Amsterdam je úžasné miesto na víkendový „city break“ pre široké spektrum návštevníkov. Sú tu správne najmä tí, ktorí vyhľadávajú štýlový reštaurant, kaviarne, pivárne či butikové hotely. Je ich tu veľa, stačí si len vybrať! A napriek tomu, že Amsterdam je metropola západnej Európy, patrí skôr medzi tie cenovo dostupnejšie destinácie.
Na svoje si tu prídu milovníci histórie a umenia pre veľké množstvo múzeí a galérií. Nudiť sa tu nebudú ani priaznivci elektronickej hudby, či tí, ktorí chcú legálne vyskúšať marihuanu či beztrestne si obzrieť dámičky vo výkladoch červených uličiek.
My vás dnes nevezmeme do pivovaru ani coffeeshopu, ale predstavíme vám zaujímavú a unikátnu gastro zastávku, reštauráciu De Kas. Tá sa nachádza v obrovskom skleníku pri vstupe do parku Frankendael vo východnom Amsterdame. Je neuveriteľne fotogenickým miestom, ale skleníkové prostredie v tomto prípade nie je len „štýlovka“. Má aj dôležitú funkciu, a to zásobovať reštauráciu bylinkami, zeleninou a ovocím.
Skleník uprostred mesta
Kuchári tu väčšinou používajú vlastnoručne vypestované plodiny. Pochádzajú nielen z tohto skleníka, ale aj zo záhrad pod holým nebom v mestečku Beemster. Nachádzajú sa asi dvadsať kilometrov od Amsterdamu a v roku 1999 boli zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Dnes sú rodiskom približne tristo druhov jedlých plodín. Skleník v Amsterdame primárne slúži na pestovanie byliniek, jedlých kvetov a priesad, ktoré ich pestovatelia neskôr presunú práve do Beemstra. Paradajky, baklažány, zemiaky, cukety, fazuľa, bazalka, mangold či strukoviny – to všetko pestujú s rešpektom a úctou k prírode.
„Michelinka“ s históriou
Reštaurácia De Kas dýcha aj históriou: park Frankendael bol ako mnoho oblastí v Amsterdame kedysi kompletne zavodnený. Holanďania však odjakživa boli odborníkmi na odvodňovanie krajiny. Svoje umenie predviedli napríklad aj v Bordeaux, kde pomocou kanálov vytvorili tie najvýznamnejšie a najzvučnejšie vinohradnícke obce. Frankendael odvodnili v roku 1630 a stal sa obľúbenou oblasťou pre bohatých obyvateľov Amsterdamu. V roku 1927 tu už bolo vybudovaných niekoľko obrovských skleníkov, kde sa pestovali exotické rastliny ako banánovníky či datlové palmy. Do konca 20. storočia však dopyt po týchto rastlinách extrémne klesol, skleníky sa stali nadbytočnými a boli určené už len na demoláciu. V roku 2000 sa však vtedajší majiteľ Gert Jan Hageman rozhodol skleník prestavať na reštauráciu.
Od roku 2018 prevzali šéfkuchárske žezlo Wim de Beer a Jos Timmer. Je to dvojica, ktorá predtým získala michelinskú hviezdu v reštaurácii Rijks neďaleko kráľovského múzea Rijksmuseum. (Tú dnes vedie šéfkuchár Joris Bijdendijk – a mimochodom, aj túto reštauráciu sa oplatí navštíviť. Michelinskú hviezdu stále má a šéfkuchár za rok 2023 získal ocenenie The Best Chef Award). De Beer a Timmer sa zameriavajú na lokálnosť a udržateľnosť, za čo získali okrem klasickej červenej hviezdičky aj zelenú hviezdičku Michelin. Okrem toho má De Kas 16 bodov a v sprievodcovi Gault & Millau je uvedený v zozname 50 Best Discovery.
Aj pre gastronadšencov s budgetom...
A na záver to najlepšie: tento gastronomický zážitok pod sklenenou strechou, kde si cez deň môžu hostia užívať slnečné lúče a v noci pohľad na hviezdy, je cenovo veľmi dostupný! Degustačné menu, ktoré môže byť aj kompletne vegetariánske či vegánske, dostanete v cenovej hladine do 62 € za obedové a do 88 € za večerné menu. Okrem toho tu nájdete aj skvelý výber organických pív aj vín. Vína majú dokonca aj holandského pôvodu a kombuchu si vyrábajú z citrónovej verbeny z vlastnej záhrady. Pri svojej návšteve Amsterdamu by ste tento skleník určite nemali obísť. Ale pozor, ako pri mnohých iných reštauráciách tohto charakteru, aj tu si musíte urobiť rezerváciu dostatočne vopred. Ako „walk-in“ sa dnu totiž pravdepodobne pre veľký záujem len tak nedostanete.
Zdroj náhledového obrázku: web restaurantu De Kas
- Mohlo by vás zajímat: Nejlepší gastropodniky jižní Moravy jsou tu!