ZpětMagazín
Posledné lúče a naturálne vína – Vlci a ruže opäť očarili

Posledné lúče a naturálne vína – Vlci a ruže opäť očarili

Festival vín Vlci a ruže sa konal v rodinnom vinárstve Magula. Takmer 800 návštevníkov mohlo ochutnať vína zo Slovenska i zahraničia, užívať si hudbu, ako aj kulinárske špeciality. Atmosféra bola priateľská a festival prebehol v pokojnej nálade.

10 min
24. 10. 2024

Prvý septembrový víkend bol tohto roku zároveň posledným víkendom leta. Slnko prehrialo festival naturálnych vín poslednými horúcimi lúčmi a my sme si to aj vďaka tomu dokázali užiť naplno. Roast Different bol aj tohto roku spoluorganizátorom tohto krásneho eventu, ktorý je na Slovensku jedinečný a koná sa v rodinnom vinárstve Magula v Suchej nad Parnou. Najmenší festival na Slovensku s účasťou približne osemsto ľudí.

Každého, kto sem zavíta, najviac zaujímajú naturálne alebo nízkozásahové vína. Sú to vína, kde sa samotná fermentácia a iné procesy v pivnici riadia iba minimálne, mnohokrát tak, ako to robili naši starí rodičia, hoci novšie technológie môžu byť zahrnuté. Samozrejme, všetko sa začína vo vinohrade pri stopercentne zdravom a udržateľne dopestovanom hrozne. Stánok s naturálnymi vínami tohto roku hostil vinárov zo Slovenska, Francúzska, Českej republiky a Poľska. Tak sa pod jedným šiatrom ocitli okrem Magulu aj Strekov 1075, nezávislá vinárska tvorba Filipa Nagyho s názvom 7 riadkov, relatívne mladé vinárstvo Kövesd z Kamenice nad Hronom, Vína Herzánovy z Moravy, Achillée / Pépin z Francúzska a Saint Vincent z Poľska. Návštevníci si mohli nechať naliať vzorku prinesených vín, no najmä sa s nimi porozprávať a o niečo viac spoznať ich tvorbu. Veľmi príjemné bolo aj to, že hostia si mohli kúpiť celú fľašu za fér cenu – bolo krásne pozorovať, ako partie ľudí posedávajú pri fľašiach vína, debatujú a užívajú si aj sprievodný program.

flaša
Hostia si mohli kúpiť celú fľašu za fér cenu.

Veľa vína a dobrej hudby

Hudobní hostia boli ťahačom hlavne pre tých, ktorí interpretov poznali vopred, ale spokojný bol nakoniec takmer každý, pretože z na prvý pohľad z alternatívneho hudobného programu sa napokon vykľul skvelý hudobný zážitok po všetkých smeroch. Jedným z prvých hudobníkov bol napríklad Graeme Mark, občan pôvodne Severného Írska a dnes Trnavy, ktorý má doktorát z biomedicíny. Spieva svoje piesne, ale aj vkusne prerobené covery. Na Slovensku si našiel manželku a môžete ho stretnúť spievať v centre Trnavy, no tento raz sa jeho nádherný spev niesol ponad vinohrady v Suchej nad Parnou.

My sme si vychutnávali jeho vystúpenie z Masterclass, ktorý organizoval Vlado Magula na terase svojho rodinného domu a bol určený pre profesionálnu verejnosť, ale aj tých, ktorí si zarezervovali vstup. Bol to zážitok ako pre degustátorov, tak aj pre samotného vinára Vlada Magulu, pretože aj on takto svoje vína chutnal po prvý raz. Išlo o porovnanie vždy dvoch vín, ktoré boli úplne rovnaké do momentu fľašovania. Avšak malú dávku vína Magula nafľašoval úplne bez síry, zvyšok šarže, ktorá bola určená pre klasický predaj, nafľašoval svojím zvyčajným spôsobom s malým množstvom pridanej síry. Robil to takto od ročníka 2016 a jednoducho chcel vedieť, ako sa budú správať po určitom čase vína s pridanou sírou a bez nej. Bolo čarovné pozorovať Vlada Magulu a sledovať jeho emócie, keď vína spolu s nami po prvý raz chutnal a spoznával drobné nuansy v rozdieloch. A čo povedala odborná verejnosť? Bolo to rôzne. Napríklad pre mňa, hoci som medzi vínom s pridanou sírou a bez nej cítila značné rozdiely, bolo veľmi ťažké určiť, ktoré víno bolo s pridanou sírou a ktoré bez nej. Akoby v každom víne pridané siričitany urobili svoje – raz víno vylepšili, inokedy ho urobili viac elegantným, ale niekedy mu aj odobrali slušivú divokosť... Či už s pridanou sírou alebo bez nej, vína boli krásne tak či onak.

stage
Hlavná hudobná stage.

