ZpětMagazín
3D tisk kávového příslušenství

3D tisk kávového příslušenství

3D tisk je aditivní neboli přírůstková výrobní technologie. Pokud bych se vás zeptal, jestli jste o něm slyšeli, možná si vybavíte velké tiskárny v nějaké automobilce, nicméně menší tiskárny má doma i spousta nadšenců a možná dokonce i vy. Velmi tomu napomáhá fakt, že největší výrobce domácích 3D tiskáren je Čech – Josef Průša.

8 min
03. 04. 2023

3D tisk je aditivní neboli přírůstková výrobní technologie. Pokud bych se vás zeptal, jestli jste o něm slyšeli, možná si vybavíte velké tiskárny v nějaké automobilce, nicméně menší tiskárny má doma i spousta nadšenců a možná dokonce i vy. Velmi tomu napomáhá fakt, že největší výrobce domácích 3D tiskáren je Čech – Josef Průša.

Proč o tom vůbec píši? Jak to souvisí s kávou? Právě na takovéto tiskárně si totiž zvládnete vyrobit spoustu kávového příslušenství. Například Tomáš Taussig se umístil na 4. místě v soutěži Brewers Cup 2022, přičemž svou vítěznou kávu připravoval v dripperu, který si vytiskl právě na 3D tiskárně. Pokud 3D tiskárnu máte, nebo znáte někoho, kdo ji má, je tento článek právě pro vás.

Jak 3D tisk funguje?

Domácí 3D tiskárny fungují na principu tavení filamentu (struny) z termoplastu, která je pomocí trysky nanášena ve vrstvách na tiskovou podložku. Pro pochopení si můžete představit, že tryska nakreslí na podložku půdorys modelu, poté se zvedne o kousek výše a nakreslí jej znovu. Toto se opakuje stále dokola, než máme hotový výsledný model.

Jaký plast používat?

Vzhledem k tomu, že výtisk přichází do kontaktu s potravinami, je potřeba tisknout se zdravotně nezávadných materiálů. To jsou obvykle materiály PLA a PETG. Proč obvykle? Materiály sami o sobě závadné nejsou, nicméně někdy do nich mohou být přimíchána toxická barviva. Pokud si chcete být jistí, doporučuji tyto materiály používat bezbarvé, popřípadě nakupovat od výrobců, kteří nepoužívají toxická barviva (např.: Prusament). Pokud byste chtěli své výtisky prodávat, musíte používat filament s certifikátem o zdravotní nezávadnosti.

Tipy na kávové příslušenství

1. WDT

ODKAZ KE STAŽENÍ ZDE

První kousek příslušenství, který zde zmíním a k tisku ho doporučuje i James Hoffman v jednom ze svých videí, je pomůcka WDT. Ta nám slouží k rovnoměrnému rozložení kávy v portafilteru, díky čemuž můžeme dosáhnout vyššího procenta extrakce.

Vytisknout samozřejmě můžeme pouze „rukojeť“ a nikoliv jehly. Nicméně sadu 10 jehel lze sehnat za cenu kolem 90 Kč. Pokud byste je sháněli, hledejte: „jehly k čistění trysek 3D tiskárny“ s průměrem 0,25 až 0,35 mm. S překvapením možná zjistíte, že to jsou naprosto stejné jehly, jako ve většině prodávaných nástrojích WDT. Pokud byste si kladli otázku, proč jsou stejné, je to z toho důvodu, že v začátcích hromadného používání WDT si jej většina nadšenců tiskla na 3D tiskárně a právě těchto jehel má doma většina tiskařů spoustu. S postupem času se WDT začaly komerčně prodávat a většina výrobců u těchto jehel zůstala. Vzhledem k ceně WDT těchto výrobců se tisk vyplatí. Navíc získáte něco, co bude doopravdy vaše.

Zdroj: Daily Coffee News

2. Klip na kávové obaly

ODKAZ KE STAŽENÍ ZDE

I přes to, že většina pražíren balí svou kávu do uzavíratelných obalů, stále je tady skupina pražíren s kvalitní kávou, které takovéto obaly nemají. Když si takovou kávu koupíme, začneme přemýšlet, jak ji uzavírat, nebo jestli si ji přesypat do uzavíratelné nádoby.

Tento model, pro mě osobně, tento problém velmi elegantně řeší. Skládá se z vnitřní části se závitem, která se vloží do obalu, a z druhé části, která tvoří jakýsi klip obepínající obal se závitem. Takto jde obal poté uzavírat pomocí šroubovacího víčka.

3. Násypka pro moka konvičku

ODKAZ KE STAŽENÍ ZDE

Kávu z moka konvičky mám velmi rád, vždy mi připomíná nostalgické chvíle mých kávových začátků. Pokud pomineme tuto, řekněme citovou, záležitost, je moka konvička velmi schopným nástrojem pro přípravu skvělé kávy. Jediná nevýhoda pro mě a možná i pro některé z vás vždy bylo samotné plnění konvičky kávou. Při něm se každému někdy stává, že něco vysype a pokud ne, celý proces i s urovnáním je mírně zdlouhavý.

Tento problém jsem vyřešil vymodelováním jednoduché násypky, kterou položíte na konvičku a nasypete přesně tolik gramů, kolik víte že se do vaší konvičky vleze. Poté s násypkou několikrát otočíte a s celou konvičkou klepnete o stůl. Nyní máte skvěle urovnanou kávu, bez toho, aby byla kdekoliv utlačená. Celý tento postup je velmi rychlý a bez zbytečného nepořádku. Tato násypka pasuje na moka konvičku pro dva šálky, nicméně si ji můžete před tiskem procentuálně zvětšit tak, aby pasovala právě na vaši konvičku.

4. Tamper

ODKAZ KE STAŽENÍ ZDE

Každý z nás, kdo připravuje espresso, má doma určitě svůj kovový tamper. Ovšem pár let dozadu se začaly rozšiřovat tampery plastové, které možná někteří znáte. Výrobci je popisují jako lehčí, a tudíž jednodušší na používání. Osobně jsem byl vůči tomuto trendu skeptický už jen z toho principu, že klasický těžký tamper vzbuzuje v člověku pocit, že musí fungovat lépe. Jednoho dne jsem si řekl, že se pokusím nebýt konzervativní a vytisknu si plastový tamper. Pro mé překvapení je to již dva roky a zpět ke kovovému jsem se nevrátil.

Samozřejmě je to čistě subjektivní názor, ale pokud budete mít možnost ho vyzkoušet, určitě bych neodmítal. Třeba se vám také zalíbí lehkost, nebo také to, že při jeho pádu nerozbijete dlažbu – uznávám, zní to úsměvně, ale někteří mi určitě dají za pravdu.

Tamping kávy v páce.

Tímto jsme se dostali na konec, pokud nějaký z těchto modelů sami používáte, nebo máte tip na další, můžete nám dát vědět například zde v komentářích.

8 min
03. 04. 2023