ZpětMagazín
Sklizeň 2021 v Kolumbii: bude dost výběrové kávy?

Sklizeň 2021 v Kolumbii: bude dost výběrové kávy?

Cena kávy neustále roste. 17. listopadu se v Kolumbii výkupní cena komoditní kávy vyšplhala na své maximum v posledních devíti letech. Ale lidé z branže odhadují, že růst cen zdaleka neskončil.

7 min
21. 11. 2021

Cena kávy neustále roste. 17. listopadu se v Kolumbii výkupní cena komoditní kávy vyšplhala na své maximum v posledních devíti letech. Ale lidé z branže odhadují, že růst cen zdaleka neskončil.

Faktory ovlivňující současný růst cen

I když se bavíme o výběrové kávě, jejím nadstandartním hodnocení a příplatcích za kvalitu, tak se i u ní ve většině případů stanovuje základní cena podle burzy. A cena kávy na burze letí nahoru. Důvodů je více, jedním z těch hlavních je určitě očekávaný nedostatek arabiky a celosvětové problémy s logistikou. Brazílie hlásí v současnosti nízkou úrodu, dále pak očekává snížení té nastávající kvůli překvapivým mrazům v nedávné době. Kolumbie si prochází obdobím politické nestability a potýká se s logistickými problémy. Celý svět a plynutí mezinárodního obchodu je "zašpuntováno" kvůli pandemii.

Kolumbijská honba za pokladem

Po mnoho sezón si farmáři v Kolumbii zoufali, hledali cestu ze začarovaného kruhu splácení dluhů a nových půjček. Často jim naději na lepší ocenění jejich práce přinášel trh s výběrovou kávou. Pokud se zaměřili na zlepšení pár věcí na farmě, třeba sběr pouze zralých třešní a kvalitní proces zpracování po sklizni, mohli získat příplatek za kvalitu. Tyto peníze navíc často rozhodly o tom, zda farmáři něco zůstane k uživení rodiny poté, co zaplatí všechny výdaje.

Posledních pár měsíců se ale v Kolumbii děje něco nečekaného. Výkupní cena kávy vzrostla o 80 % za posledních 5 měsíců, a dokonce o celých 10 % za posledních 14 dní! Nastalo období bonanzy. Farmáři konečně dostávají za svou kávu dobře zaplaceno.

Dnes sbírají farmáři úplně vše. I tzv. pintones, tedy nedozrálé třešně. I za ně se platí víc než kdy předtím.
Foto: Tereza Prejdová

Nikdo neví, kdy se růst cen zastaví. Proto se každý snaží urvat si co nejvíc a zahojit staré rány. Ve výsledku je v těchto dnech běžné, že farmáři kávu prodávají nezpracovanou. Posbírají, oloupou a ještě "mokrou" ji prodají do větších kooperativ. Cena je totiž tak výhodná, že se jim vůbec nevyplatí kávě se dále věnovat.

Ze stejného důvodu farmáři, kteří se u svých káv pohybují na hranici hodnocení okolo 84 bodů SCA, vůbec neusilují o prodej své kávy na výběrovém trhu. Než si kávu kupující přechutná a nahodnotí (i když je to otázka dvou dnů), může se cena změnit. Navíc, výkupní centra, která se specializují na výběrovku, nestačí v posledních dnech držet krok v přihazování. Takže ty "jednodušší" kávy vykupují za méně, než kooperativy.

Jak se tato situace promítne do nabídky importérů?

Situace je v současné chvíli velmi náročná a nestabilní. Nikdo přesně neví, co bude. Troufám si ale odhadnout, že nabídka výběrových káv z Kolumbie se nám na několik měsíců poněkud omezí a káva bude dražší. Nejvíc se změny projeví za 4-5 měsíců, kdy se do světových přístavů dostanou ty současné, drahé kávy.

Možná se také do ceny nepromítne nic. Jen nebude káva. Současný růst výkupních cen totiž podle mě tlačí nahoru i neplnění dlouhodobých kontraktů. Z Kolumbie, země, která je druhým největším producentem arabik na světě, odjíždí ročně stovky kontejnerů. Řada z nich je nasmlouvaná rok i více dopředu. Za fixní ceny. Těmi, kteří kávu od malých farmářů vykupují, jsou často kooperativy nebo exportéři. Jenže teď jim farmáři kávu odmítají prodat za původní, nižší cenu.

Takto vypadají zbytky pří zpracování kávy na kvalitu. V těchto dnech řada farmářů třídit úplně přestala, aby dostali zaplaceno za větší objem.
Foto: Tereza Prejdová

Tuto situaci komentoval můj kamarád, farmář a agronom Edison Borda:

Kdyby byla situace opačná, žádný z farmářů by neprotestoval proti dodržení závazné smlouvy. Byli by rádi, jak dobrý obchod udělali. Ale teď se jim příčí dodržet dohodu. Moc dobré světlo to na nás nevrhá.

A pokud není kooperativa schopná zajistit, aby vypravila předem domluvený počet kontejnerů, může se snažit přeplatit ostatní výkupčí. Protože dlouhodobé smlouvy mají často velmi velká penále za jejich nedodržení.

Velké firmy, které se zabývají exportem a importem této komodity, se často proti výkyvům cen na burze zajišťují. Provádějí hedging na finančních trzích a aktuální kolísání se tak v jejich cenové strategii nemusí odrazit. Při dlouhodobě vysokých cenách ale budou postupně zdražovat všichni.

Na co se tedy můžeme připravit?

Uvidíme, budoucnost skutečně přinese. A to nejen v Kolumbii. Každopádně z vlastní zkušenosti vím, že kávy cuppované v Kolumbii na 84 bodů SCA jsou často o bodík více. Právě takové kávy tvoří základní nabídku řady pražíren. A přesně takových káv je teď nedostatek, protože se farmářům "nevyplatí".

V této cenové kategorii pak možná Kolumbii vystřídají kávy z Hondurasu, Salvádoru, Nikaragui nebo Mexika. Nebo budou pražírny i nadále věrné kolumbijským washedkám a jen trochu upraví ceny. Sama jsem zvědavá, jak se trh s kávou promění a přizpůsobí. Farmářům bych přála, aby vysoké ceny vydržely. Alespoň částečně dostávají kompenzaci za svou celoživotní práci. Navíc rostou jejich vstupy, takže se ve finále nárůst cen nerovná nárůstu jejich výnosů. Jen by mě potěšila větší "stabilita" a menší zmatky a nejistota.

7 min
21. 11. 2021