SpäťMagazín
Coffea stenophylla – nový druh kávovníku?

Coffea stenophylla – nový druh kávovníku?

Arabica a Canephora jsou druhy kávovníku, které už asi znáte. Ale slyšeli jste už někdy o druhu Coffea stenophylla? Co je zač a jsme schopni jej pěstovat k naší spotřebě? Jak chutná?
6min
26. 07. 2024

Coffea arabica a Coffea canephora jsou druhy kávovníku, které už asi znáte. Možná spíše pod jejich zlidovělými názvy – arabika a robusta. Jsou to dva nejznámější druhy rodiny kávovníků. Možná jste slyšeli i o Coffea liberica nebo Coffea eugenioides. Zejména druhá ze zmiňovaných si v poslední době buduje silné jméno. Ale slyšeli jste už někdy o druhu Coffea stenophylla? Co je zač a jsme schopni jej pěstovat k naší spotřebě? Jak chutná? Pojďme se na to podívat.

Znovuobjevení starého

Coffea stenophylla není žádný nový druh. Dříve byl využíván i pro obchod. Postupem času ale jeho pěstování ustávalo a v komerční produkci převládly arabika a robusta. Dnes nám možná nabízí řešení nastávající kávové krize způsobené globálním oteplováním.

Tento druh znovuobjevili vědci v prostředí tropického pralesa v Sierra Leone. A podle provedených výzkumů má stenophylla mnohem větší odolnost vůči vysokým teplotám než arabika. Zároveň, narozdíl od robusty, má prý také velmi bohatou a zajímavou chuť.

Sklizeň Coffea Stenophylla
Foto: Reunion Island ©CRB Coffea, IRD-CIRAD

Botanik Dr. Aaron Davis, vedoucí výzkumu kávy v britské Královské botanické zahradě v Kew, publikoval své poznatky o C. stenophylla v dubnu 2021 v žurnálu Nature Plants. Ve své studii uvádí pár zajímavých faktů. Třeba, že první zmínka o stenophylle je už z roku 1794. A také, že tento druh byl hojně využíván na farmách v západní Africe a exportován do Evropy až do začátku 20. století. Poté musel ustoupit robustě a to zejména kvůli svým mnohem nižším výnosům. Postupně upadla C. stenophylla v zapomnění.

A další zajímavost na okraj. Jak získala Stenophyla své jméno? Botaniky v roce 1834 inspiroval charakter jejich listů, které jsou výrazně užší, než u dalších druhů kávovníku. Tedy ze slov steno (úzký) a phyllum (list).

Odolná alternativa

Stenophylla dokáže podle vědců snést vyšší teploty než arabika a dokonce i robusta. Pěstování tohoto druhu by tedy mohlo pomoci vyřešit současný problém rostoucích teplot v kávovém pásu. Zároveň otevírá tento druh nové možnosti pro rodiny v teplejších oblastech. Mohla by jim nabídnout ekonomické příjmy a zajištění rodin.

Stenophyllu bychom mohli využít s minimální domestikací jako vysoce hodnotnou kávu pro farmáře v teplejších oblastech.

Dr. Aaron Davis

„Z dlouhodobého hlediska nám stenophylla poskytuje důležitý zdroj pro šlechtění nové generace klimaticky odolných kávových plodin, protože má skvělou chuť a tepelnou toleranci. Pokud zjistíme, že historické zprávy o odolnosti vůči kávové rzi a toleranci sucha jsou správné, představovalo by to další užitečná aktiva pro šlechtění kávovníku,“ řekl Davis.

Výjimečná chuť

Mezi další přednosti druhu Coffea stenophylla patří také její chuť. Prý je srovnatelná s bohatostí arabiky. Nám, normálním smrtelníkům, se do rukou dostane asi až za pár let. Ale díky hvězdám kávového internetu se o chuti této kávy můžeme něco dozvědět i teď. James Hoffmann, barista, kávový konzultant a autor knihy The World Atlas of Coffee, se totiž dostal k malému vzorku stenophylly. Na svém YouTube kanále pak celou tuto zkušenosti sdílí. Jaké jsou ve zkratce jeho závěry?

James pracoval s kávou věnovanou doktorem Davisem. Podle jeho komentářů měla za sebou zrna poměrně dlouhou a náročnou cestu. Přesto byla stenophylla překvapivá už v počáteční vůni po namletí. „Cítím velmi sladké, trochu karamelové aroma," říká ve svém videu James. „Cítím trochu květin a také velmi zajímavou broskvovou vůni." Už v ten moment jsem se začala těšit, až někdy stenophyllu ochutnám i já.

Chuť popisuje autor jako čistou. Je to podle něj sladká káva s mírnou aciditou a obecně s lehkostí, kterou srovnáná s arabikami s vysokých nadmořských výšek. Tato káva s tóny květin, peckového ovoce, zejména broskví, je podle něj příjemná a docela podobná arabice.

Stenophylla tedy obstojí nejen při pěstování ve vyšších teplotách, ale také při srovnání chuťové kvality s naší oblíbenou arabikou. Uvidíme tento druh v brzké budoucnosti také v našich pražírnách a kavárnách?

Zdroj: The Washington Post, James Hoffmann

6min
26. 07. 2024