ZpětMagazín
Fermentované léto: znáte tibi limonády?

Fermentované léto: znáte tibi limonády?

Léto je úžasné období, pokud jste závislí na barvách a ovoci, tak jako já. Stačí vyjít na zahradu a všude se najde něco, ať už na stromě nebo keři, co se dá ochutnat. Barvami červené, fialové oranžové a mnoha dalšími hrají plody stromů i keříků ve všech koutech zahrad, lesů ale i trhů a obchodů. Ať už jste milovníci spíše lesního ovoce, jako jsou jahody a maliny, kyselých kamarádů v podobě rybízu či angreštu, nebo třeba peckového ovoce, každý si v létě najdeme to svoje.

8 min
20. 08. 2022

Léto je úžasné období, pokud jste závislí na barvách a ovoci, tak jako já. Stačí vyjít na zahradu a všude se najde něco, ať už na stromě nebo keři, co se dá ochutnat. Barvami červené, fialové oranžové a mnoha dalšími hrají plody stromů i keříků ve všech koutech zahrad, lesů ale i trhů a obchodů. Ať už jste milovníci spíše lesního ovoce, jako jsou jahody a maliny, kyselých kamarádů v podobě rybízu či angreštu, nebo třeba peckového ovoce, každý si v létě najdeme to svoje.

Se vším tímhle ovocem se dá v kuchyni vymyslet spousta parády. Ať už jíte ovoce jen tak, jak jste ho utrhli, děláte marmelády nebo třeba koláče a saláty, všechny podoby mají své kouzlo. Někdy je na zahradě dokonce větší úroda, než se dá spotřebovat… ostatně takové věci se v kuchyni občas stávají. Nejlepší je zužitkovat všechno, co se na zahradě nebo v kuchyni najde a jestli vám už dochází nápady, tak mám pro vás návrh. Už jste zkusili tibi limonádu?

Co je tibi?

Tibi krystaly jsou malé bílé krystalky, na kterých žijí bakterie a kvasinky. Žijí ve vodě a živí se cukrem a sladkým ovocem. Konzumací cukru okyselují nálev a dochází k fermentaci, která bývá označována jako laktická, díky přítomnosti laktobacilů na tibi krystalech. Výsledný produkt se označuje jako vodní kefír a v kombinaci s ovocem a dalšími věcmi chutná skvěle. Jestli fandíte fermentovaným limonádám, jsou tibi určitě něco, co potřebujete vyzkoušet.

S tibi limonádami jste se možná už potkali v nějaké vaší oblíbené kavárně. Čím dál častěji potkávám na poličkách mezi limonádami také lahvičky Bacili, ať už kombuchu nebo právě tibi limonády. Pokud je ještě neznáte, ale rádi byste fermentované limonády ochutnali, určitě doporučuji jejich malinovku.

Tibi doma

Tibi limonády si ale můžete vyrobit i sami doma. Je to poměrně nenáročný proces, díky kterému dostanete spoustu limonády rozličných chutí ale také spotřebujete nějaké to přebytečné ovoce nebo bylinky ze zahrady.

Co budete potřebovat: lahev, cukr, vodu, nějaké to ovoce nebo bylinky a hlavně tibi krystaly. Ty můžete sehnat buďto od někoho ze svých známých, nebo se dají objednat například na Fermentáru. Jakmile máte kulturu jednou doma, poměrně rychle se množí, takže se můžete domluvit s rodinou nebo kamarády a postupně mezi sebou krystaly sdílet.

První fermentace

Jakmile máte krystaly u sebe, proces může začít. Na začátek se hodí mít zhruba 100 g krystalů na litr vody, postupně si můžete poměr upravit tak, jak vám bude vaše limonáda chutnat, případně zvyšovat množství vyrobené limonády. Do litrové lahve s větším hrdlem vložte krystaly, litr vody a zhruba 3 polévkové lžíce cukru. Voda je nejlepší převařená, ale odstátá kohoutková bohatě postačí. Dobré je přidat pár kousků sušeného ovoce, ať už rozinek, brusinek, fík, nebo třeba datli. Takto připravený první nálev zadělejte buďto utěrkou a gumičkou nebo nedotaženým víčkem a počkejte.

