Když řekneme dezert, co všechno od něj vlastně očekáváme? Že bude chuťově dobrý? Že zpracujeme vše, co v kuchyni najdeme a že ho dokážeme připravit rychle, například i pro neohlášenou návštěvu? Anebo také to, že jde o jednoduchý pracovní postup? V tom případě je crumble přesně to pravé! Ať už hledáte inspiraci jako kavárník na zařazení nového druhu dezertu do nabídky, nebo se jen doma chcete rychle potěšit skvělým dezertem, právě crumble může být skvělou volbou.
Co je to crumble?
Jednoduše řečeno, crumble je druh dezertu, který se skládá ze dvou vrstev. První vrstvu představuje většinou sezónní ovoce, tou druhou je drobenka v nejrůznějších podobách.
V dnešní době se možná může zdát, že se tento dezert stává novým hitem, ale není tomu tak. Jeho původ najdeme na Britských ostrovech již za dob druhé světové války. A právě tehdy se stal také oblíbenou variantou sladké tečky tehdejšího obyvatelstva. Drobenka na vrstvě ovoce se stala ekonomickým řešením a alternativou k dražším drobenkovým koláčům.
Podle svého vzhledu dostal tento dezert také svůj název. Pokud se podíváme na anglický význam slova crumble, dozvíme se, že slovo crumble znamená něco rozbít případně rozdrobit na malé kousky. A právě zde můžeme najít podobnost s nadrobno rozbitou drobenkou, která pokrývá pečené ovoce.
Sezónnost mu sluší
Pokud bych měla crumble nějak definovat, jistojistě bych řekla, že jde o dezert, který patří k podzimu. Ale nemusí tomu tak být vždy. Jedna z předností, kterou tento dezert má, je především to, že ho zvládnete připravit ze všeho, čeho máte zrovna moc. Na zahradě vám dozrálo moc švestek? No výborně, bude crumble!
Crumble můžeme připravit například i z jahod, nebo třeba rybízu. Tady už se striktně nebavíme pouze o podzimním ovoci. Skvěle se do něj hodí i ovoce, které máte doma mražené. Kombinacím se meze nekladou. Můžete tak použít meruňky, broskve, rebarboru nebo klidně borůvky a ostružiny. Skvělé je přidat i nějaké koření, skořici přidávám pokaždé, ale například kardamom může být také skvělou volbou.
Ať už v létě, nebo i v zimě, můžete crumble doplnit také o zmrzlinu. Dobře hodí vanilková. Dezert pak zase dostává trochu nový rozměr a povýší ho to na luxusnější rovinu.
Jednoduchý recept na hruškový crumble
Na crumble najdeme jistě mnoho receptů. Vyniká svojí jednoduchostí, ale také nespočtem možných variant, které zrovna můžete použít.
Na crumble budeme potřebovat: asi 600 g ovoce, v našem případě šlo o hrušky, ale můžete zvolit libovolnou kombinaci například hrušek s jablky či švestkami. Crumble bude o to lepší, čím šťavnatější ovoce použijete, použijte tak vždy ovoce ve správném stavu zralosti. 2 lžíce cukru, čtvrt čajové lžičky kardamomu a asi 2-3 lžíce rumu, ten je samozřejmě volitelný. Já osobně přidávám rum, ve kterém je namočený vanilkový lusk.
Na tvorbu vrchní vrstvy, drobenky, budeme potřebovat: 100 g ovesných vloček, 150 g mouky, 100 g cukru, 1 lžičku skořice, 100 g rozpuštěného másla a špetku soli. Do drobenky můžeme přidat i nasekané ořechy.
Začneme tím, že si očistíme ovoce. Nachystáme si pečicí formu s vyšším okrajem. Používám formu s rozměrem asi 34*20 cm. Tu vytřeme máslem a následně do ní začneme vrstvit očištěné a nakrájené ovoce na kostičky. Ovoce následně rovnoměrně zasypeme dvěma lžícemi cukru a pokud jsme se rozhodli použít rum, hezky s ním ovoce pokapeme. Ovoce lehce posypeme kardamomem. Takto připravenou směs ovoce, cukru, kardamomu a rumu lehce promícháme.
Dáme si rozehřát troubu na 180°C. Do mísy si odvážíme všechny sypké ingredience. V kastrůlku si necháme rozpustit máslo, které následně smícháme se sypkými ingrediencemi. Spojením by měla vzniknout konzistence drobenky. Tu následně začneme sypat nahoru do pečicí formy na ovoce. Drobenku se nesnažíme nijak udusat a pokryjeme s ní celý povrch nakrájeného ovoce.
Takto připravený dezert dáme péct do trouby. V troubě, která je rozehřátá na 180°C necháme crumble péct asi 30 minut, až do chvíle, kdy je vrchní drobenka hezky nazlátlá. Když je upečený dezert ještě lehce teplý, můžeme přidat také vanilkovou zmrzlinu, nebo dezert podáváme bez ní.