Festivaly výběrové kávy jsou součástí mnohých měst. Představují skvělé místo, kde se mohou potkat kávoví profesionálové, ale také veřejnost. 31. 3.–3. 4. proběhl londýnský kávový festival a ten má jedno specifikum. V rámci něj se pravidelně koná soutěž Coffee Masters, troufnu si říct, že je to možná ta nejtěžší soutěž v kávovém světě, tedy minimálně ta nejobsáhlejší. Soutěžící soutěží v průběhu několika dní a spektrum dovedností, které mají před publikem a porotou ukázat, vypadá spíš jako nákupní seznam. O čem tedy soutěž je a jak letos dopadla?
Coffee Masters™ představuje rychlý, multidisciplinární globální baristický turnaj, který se koná dvakrát ročně. Jednou v Londýně, podruhé v Americe. Během čtyř dnů, jejichž součástí jsou vyřazovací soutěže, musí soutěžící zapůsobit na porotce, předvést prvotřídní znalosti, dovednosti, jejich talent, ale také show. 16 soutěžících se zapojí do sedmi výzev, které mají simulovat náročný pracovní den baristy.
Jednotlivé soutěžní disciplíny se zaměřují na cupping, alternativní přípravu kávy, latté art, přípravu objednávky, signature drink, směs na espresso a původ zrna. Poměrně unikátní je také soutěžní formát. Skládá se z několika kol a vždy jsou zde trochu jiné vyřazovací podmínky.
Co si ale pod jednotlivými disciplínami představit?
Cupping
Každý soutěžící dostane šest rozdílných káv, které má v cuppingových miskách rozmístění na stole v určitém pořadí. Jeho úkolem je během tří minut všechny ochutnat a zapamatovat si jejich pořadí. Následně se misky zamíchají a soutěžící musí během dvou minut ochutnávání misky vrátit do původního pořadí.
Alternativní příprava kávy
Barista si vybere jednu ze šesti káv, které ochutnával v předešlém, cuppingovém, kole. Jeho úkolem je vybrat si jednu z možných variant, jako přípravu V60, Chemexu, Kality nebo Aeropressu, v závislosti na tom, aby z vybrané kávy dostal její potenciál. Při této disciplíně se také ověřuje porozumění vhodnému mletí, záleží také na samotné prezentaci výsledného nápoje.
Latte art
Rozhodčí třikrát hází kostkou, ta vždy ukáže motiv, který mají soutěžící co nejvěrněji napodobit. Hodnotí se kvalita mléka, kontrast vzniklého “obrázku” a vizuální aspekt.
Příprava objednávky
Tento test má simulovat rušný provoz kavárny, baristův každodenní chléb. Barista dostane lístek s objednávkou deseti nápojů na bázi espressa. Celkový čas na přípravu je 9 minut. Hodnotí se samotná technická dovednost, profesionalita a čas.
Signature drink
Příprava vlastního nápoje přichází na řadu hned v prvním kole soutěže, pro soutěžící jde o prostor, kde mohou zazářit. Baristé musí co nejvěrněji napodobit přípravu jejich signature drinku, který byl součástí videa v jejich přihlášce. V nápoji jsou povolené tři a více ingrediencí a jeho součástí musí být také káva. Soutěžící připraví stejný nápoj ve třech provedeních, hodnotí se konzistence, chuť, kreativita a prezentace nápoje.
Směs na espresso
V této disciplíně se baristé opět vrací ke cuppingu. Jejich úkolem je vytvořit z ochutnaných káv vhodnou směs pro přípravu espressa. Disciplína se objeví v semifinále a dva finalisté musí tuto směs zopakovat i během finálového kola.
Země původu
Origin testuje baristovu schopnost určit zemi původu kávy, podle její chuti, v konkurenčním boji a pod tlakem času. Šest káv a stolní mapa světa jsou jediné “pomůcky”. Během pěti minut musí barista ochutnat kávy a umístit je na mapu dle správné geografické polohy jejich původu.
Jak probíhají jednotlivá kola?
V prvním kole, které je zároveň tím nejkratším, se soutěžící předvedou v cuppingu, alternativní přípravě kávy a připravují svůj signature drink. Toto kolo nefunguje jako vyřazovací. Naopak se zde hraje na počet nejvíce dosažených bodů. Osm soutěžících s nejvíce body se kvalifikuje do čtvrtfinále a ostatní jsou ze soutěže vyřazeni.
Ve čtvrtfinále začíná platit vyřazovací formát soutěže. Tedy vždy dva soutěžící proti sobě a pouze jeden z nich postupuje dál. Na řadu přichází disciplíny jako země původu, alternativní příprava, latte art a příprava objednávky. Čtyři postupující se následně probojují do semifinále.
V semifinále proti sobě celkově stojí čtyři baristi, ale koncept vyřazování jeden na jednoho je i zde ponechán. Tentokrát soutěžící “opakují” disciplíny a jejich úkolem je předvést ten nejlepší výkon vycházející ze zpětné vazby, kterou dostali od rozhodčích v předešlých kolech. Opakovaně tak soutěží v cuppingu, směsi na espresso, latte artu a přípravě objednávky. Atmosféra houstne, finále je pro všechny zúčastněné na dosah.
Do finále se, po třech dnech soutěžení, probojují dva soutěžící. Soutěžící čeká posledních pět disciplín: produkční země, alternativní příprava, latte art, příprava objednávky a jejich signature drink. Barista s nejvyšším skóre si odnese titul Coffee Master a finanční odměnu.
Celá soutěž je navržena tak, aby vítěz ukázal, že kávový svět zvládl ze všech směrů.
Jak dopadl letošní ročník soutěže Coffee Masters?
V rámci letošního ročníku, Londýn 2022, se představili soutěžící z Velké Británie, Itálie, Lotyšska, Německa, Rumunska, Španělska, Japonska, ale také Slovenska a Česka. Českou republiku reprezentoval Alan Jarrar, za Slovensko se potom představil Rastislav Kasár a Michal Makovič. Celkovým vítězem tohoto ročníku se stal Rastislav Kasár. My mu k výhře gratulujeme a již teď mohu prozradit, že nám Rastislav brzy prozradí své dojmy z této náročné soutěže.
Troufli byste si na takovou soutěž i vy?