Máme za sebou další světový šampionát. Tentokrát se na soutěžní stage představili národní šampioni v disciplínách, jako je světová baristická soutěž a Brewers cup. Česká republika vyslala do každé kategorie jednoho svého zástupce a výkony podali skvělé!
V březnu jsme byli svědky vítězství národního kola Baristy roku, Denise Kramáře, se kterým jsme vám přinesli obsáhlý rozhovor. Již tehdy jsme mohli cítit, že se na nadcházející světový šampionát v Melbourne velmi těší. Na národní kolo Brewers cupu jsme si počkali do poloviny května. Tehdy vítězně obhájil své prvenství Tomáš Taussig. A právě to mu zajistilo možnost účastnit se druhého světového šampionátu v řadě.
Hned na úvod si musíme přiznat, že sledovat letošní mistrovství nebylo jen tak. V Melbourne mají totiž o 8 hodin méně než u nás. Většina soutěží se tak odehrávala především, když byla v Česku a na Slovensku noc. Posun času nebyl problematický jen pro nás diváky, ale především pro soutěžící a jejich týmy. Přestože každý z nich měl šampionát různě daleko, už samotný let z České republiky do místa dění je poměrně náročný přesun. Natož s velkým množstvím vybavení.
Denisova cesta na světový šampionát
Jak tedy začala Denisova cesta? Přiletěli jsme už 22. 9. abychom měli dost času na aklimatizaci, trénink a přípravu surovin. První dva dny jsme se trochu vzpamatovávali z jet-lagu, ale nebylo to tak hrozné.
Letecký přesun do místa určení potřebovalo velké množství soutěžících. A již zde vznikaly zádrhely. Polské reprezentantce Natalii Kwiatkowské se během přesunu ztratila všechna zavazadla s vybavením včetně soutěžní kávy. Nakonec se i jí podařilo, se zapůjčením vybavením, na soutěžním pódiu vystoupit. Tato situace však musela být náročná především pro psychiku. Zavazadla se našla den po 1. kole soutěže, Natália však bohužel dál do semifinále nepostoupila a nemohla tak ukázat všechen svůj potenciál.
Co všechno vezl Denis a jeho tým do Melbourne s sebou? Z České Republiky jsme vezli tři odbavené a tři příruční kufry plné keramiky, skla, baristického vybavení a asi 7 kg soutěžní kávy. Kromě surovin na signature drink a technologií jsme převáželi úplně všechno. Mlýnek a Puqpress jsme sehnali na místě, za což jsme byli dost rádi.
Světový baristický šampionát #WBC
Jak jsme si již řekli naši kávovou komunitu reprezentoval na šampionátu v Melbourne Denis Kramář. Brňák, který je již dlouhé roky součástí Rebelbean. Celkově v této kategorii soutěžilo 49 soutěžících. Z některých států jsme se setkali se dvěma reprezentanty. Některé země zastupoval kromě aktuálního vítěze národního kola i vítěz z minulého ročníku. Bylo to v případech, kdy kvůli pandemii nemohl účastník reprezentovat svoji zemi na loňském šampionátu.
Jak vypadaly Denisovy přípravy přímo na místě v Melbourne?
Přípravy pro nás odstartovaly už 23. 9. prvním tréninkem v jednom z několika prostorů, vybavených soutěžním set-upem, které v Melbourne kvůli WBC vznikly. Oficiální training space měl na starosti jeden ze sponzorů Cafetto. Další možnost tréninku bylo v pražírně Fieldwork a St. Ali. Bylo možné si zabookovat tréninkový slot, který jsme využili na úpravu receptur a deskriptorů odpovídajícím místní vodě a technologiím.
Ty věci, které nebylo možné převážet letecky, sháněl tým přímo na místě. Na místě jsme tedy sháněli mléko, přísady na výrobu ingrediencí, CO2 bombičky a nějaké ty drobnosti, zkrátka vše, co nebylo možné převést letecky. Museli jsme ověřit signature drink, jestli chutná stejně i z ingrediencí vyrobených na místě.
Před soutěží probíhaly také tréninky na soutěžní stagy. Samotný practice time v rámci soutěže jsme měli den před soutěžním vystoupením, tedy 26. 9. Během tohoto hodinového okna jsme hlavně naladili recepturu espressa na finální roast a balík kávy, který jsme vybrali na první kolo. Jelikož jsme šli na stage hned jako čtvrtý team, měli jsme tu lehkou nevýhodu tréninkového času den předem. To je trochu ošemetné při výběru kávy, když ji chcete mít otevřenou určitou dobu. V den soutěže jsme měli potom další 15 minutový trénink. Během něj byl ale jen čas na ustálení mlýnku a daný recept a ověření deskriptorů. Tam proběhla jediná větší změna na poslední chvíli.Použili jsme jeden desktriptor, který jsme do té doby vůbec neměli.
První kolo soutěže #WBC
Samotné první kolo soutěže začalo 27. 9. a někteří soutěžící přišli na řadu až 28. 9., kdy probíhalo i vyhlášení postupujících do semifinále. Můj soutěžní čas byl v 9:50 ráno,což bylo fajn. Měl jsem to rychle za sebou a nemusel jsem nervózně celý den přešlapovat v backstage. Po odsoutěžení jsem šel spát, protože se na mě podepsala únava, nevyspalost a všechen nahromaděný stres. Druhý den byl fajn, strávili jsme ho sledováním ostatních soutěžících a procházením expa. Čekání na výsledky nebylo nijak skličující, byli jsme realisté a znali jsme naše šance, takže případný postup nás mohl jenom mile překvapit. Samozřejmě až při samotném vyhlašování na mě padla nervozita z postupu. A vidina spousty práce, která bude potřeba přes noc udělat na případné semifinále.