Pokud chcete mít limonádu hned a vypijete jí relativně hodně, můžete nádobu nechat fermentovat v teple na lince. Víčko nebo zakrytí nám slouží jako ochrana před muškami, takže se není čeho bát, jen nenechávejte nádobu na přímém slunci. Takto na lince můžeme za teplých dní, pokud krystaly dobře živíme, přejít k druhé fermentaci klidně za den až dva. Pokud je chladněji, nebo skladujeme nálev v lednici, musíme počítat s delším časem, nějaké 3 dny. Dobu fermentace si musíte vyladit na vaše domácí podmínky, zkuste čas od času během fermentace ochutnat nálev brčkem. Měl by být kyselkavý a lehce perlivý, kyselost by ale neměla být nepříjemná.

Druhá fermentace

Pokud máme hotovou první fermentaci, můžeme si vybrat, co dál. Nálev se dá pít takto v čisté formě, nebo můžeme přejít k druhé fermentaci. Jednoduše nálev slijeme do další lahve. Krystaly necháme v původní nádobě a začneme další první fermentaci tak, jak jsme si právě popsali. Do lahve s fermentovanou vodou (již bez krystalů) přidáme, co nás napadne – ovoce, jako je například rybíz, jablko, jahody, nebo bylinky; skvěle funguje například máta nebo rozmarýn.

Ovoce a bylinky se dají všemožně kombinovat. U nás doma je velmi oblíbená kombinace rozmarýnu s červeným ovocem – směs rybízu, malin a jahod. Ať už do tibi nálevu dáte cokoliv, nezapomeňte přidat lžíci cukru, abyste podpořili fermentaci. Takto připravenou nádobu pak zavíčkujte a dejte do lednice. Do zhruba dvou dnů si budete moct vychutnat osvěžující limonádu. Výslednou limonádu můžete buďto stočit do nádoby, pokud jako já potřebujete nádobu na sekundární fermentaci použít, nebo nechat s ovocem tak, jak je. Jen pamatujte, že dokud je nálev v kontaktu s „příchutěmi“, neustále se vám bude proměňovat chuť.

Tibi a káva

Když jsem na začátku říkala, že do tibi můžete využít skoro všechno, co najdete doma, myslela jsem to vážně. Krom ovoce a bylinek můžete využít i sypaný čaj, který je už po nálevu, nebo například kávu. Já osobně nejčastěji doma připravuji V60, po jejím odstavení mi vždycky zbyde pár kapek, které chytám do zvláštního hrníčku, než přijde kávová sedlina s filtrem na kompost. Právě tyto slitky kávy se dají využít do tibi limonád. Další možností, pokud jste baristé, je využívat odemletou kávu při nastavování mlýnku na espresso.

Úplně největší úspěch kávové tibi byla kombinace chutí. Od kamarádky jsme dostlali košík meruněk. Ty, které se nevešly do koláče, knedlíků ani ranního jogurtu, skončily společně s kávou v druhé fermentaci. Pokud jste jako my fanoušky meruňkové Kolumbie Diego, rozhodně tuto kombinaci doporučujeme.

Co s tibi, když nejsme doma?

Tibi krystaly jsou opravdu poměrně nenáročné a pokud jedete pryč jen na víkend nebo pár dní, stačí před odjezdem udělat čerstvý nálev. Pokud ale jedete na delší dobu a nechcete o krystaly přijít, ideálním řešením bude krystaly nasypat do sáčku a dát do mrazáku. Takto vám spolehlivě vydrží a až je budete chtít znovu použít, stačí je dát do prvního nálevu a počkat, až se kultura znovu oživí.

Šťastné fermentování a dejte nám vědět, jaká kombinace chutí vyhrává u vás.

8 min
20. 08. 2022