nic speciálního. Pokud doma již nějakou chvíli kávu připravujete, troufnu si říct, že budete mít všechno potřebné vybavení doma v kredenci.

Jak tedy na přípravu cold brew doma bez speciálních nádob k tomu určených?

Co je to cold brew?

Cold brew představuje nápoj, který se nejen podává za studena, ale především se za studena také připravuje. Jeho příprava tedy probíhá za použití studené vody a zpravidla je daleko delší než příprava kávy s vodou teplou. Tato dlouhá příprava má vliv na výslednou chuť. Výsledná chuť je poměrně výrazná a záleží na samotném charakteru zrn, ze kterých se cold brew připravuje. Dobře připravené cold brew však nese komplexní chuť, kde nedominuje hořkost.

Postupy přípravy se běžně používají dva. První z nich se nazývá kjótská metoda, která je však pro přípravu v domácích podmínkách poměrně náročná. Znamená pomalé prokapávání studené vody přes namletá kávová zrna. Pro domácí přípravu cold brew je možná standardní metoda louhování.

Jak na přípravu cold brew doma?

Dlouho jsem tuto přípravu doma odkládala, protože jsem si vždy myslela, že je k přípravě dobrého cold brew potřeba speciální vybavení. Ve výsledku si člověk poradí se dvěma zavařovacími sklenicemi, V60 a jedním papírovým filtrem. Klíčem ke všemu je dobré načasování.

Začneme s výběrem zrn. Samozřejmě ta mohou přípravu cold brew hodně ovlivnit, nechci tvrdit, že existují vhodná a nevhodná zrna, ale hledání výsledného receptu může být v některých případech obtížnější. Já osobně jsem pro přípravu zvolila zrnka Rwandy od brněnských Rebelbean. A na přípravu dvou sklenic cold brew jsem použila 50 g kávových zrn.

Jaké vybavení budeme potřebovat?

  • Jednu nádobu, ve které bude probíhat louhování. Já jsem použila dekantér od V60.
  • Nádobu, do které budeme cold brew slévat.
  • Sítko – umožní rychlé odstranění mletých kávových zrn.
  • V60 s jedním papírovým filtrem.

Důležité je také správné rozvržení toho, kdy s přípravou cold brew začneme a kdy ho budeme slévat. Doba louhování se pohybuje od 12 po 24 hodin. Já jsem zvolila jako dobu louhování 14 hodin, tak abych se po ochutnání mohla rozhodnout, zda ještě 2 další hodiny přidám. S přípravou jsem začala v 18 hodin. Doba slévání tak vyšla na 8 hodin ráno.

Ukázka hrubosti mletí.

Nejdříve ze všeho jsem si namlela 50 g kávových zrn. Mletí jsem nastavila na středně hrubé. Pro přípravu jsem zvolila poměr 1:6. 50 g mletých kávových zrn jsem tedy zalila 300 ml studené vody. A celou konvici jsem odložila na 14 hodin do lednice.

Odstraňování sedliny pomocí sítka na čaj.

V 8 ráno jsem provedla malou ochutnávku a rozhodla se, zda budu s louhováním pokračovat. Hladina hořkosti mi v tuto chvíli přišla tak akorát, proto jsem s louhováním nepokračovala a rozhodla se pro slití. Nachystala jsem si druhou nádobu a pomocí sítka jsem odstranila mletá kávová zrna pryč z cold brew. Původní dekantér od V60 jsem si opláchla vodou a následně jsem cold brew dočistila od drobnější kávové sedliny. K tomu jsem použila papírový filtr a V60. Výsledné cold brew již bylo krásně čisté.

Filtrování cold brew pomocí V60.

Domácí cold brew má spoustu výhod. Můžete si ho připravit i na chatě, nebo třeba na horách v kempu či na táboře. Stačí si vzít s sebou dvě zavařovačky a mlýnek, vaši kamarádi vám určitě utrhají ruce s tímto osvěžujícím nápojem.

Jak cold brew podávat?

U cold brew se dost často upravuje poměr kávy a vody, ze které se nápoj připravuje. Zároveň se často připravuje také ve formě koncentrátu, který se následně ředí na požadovanou „sílu a chuť“. Hranice každého z nás bude asi trochu jiná. Výhodou domácí přípravy je, že si můžete najít poměr, který vám bude skvěle vyhovovat. Při samotném podávání se cold brew servíruje na ledu, je proto dobré pamatovat, že se samo o sobě lehce zředí.

Pokud by byl tento recept na vás příliš silný, nebála bych se celý koncentrát naředit ještě 100 ml studené vody. Získáte tak poměr 1:8. Já osobně mám ráda cold brew s pořádnou dávkou ledu a plátkem pomeranče. Zajímavé je také podávat cold brew s čerstvě lisovanou pomerančovou či grepovou šťávou. Šťávy stačí poměrně malé množství a výsledek je pak úplně jiný.

Speciální nástroje na přípravu cold brew?

Samozřejmě na trhu existuje mnoho přístrojů a speciálních nádob na přípravu cold brew. V případě domácí přípravy zvažte, zda danou věc potřebujete doma mít a využijete ji na přípravu cold brew tak často, nebo si vystačíte s tím co máte doma, a navíc umyjete V60. Výhoda tohoto "domácího setupu" je také to, že se vám pohodlně vleze do lednice.

V případě přípravy cold brew pro kavárenský provoz už bychom se samozřejmě bavili o jiných objemech než o přípravě zhruba 600 ml, ke kterým vám tento "domácí kit" dobře poslouží.

Už jste někdy zkoušeli přípravu cold brew doma? Máte nějaký tip, který se vám osvědčil?

7min
08. 06. 2022