Aké bolo gastro na festivale Vlci a ruže?

Festival naturálneho vína by sa nezaobišiel bez jedla, preto organizátori tohto roku pozvali tím Foodievents, ktorý sa postaral o občerstvenie. Hostia si mohli vybrať z dvoch jedál – bravčové líčka po burgudsky  s kváskovým chlebom a pre veggie hostí bol zas k dispozícii zeleninový hummus s balkánskym syrom a grilovanou zeleninou. Jedlá na mieste vydával šéfkuchár Patrik Hanzel so svojím tímom. Jedlá boli výborné, azda však chýbal o niečo väčší výber, nakoľko išlo len o jedno teplé a jedno studené jedlo. Niektorým hosťom chýbalo aj niečo sladké, keďže festival trval od obeda do neskorých nočných hodín.

O dostatok kofeínu v žilách sa starala rodinná pražiareň Diamond’s Roastery v podobe nápojov na báze espressa, ale ponúkli aj filter či cold brew.

Pekným gastro spestrením festivalu bolo klasické opekanie špekáčikov – hostia si mohli za symbolickú sumu kúpiť špekáčik s chlebíkom, sami opiecť na ražni pri veľkom ohnisku, kde sa zároveň odohrávali komunitné rozhovory a vládla veľmi príjemná atmosféra. Jedinou nevýhodou bol menší počet ražňov, ale nakoniec sa všetci dočkali, špekáčiky opiekli a zjedli pri stoloch alebo na deke, ktorú organizátori odporúčali hosťom priniesť so sebou.

špekáčky
Hostia si mohli za symbolickú sumu kúpiť špekáčik s chlebíkom.

Záverom

Hudobný program, samozrejme, pokračoval pomedzi víno, jedlo i kávu: DJ Lixx a neskôr dídžejská zostava Caravan Sound Systema. Mnohí však prišli práve – alebo aj kvôli zoskupeniu ULTRAZVUK, ktoré tvoria rapperi Vec & Tono S, ich hudobným hosťom bola Zuzana Mikulcová. Toto hudobné číslo bolo fenomenálne a užili si ho nielen skalní fanúšikovia, ale aj takí, ktorí si k tejto hudbe privoňali po prvý raz (to som bola napríklad aj ja), rovnako ako aj deti, ktorých tam bolo dosť a pre ktoré rapperi raz za čas upravili text pôvodných pesničiek.

Okrem toho bolo na festivale ešte niekoľko krásnych vecí, ktoré sa oplatí spomenúť – strecha vinárstva je nádherným miestom, kde sa dali zachytiť posledné lúče slnka pri pohári úžasného vína. Zopár šťastlivcov prišlo na to, že pani Magulová robí neskutočne chutné zrejúce syry z kravského mlieka z vlastnej farmy a pozvala ich k sebe na degustáciu. Pán Magula starší zas ukázal hosťom vínnu pivnici a vinárstvo, ktoré už v tom čase bolo uprostred zberu a mnohé odrody už kvasili v otvorených kadiach. Pekným gestom bolo aj to, že sa myslelo na rodiny s deťmi – okrem baby friendly prostredia bolo pripravené vozenie detí na koni a tiež symbolické vstupné pre mládež, ktorá víno, samozrejme, konzumovať nemôže.

Z pohľadu Magulovcov

Je tiež pekné, že všetci návštevníci pristupovali k záhrade a farme rodiny Magulovcov s maximálnym rešpektom, či už sa pohybovali v ich sade, altánku, zeleninovej záhrade – všetci akoby cítili rodinné hodnoty a nikto sa neopovážil do ničoho zasahovať. To potvrdila aj samotná pani Magulová staršia: na festivale im nikto nikdy nič nezničil a nadmerne alkoholom opojených ľudí by ste hľadali len ťažko. Ľudia sem neprišli piť, ale vychutnávať víno ako kultúrnu hodnotu.

Snáď priateľstvo, komunita a rešpekt sú slová, ktoré vyjadrujú atmosféru festivalu.

Vlci a ruže 2024 sa zapísali ako skvelý event a najlepšie ukončenie letnej sezóny. Organizátori s istotou vyhlásili, že sa festival bude konať aj na budúci rok. Už teraz majú v hlavách rôzne nápady, ako festival ešte vylepšiť, a návštevníci si hneď na mieste mohli zakúpiť lístky na budúcoročný festival. „Keďže sme už predali lístky na ďalší rok, je isté, že festival budeme musieť urobiť,“ uzavrela pani Magulová s úsmevom na perách, čím prezradila, že sa na festival už teraz teší – rovnako ako my ostatní.

prohlídka
Pán Magula starší ukázal hosťom vínnu pivnici a vinárstvo.

Fotografie: Janka Hrdlicka

10 min
24. 10. 2024