A které vystoupení Denise na #WBC zaujalo? Viděli jsme poměrně velké množství soutěžících. Letošní ročník mi nepřišel nijak zvlášť nabitý převratnými prezentacemi nebo netradičními přístupy, ale určitě se objevilo spousta krásných a inspirativních vystoupení. Nejvíce na nás zapůsobil Winston Dougles z Jihoafrické republiky se svojí prezentací, ve které poukazoval na otázku nedostupnosti africké kávy pro africký trh.
Semifinále #WBC
Mezi semifinalisty se probojovalo 15 soutěžících a jedna divoká karta. Tu získal soutěžící ze Saudské Arábie. Denis předvedl skvělé vystoupení. Prezentoval myšlenku mexické kávy, která má i na soutěžním pódiu co nabídnout a může tak jít o soutěžní origin. Nakonec se umístil na krásném 20. místě. Jeho soutěžní vystoupení si můžete pustit zde.
29. září tak soutěžící opakovali svoje soutěžní vystoupení a na konci semifinálového dne se dozvědělo šest soutěžících, že postupují do finále. Finále se konalo 30. září a mezi finalisty jsme viděli reprezentanty z Velké Británie, USA, Austrálie, Japonska, Švédska a Kanady.
Finálová vystoupení byla pestrá
I přesto, že se v souvislosti se Světovým šampionátem a národními koly často setkáváme s otázkou, zda se soutěžní prostřední rovná tomu, co můžeme běžně vidět v kavárnách, princip je vcelku jasný. Odlišit se, přinést inovativní postup, anebo skvělou myšlenku, a tak se i děje.
S inovativním přístupem přišel také japonský reprezentant, který představoval výběrovou robustu v kombinaci s arabikou. A přestože všechny prezentace působily vyrovnaně, sebevědomě a vydařeně, vítězem se mohl stát pouze jeden.
Komu jste přáli vítězství? Naším favoritem byla Claire Wallace z Velké Británie, se kterou jsme se často potkávali na trénincích.
Po finálových vystoupeních jsme se dostali až k finálovému vyhlášení. Na 6. místě se umístil Patrik Rolf reprezentující Švédsko. 5. nejlepším byl Kanadský reprezentant Benjamin Put. Čtvrté místo “obsadila” výběrová robusta s japonským reprezentantem Takayuki Ishitani. Bronzovou se stala britská reprezentantka Claire Wallace, druhé místo obsadila Morgan Eckroth z USA a úplným vítězem se stal australský šampion Anthony Douglas.
Světový Brewers cup #WBrC
V prvním kole světového Brewers cupu jsme na pódiu mohli vidět 35 soutěžících. Mezi nimi byl i zástupce české kávové komunity Tomáš Taussig. Ten se na světovém šampionátu prezentoval hned podruhé v řadě. V minulosti se zúčastnil také světového šampionátu v Miláně v roce 2021, tehdy se probojoval do finále a umístil se na 6. místě.
Samotná soutěž vypukla 28. 9. Své veřejné 1. kolo měl Tomáš až následující den 29. 9. a doslova pár hodin po svém vystoupení věděl, že postup do finále opět zvládl. Spolu s ním postoupilo do finále ještě 5 dalších soutěžících. Mezi nimi byli zástupci ze zemí, jako je Norsko, Singapur, Velká Británie, Taiwan a Indonésie.
Finálové kolo #WBrC
30. září jsme tak mohli sledovat Tomášovo vystoupení ve finálovém kole. Spolu se svým vystoupením přinesl Tomáš zajímavou myšlenku. Ale společně s ní se musíme vrátit do roku 2020, kdy v únoru Tomáš Taussig vyhrál národní kolo soutěže Brewers cupu poprvé. Tehdy měl vyrazit na světový šampionát do Melbourne, ten se však díky pandemii neuskutečnil, ale přípravy před ním probíhaly. Jako soutěžící tak měl připravenou soutěžní kávu, karbonicky macerovovanou naturálně zpracovanou Geishu z Panamy, kterou neměl kde prezentovat. Tuto kávu zamrazil a na “přesunutém šampionátu”, který proběhl místo Melbourne v roce 2021 v Miláně vystoupil s jinou kávou. Jak jsme již řekli, odvezl si tehdy z Milána 6. místo. Tento rok se šampionát v Melbourne konečně uskutečnil a Tomáše napadlo použít právě zamraženou Panamu, která měla být na stejném místě použita téměř o dva roky dříve.
Celá soutěž se nesla v dost přátelském duchu. Většina soutěžících se mezi sebou zná a přeje si navzájem úspěch. Upřímně řečeno jsem nesledoval podrobně víc vystoupení, ale určitě byla zajímavá prezentace reprezentanta Dánska, který soutěžil s kávou vypěstovanou ve skleníku přímo v Dánsku. Náš největší favorit byl samozřejmě Tomáš a to i kvůli jeho prezentaci.
Denis Kramář
Jak světový Brewers cup dopadl?
Samotné vyhlášení finálového kola proběhlo ještě tentýž den. Na 6. místě se umístil norský reprezentant Simen Andersen. 5. místo obsadil Jhon Christhoper, reprezentant Indonésie. Tomáš Taussig se svojí prezentací obsadil 4. místo. Bronzové 3. místo získala Elysia Tan ze Singapuru. Elika Liftee z USA skončil na 2. místě a celkovou vítězkou se stala zlatá Shih Yuan Hsu z Taiwanu.
Již v tuto chvíli můžeme slíbit rozhovor s Tomášem Taussigem. Zeptáme se na jeho cestu do Melbourne, inovativní myšlenku, kterou při vystoupení prezentoval a jeho celkový pohled na velmi vydařenou soutěž.